Serialas „Šiukšlyno žmonės“ filmuotas ir realiame Kazokiškių sąvartyne: netikrame šiukšlyne to suvaidinti nebūtų pavykę

2025 m. sausio 8 d. 13:45
Lrytas.lt
Sausio 9-ąją TV3 eteryje startuos nuo pat pirmos serijos savo jautria istorija įtrauksiantis serialas „Šiukšlyno žmonės“. Serialas nukels į 90-uosius ir atskleis dviejų našlaičių – Mato ir Gustės – gyvenimą. Pagrindiniai veikėjai, dar būdami vaikais, priversti apsigyventi šiukšlyne – atskirame pasaulyje su savomis taisyklėmis, neįprastais gyventojais ir nuolatiniu baimės bei nežinomybės jausmu, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (12)
Serialo kūrėjai neslepia – vienas didžiausių iššūkių buvo sukurti tikrąjį, nepagražintą pagrindinių personažų gyvenimą. O kad pavyktų to pasiekti, serialas netgi buvo filmuojamas tikrame, iki šių dienų veikiančiame Kazokiškių sąvartyne.
Įžengus į Kazokiškių sąvartyną, akį iškart patraukia kalnai atliekų. Niekur neįmanoma pabėgti ir nuo nemalonaus šiukšlių kvapo.
Ir, nors dabartinis sąvartynas yra daug tvarkingesnis, prižiūrimas ir veikiantis pagal tam tikrus reikalavimus, būti jame – tikrai ne pati maloniausia patirtis. O su kokiais iššūkiais reikia susidurti tuomet, jei tenka čia filmuotis?
Viena, bet drastiška pamaina
Serialo režisierė Inesa Kurklietytė pasakoja, jog dėl meninių sumanymų serialą filmuoti teko ne tik sukurtame šiukšlyne, bet ir tikrajame sąvartyne.
Tačiau ir ši, viena pamaina, tikrai nebuvo lengva: „Ji buvo drastiška! Kaip tyčia, karštis virš 30 laipsnių, didelė masuotė, daug technikos, viską reikia suvaldyti, viskas užtrunka… Bet mes tą dieną atlaikėme didvyriškai. Aišku, po to visaip, kaip galėjome, maudėmės, skalbėme drabužius…“ – prisimena I. Kurklietytė.
Režisierei pritaria ir jos pirmas asistentas Ernestas Cibulskis. „Sąvartyne turėjome nufilmuoti svarbiausius akcentus – buvo sudėtingų scenų, kadrų, dronų. Sekėsi neblogai, tačiau kvapas ir šiukšlės… tai buvo labai sudėtinga. Neši kamerą per šiukšles, vėjas pučia tau žvyrą į akis. Sunku tokiomis sąlygomis viską suvaldyti, tačiau, kai tam nusiteiki, įvykdai. Viskas dėl galutinio rezultato“, – pasakoja jis.
Sąvartyno atmosfera padėjo įsijausti į vaidmenis
Režisierės įsitikinimu, tokioje aplinkoje buvo naudinga pabūti ne tik filmavimo grupei, bet ir aktoriams.
Ir iš tikrųjų – net patys jauniausi serialo aktoriai pasakoja, jog sąvartyno aplinka padėjo geriau suprasti, apie ką yra ši istorija, kokie yra pagrindiniai veikėjai, kokiomis sąlygomis jie turėjo gyventi ir kaip tokia aplinka nulėmė jų vaizduojamus personažus.
„Sąvartyne buvo scena, kur mes – Gustė ir Matas – turėjome prisiekti priesaiką. Scenarijuje nebuvo parašyta, kad man turėtų ištrykšti ašara, bet tai įvyko natūraliai. Buvo pati pirma scena, ankstus rytas. Pagalvojau, kur aš čia esu? Viskas susidėjo – emocija buvo tokia tikra, kad jos nė nereikėjo vaidinti.
Visa ta aplinka labai padėjo įsijausti – kvapas, vaizdas, jausmas, šiukšlių kalnai... Supratau, kaip Gustė jautėsi tą akimirką, tuo metu, ten būdama“, – apie patirtį pasakoja mažosios Gustės personažą vaidinusi Vilnė Konstancija Abukevičiūtė.
Aktorės pritaria ir jos kolega, Matą vaidinęs Elijas Malinauskas: „Kai nuvažiavome į sąvartyną, negalėjai pakęsti to kvapo – vaikščiojome su kaukėmis. Vėliau šiek tiek pripranti. Kai jau filmuodavome, kaukes reikėdavo nusiimti. Pradžioje buvo baisu, bet iškentėme. Tačiau tai – viena sunkiausių pamainų. Bet, manau, tai padėjo labiau įsijausti. Netikrame šiukšlyne tos smarvės taip nebūčiau suvaidinęs. Turėčiau žiūrovus apgaudinėti“, – pasakoja E. Malinauskas.
Sukurti netikrą sąvartyną – ne ką mažesnis iššūkis
Visgi, dėl meninių ir techninių galimybių, visų scenų nufilmuoti veikiančiame sąvartyne nepavyktų. Todėl serialo komanda turėjo sukurti ir „savo šiukšlyną“.
Kaip pasakoja už serialo rekvizitus atsakinga Neringa Bačiuškaitė, tai buvo sudėtingiausia serialo „dekoracija“ ir pats didžiausias iššūkis.
„Šiukšlyną reikėjo sukurti nuo nulio. Reikėjo didelio ploto, taip pat buvo sudėtinga pastatyti visus namus, kur gyvena šiukšlyno žmonės. Mes radome tokį sprendimą: į apleistą fermą vežėme senus baldus, duris, audeklus. Dalį surinkome, dalį atidavė žmonės“, – pasakoja ji.
Taip pat buvo reikalinga vieta, kurioje vaikai galėtų raustis šiukšlėse. Komanda tokią vietą nusprendė padaryti iš metalo laužo.
„Žiūrėjau daug dokumentikos apie tai, kaip žmonės gyveno šiukšlynuose, kokie buvo jų namukai, specifika, kaip jie buvo statomi. Per dvi savaites mums pavyko sukurti šiukšlyną, bet dirbome intensyviai iki paskutinės minutės“, – apie iššūkį sukurti „šiukšlyną“ pasakoja N. Baciuškaitė.
Kuo šiukšlynai skiriasi nuo sąvartynų?
Tiesa, dabartinis Kazokiškių sąvartynas nuo seniau buvusių šiukšlynų daug kuo skiriasi. Šiukšlynas yra sumesta šiukšlių krūva, kuri pūva savaime, o sąvartynas – veikiantis įrenginys, kuriame valdoma aplinkos situacija, kontroliuojamos nuotėkos, surenkamos dujos.
Deja, taip buvo ne visuomet...
Žiūrovams seriale išvystas šiukšlynas ne kartą primins Kariotiškių šiukšlyną, kuriame kadaise taip pat gyveno žmonės su sudaužytais likimais.
Šiukšlyne gyvenimas vyko ištisus metus. Kalbama, kad tuo metu privatūs žmonės prašydavo šiukšlyno gyventojų surinktų polietileną, stiklą. Tai surinkę ir pridavę, jie galėdavo gauti šiek tiek pinigų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.