Tenisininko R.Berankio vedliai į pergales – šeima ir treneris (nuotraukos, video)

2011 m. sausio 23 d. 21:36
Eglė Šilinskaitė ("Lietuvos rytas")
Jelena ir Genadijus Berankiai pastarosiomis dienomis ne tik gaudo žinias iš Australijos, bet ir laukia naujienų Vilniuje. Kol jų sūnus Ričardas kovoja atvirajame Australijos teniso čempionate, duktė Lina turėtų padovanoti pirmąjį anūką.
Daugiau nuotraukų (1)
Ričardas Berankis netrukus taps dėde. Šešeriais metais vyresnė sesuo Lina, anot medikų, turėtų pagimdyti berniuką.
„Ar Ričardas seka įvykius Vilniuje? Žinoma!” – šypsojosi J.Berankienė po antrosios sūnaus pergalės atvirajame Australijos čempionate.
Žiūrėkite reportažą apie lietuvio pasirodymą Melburne.

Tą pačią dieną, ketvirtadienį, kai R.Berankis antrajame rate nugalėjo 21-ąją pasaulio raketę argentinietį Davidą Nalbandianą, J.Berankienė ir L.Berankytė susirengė į gimdymo namus.
„Pažadėjau Ričardui, kad jei laimės dar vieną kovą, tikrai pagimdysiu”, – juokėsi su broliu žinutėmis nuolat susirašinėjanti L.Berankytė, ištekėjusi už R.Berankio fizinio rengimo trenerio Sauliaus Astrausko.
Vaikus pastūmėjo pirmyn
Berankiams visada svarbiausi buvo vaikai, dėl kurių jie atsisakė patogesnės buities.
Kone visą savo uždarbį jie atiduodavo dukteriai ir sūnui, kad tik šie galėtų sportuoti. Pirmoji – vos penkerių – teniso raketę į rankas paėmė L.Berankytė. Ričardas augdamas stebėjo ir kopijavo žaidžiančią seserį.
Būdamas vos 16 mėnesių būsimasis tenisininkas jau nulaikydavo raketę, o nesulaukęs dvejų metų galėdavo tris kartus atmušti kamuoliuką į sieną.
„Raketė buvo didesnė už Rytuką. Kai dabar pažiūriu į dvimečius vaikus, galvoju, kad nerealu, kad Ričardas tokio amžiaus jau mušinėjo kamuoliuką. Bet yra liudininkų”, – pasakojo 52 metų J.Berankienė.
„Kai brolis pradėjo žaisti tenisą, nesiekdavo net tinklo. Iš toli dar atrodydavo normaliai, bet į kitą aikštės pusę galėdavo pereiti po tinklo virve net nepasilenkęs”, – juokėsi pirmagimio besilaukianti L.Berankytė.
Lina kažkada taip pat svajojo tapti profesionalia tenisininke, bet dešiniosios Achilo sausgyslės trauma prieš penkerius metus privertė pakeisti planus. Tad jauna moteris tapo teniso trenere.
Sesuo buvo pirmoji Ričardo treniruočių partnerė. Į pratybas Lina vesdavosi ir savo brolį. Tam neprieštaravo nei L.Berankytės treneriai, nei kiti vaikai.
„Iki ketverių metų Ričardas nuolat sirgdavo, todėl jam būdavo didžiausia tragedija, jei sesė nepaimdavo į treniruotę. Namuose prasidėdavo didžiausia isterija, jei Rytukui neleisdavome eiti. Tekdavo griebtis visokių gudrybių, kad Lina su tėvu išsmuktų”, – pasakojo J.Berankienė.
Pirmasis treneris – tėvas
Tenisas staigiai įsitvirtino Berankių namuose. Po Ričardo gimimo J.Berankienė nebegrįžo į darbą Vilniaus inžineriniame statybos institute.
G.Berankis dar anksčiau atsisakė darbo Vilniaus oro uoste ir tapo taksistu – tai buvo vienintelė profesija, kuri leido vyrui pačiam nusistatyti tvarkaraštį.
Sportininkais tapti pasiryžusius vaikus reikėdavo vežioti į mokyklą ir treniruotes, o namuose jų visada laukdavo mamos ruoštas garuojantis maistas.
Pirmuoju Ričardo treneriu tapo tėvas, kuris ir pats paėmė teniso raketę, ir skaitė literatūrą.
„Buvo labai sunku. Juk tenisas – brangus sportas”, – atsiduso G.Berankis. Tačiau Berankiai niekuomet nesigailėjo investavę į savo vaikus.
Ieškojo prabangaus kostiumo
G.Berankis iki šiol dirba taksistu ir su žmona gyvena nedideliame bute viename miegamųjų Vilniaus rajonų.
Prieš porą metų taksi automobilio vairuotojas manęs netikėtai paklausė: „Gal žinote, kur nusipirkti gerą kostiumą?”
„Kokiai progai?” – „Labai svarbiai. Bus priėmimas Paryžiuje”, – atsakė taksistas. Paaiškėjo, kad jis – R.Berankio tėvas.
Puota Paryžiuje buvo prašmatni – 2008 metų birželį R.Berankis restorane „Pavillon d’Armenonville” kilo atsiimti Tarptautinės teniso federacijos pasaulio jaunių čempionui skirto prizo.
Tais pačiais metais R.Berankis pradėjo žaisti suaugusiųjų varžybose, o jo treneris Remigijus Balžekas šyptelėjo: „Dabar ilgai apie mus nieko nerašysite, nes bus tik pralaimėjimai.”
Tačiau įvyko kitaip – atkaklus, darbštus ir užsispyręs lietuvis greitai įsiveržė į ATP reitingo pirmąjį šimtuką.
Priėmė į savo šeimą
R.Berankis ir R.Balžekas yra daugiau nei tik tenisininkas ir jo treneris. Remis, kaip buvusį Šiaulių teniso mokyklos vadovą vadina ir R.Berankis, ir jo tėvai, – artimiausias Ričardo patikėtinis ir net dietologas.
Būtent tada, kai būdamas dvejų R.Berankis pradėjo mušinėti kamuolį į sieną, R.Balžekas pastebėjo būsimąjį auklėtinį – televizija rodė reportažą apie tenisininkus, o kamera nepraslydo pro pyplį su rakete. Bet prabėgo dar 8 metai, kol R.Balžekas pakvietė Ričardą į Šiaulius.
Tėvai išleido, nes nebeturėjo galimybių patys finansiškai remti sportuoti norinčio sūnaus.
Vilnietis pateko ne tik į reiklaus trenerio R.Balžeko rankas, bet ir į jo šeimą. Ričardas nemokamai treniruodavosi Šiaulių teniso mokykloje, bendrabutyje turėjo kambarį, bet dažnai nakvodavo Balžekų namuose, kur augo du sūnūs – Aivaras ir Arūnas.
„Ričardo situacija išskirtinė. Jo tėvai neturėjo pinigų, todėl priėmiau Ričardą į savo šeimą, tapau jo treneriu.
Ar daug žinote atvejų, kad kas nors, paėmęs svetimą vaiką, jį temptų aukštyn ir atiduotų iš esmės viską?” – klausė R.Balžekas.
Vyresnysis Balžekų sūnus Aivaras, už R.Berankį vyresnis aštuoneriais metais, tapo geriausiu Ričardo draugu ir treniruočių partneriu. Tačiau prieš penkerius metus A.Balžekas žuvo autokatastrofoje JAV, o R.Berankis, grįžęs į Lietuvą, visada aplanko prarasto draugo kapą.
Rėmė ir milijardierius
Netekęs sūnaus – tuomet irgi itin perspektyvaus tenisininko, R.Balžekas su dar didesniu įkarščiu atsidavė R.Berankio reikalams. Ne tik mokė jį teniso paslapčių, bet ir rūpinosi finansais.
Pakliuvęs į geriausių pasaulio tenisininkų šimtuką R.Berankis pradėjo uždirbti pirmuosius rimtesnius pinigus. Tačiau ir anksčiau jau nejautė nepriteklių.
Kai būdamas keturiolikmetis 2004-aisiais JAV laimėjo neoficialų jaunučių pasaulio čempionatą – „Orange Bowl” turnyrą, lietuvis turėjo rimtesnių rėmėjų.
2007 m. būdamas 17-kos R.Berankis dar kartą triumfavo šiose varžybose ir tapo pasaulio jaunių čempionu. Tais pačiais metais jis laimėjo JAV atvirojo čempionato jaunimo varžybas ir sezoną baigė būdamas savo amžiaus grupės pasaulio reitingo lyderis.
Būtent tada, per „Orange Bowl” varžybas 2004-aisiais Floridoje, į mažakalbį ramaus būdo lietuvį dėmesį atkreipė JAV milijardierius Chumas Steele’as – buvęs tenisininkas, bandęs laimę ir Vimbldono, ir atvirajame JAV čempionatuose, o paskui kapitalą susikrovęs Niujorko biržoje.
Prieš dvejus metus R.Berankis atsisakė Ch.Steele’o pagalbos, nes susirado kitus rėmėjus. Bet plikagalvis amerikietis iki šiol seka R.Berankio karjerą, padeda Lietuvos rinktinei per Daviso taurės varžybas.
Ch.Steele’as nuo 2004-ųjų iki 2008-ųjų R.Berankiui ir treneriui padengdavo kelionių ir treniruočių išlaidas. Bet jei lietuviai rasdavo kitų rėmėjų arba Ričardas laimėdavo pinigų turnyre, tam tikrą procentą turėdavo sumokėti amerikiečiui.
Viskas – dėl karjeros
Prieš porą metų R.Berankis pasirašė sutartį su teniso inventoriaus gamintoja japonų bendrove „Yonex”, todėl lietuvis naudoja jos gamintas raketes ir stygas, o už tai gauna pinigų.
Ne tik apranga, bet ir finansiškai tenisininką remia sportinių drabužių gamintojos Šveicarijos bendrovės „K-Swiss” Amerikos padalinys.
Lietuvis turi sutartį ir su sporto, kino industrijos ir žiniasklaidos milžine IMG – Nicko Bolletierri akademijos JAV Floridos valstijoje savininke, todėl gali nemokamai ten treniruotis.
Tenisininkas ir jo treneris neprisipirko automobilių, neprisistatė namų. Viskas, kas uždirbama, atiduodama sportui.
„Jei būtume darę viską dėl savęs, Ričardas būtų perpus silpnesnis, bet aš gal būčiau važinėjęs ne su „Opel”, o su „Mercedes”, – kvatojo R.Balžekas. – Ateis laikas – ką norėsime, tą turėsime.”
Tas laikas, matyt, ne už kalnų, nes mažakalbis, ramaus būdo, neaukštas šviesiaplaukis iš Lietuvos skinasi kelią į pasaulio teniso viršūnę.
Uždarbis vis didėja
20 metų R.Berankis yra jauniausias tarp pasaulio „Top 100” tenisininkų.
Pernai lapkritį lietuvis pirmą kartą per karjerą įsiveržė į geriausių šimtuką laimėjęs „ATP Challenger Tour” serijos turnyrą Helsinkyje, per kurį užsidirbo 125 ATP reitingo taškus ir 15,3 tūkst. eurų. R.Berankis atsidūrė 85-ojoje ATP reitingo vietoje.
Iki šiol „Grand Slam” serijos turnyruose R.Berankis buvo peršokęs daugiausia vieną ratą. Tai jis padarė pernai Vimbldone 6:2, 6:0, 3:6, 7:6 (7:5) nugalėjęs australą Carsteną Ballą ir atvirajame JAV čempionate 6:4, 6:7 (5:7), 6:3, 6:2 įveikęs amerikietį Ryaną Sweetingą.
Ir į Vimbldono, ir į atvirojo JAV čempionato turnyrus lietuvis pateko po atrankos varžybų. Atvirojo Australijos čempionato atrankoje lietuviui nereikėjo dalyvauti.
Australijos čempionato pirmajame rate R.Berankis (95-as reitingas pasaulyje) 6:4, 6:2, 6:4 nugalėjo Australijos tenisininką Marinko Matosevičių, o antrajame 6:1, 6:0, 2:0 – 21-ąją pasaulio raketę argentinietį Davidą Nalbandianą. Šis dėl nuovargio nebaigė varžybų.
Australijoje įveikęs du ratus lietuvis užsitikrino 90 ATP reitingo taškų ir apie 140 tūkst. litų premiją.
Iki šiol didžiausią premiją R.Berankis gavo įveikęs atvirojo JAV čempionato pirmąjį ratą – apie 80 tūkst. litų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.