Plagiatu kaltinamas A. Pogrebnojus juokiasi iš kritikų

2016 m. rugpjūčio 3 d. 15:42
Trečiadienį viešojoje erdvėje dizaineris Aleksandras Pogrebnojus vėl sukėlė tikrą šaršalą. Šįkart vienus džiugina, o kitus piktina jo naujausi sukurti marškinėliai ir suknelės, skirti Lietuvos krepšinio rinktinės sirgaliams.
Daugiau nuotraukų (5)
Drabužius, su kaukolės veido karžygiu, Lietuvos vėliava, bei kitais tautiniais simboliais A.Pogrebnojus sukūrė Rio De Žaneiro olimpinių žaidynių proga.
Itin originalūs marškinėliai ir suknelės jau spėjo patraukti ne vieno akį, tačiau kai kurie žinomi asmenys, nespėję viešai pasidžiaugti, dizainerį jau ėmė kaltinti plagiatu.
„Tas retas atvejis, kai kažkas olimpiško Lietuvoje visiškai pavyko. Žinoma, LTOK (Lietuvos tautinis olimpinis komitetas) neatėjo mintis taip aprengti komandą“, – feisbuko paskyroje rašė gerai žinomas tinklaraštininkas ir politikos ekspertas Audrius Bačiulis.
Tačiau praėjus vos kelioms valandos nuo marškinėlių pristatymo visuomenei, vyras jau kaltino A.Pogrebnojų plagiatu. Mat vaizdas ant drabužių priekinės dalies – garsaus vitražo perdirbinys.
„Tik spėjau pagirti Pogrebnojų už puikaus dizaino marškinėlius Lietuvos olimpiečiams ir tik pyst! Plagiatas! Visas tas labai lietuviškas vitražinis riterio grožis 1:1 nuplagijuotas iš šv. Jurgio vitražo Visų Šventųjų bažnyčioje Maldone, Anglijos Esekso grafystėje... Na, taip prasčiokiškai viską padaryti ir dar nesigėdija tą plagiatą autoriniu kūriniu vadinti ir 70 eurų prašyti. Jau beveik susigundęs buvau...“, – kritikavo A.Bačiulis.
Tačiau patį dizainerį tokia kritika šiek tiek linksmina. Jis juokiasi, kad kritikuoti plagiatu gali tik tie, kurie nieko nenusimano apie autorines teises.
„Visą laiką taip dariau ir ruošiuosi daryti toliau. Visą laiką savo kūryboje naudojau viduramžių virtražus ir paveikslus. Mano darbuose galima aptikti ir Leonardo da Vinči ir Marko Šagalo tapybos darbų. Reikia turėti skonį ir išsirinkti, ką naudoti. Juk ir atvaizdui panaudota kaukolė yra krepšinio simbolis, irgi ne mano sugalvota – 1992-aisiais su šia kaukole jau buvo sukurti marškinėliai“, – aiškino A. Pogrebnojus, juokdamasis, kad dabar gavo puikios reklamos, kuri padidins pardavimus.
Jis taip pat stebėjosi, kad jį kritikuojantys asmenys kaltinimais švaistosi nežinodami autorinių teisių įstatymų.
„Tegul pasidomi autorinėmis teisėmis. Praėjus 70 metų po menininko mirties, su tais vaizdais galiu daryti, ką noriu. Jei vaizdą pakeičiu bent 30 proc., reiškia, kad kūrinys jau yra mano. Niekada to neslėpiau ir niekur nerašiau, kad tai – mano piešiniai“, – kalbėjo dizaineris.
Jį taip pat juokina ir kritika dėl marškinėlių kainos – tik jo reikalas, už kiek pardavinėja savo darbus.
„Tegul kas nors padaro ką nors panašaus. Man svarbiausia rezultatas, kaip atrodo. Turiu visas teises tai daryti“, – aiškino jis.
Marškinėlių nugarinėje dalyje A.Pogrebnojus taip pat panaudojo žinomą meno kūrinį – sostinėje esančius Aušros vartus puošiančio Vyčio lipdinio nuotrauką.
„Galima pakelti galvas į viršų ir pasižiūrėti. Kai kurie, tikriausiai, niekada nematė... Deja, man jį tik reikėjo restauruoti, nes gerokai aptrupėjęs. Gal dabar kažkas susimąstys, kad jį reikia sutvarkyti“ – ironizavo A.Pogrebnojus.
Netrukus dizaineris ruošiasi pristatyti savo naujausią kolekciją. Patikino, kad ten taip pat bus panaudota istorinių piešinių. Ir tuo jis labai didžiuojuosi, nes teigia, kad pats gyvenime taip nenupieštų.
„Savo kūryboje naudoju ir fotografų Antano Sutkaus, Ramūno Danisevičiaus nuotraukas. Žinau, kada turiu atsiklausti, o kada ne. Juk man arti penkiasdešimties, ne aštuoniolika...“, – juokėsi A.Pogrebnojus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.