Eglė Kernagytė-Dambrauskė apsilankė Arklio muziejuje: „Tauta gyvuos, kol išliks senasis kaimas“

2024 m. gruodžio 20 d. 13:11
„Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Lietuvos muziejai“ vedėja Eglė Kernagytė-Dambrauskė šeštadienį sveikinsis iš Arklio muziejaus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (3)
Arklio muziejus – tai Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus skyrius, kuris lankytojams duris atvėrė 1978 metais, nors jau nuo 1940 m. profesorius brandino mintį steigti etnografinį žemės ūkio muziejų.
Anykščius jis pasirinko todėl, kad šis kraštas yra gausiai lankomas turistų, kuriuos traukia lietuvių literatūros klasikų Antano Baranausko, Antano Vienuolio-Žukausko, Jono Biliūno memorialiniai muziejai bei gimtosios vietos, puikus kraštovaizdis. Be to, čia buvo palankios sąlygos steigti tokią turistinę bazę, kur didžiausias dėmesys būtų skiriamas arkliui.
Arklys – išmintingiausias žmogaus prijaukintas gyvūnas. Gal būt todėl su juo yra susiję tiek įvairių pasakojimų, įvairenybių. Ir jaunas, ir senas, savaip myli šį ištikimą žmogaus bendražygį. Žirgas – vienas iš Lietuvos valstybingumo simbolių, be jo neapsieina nei viena karo daina.
Muziejuje saugomos ir eksponuojamos gausios Lietuvos arklininkystės istoriją menančios eksponatų kolekcijos. Teritoriją sudaro skirtinguose pastatuose išsidėsčiusios ekspozicijos, amatų centras, aukštaitiškos sodybos. Muziejus nuolat atsinaujina, rengiamos edukacinės programos, demonstruojama ir mokoma tradicinių amatų.
Muziejus neįsivaizduojamas be gyvų „eksponatų“ arklių, čia galima pasivažinėti, pajodinėti ar tiesiog paglostyti šį išmintingą ir gražų gyvūną.
Arklio muziejuje neseniai duris atvėrė ir nauja transporto ekspozicija. Projekto įgyvendinimo metu buvo suformuota iš esmės nauja XIX–XX a. Lietuvos kaimo arklinio transporto ekspozicija.
„Tauta gyvuos, kol išliks senasis kaimas. Su papročiais, tradicijom ir senuoju gyvenimo būdu“, – pasakojo Arklio muziejaus muziejininkas Egidijus Musteikis.
Edukacijos ir amatai
Šalia arklio muziejaus, ir amatų centras jame didelis dėmesys skiriamas audimo amatui. Šioje ekspozicijoje pristatomi XIX a. pabaigoje – XX a. pirmojoje pusėje naudoti daiktai, skirti siūlų ir audinių gamybai bei saugojimui. Didžioji dalis tekstilės pavyzdžių surinkti Anykščių rajone.
Edukacijų metu pristatomas ir vienas seniausių amatų – puodžiaus amatas. Čia pasakojama apie molio kilmę, keramikos istoriją, jos rūšis, demonstruojami lipdymo, žiedimo, dekoravimo procesai. Galima susipažinti ir su senosios buitinės keramikos pavyzdžiais. Kiekvienas gali nusilipdyti ir savo molinuką.
Muziejaus kalvėje galima pamatyti įvairiausius kalvio įrankius. Čia nuolat dirba kalvis, kuris lankytojus supažindina su kalvystės amato paslaptimis, restauruoja vežimus ir padargus, lankytojams pasiūlo patiems pabandyti kalti kūju įkaitintą geležį.
Susėdus duonkepės sušildytoje gryčioje susipažinti galima ir su Kūčių ir Šventų Kalėdų tradicijomis. Sodybos šeimininkė papasakojo apie Advento laikotarpį, Kūčių dienos tradicijas, kaip senoliai puošdavo eglutę. Sužinoti apie Kūčių vakaro papročius, tradicinio stalo paruošimą bei valgių simboliką.
Muziejus šiandien
Šiandien muziejuje galima susipažinti su įvairiausiomis Lietuvos arklininkystės istoriją atspindinčiomis ekspozicijomis, pasivaikštinėti nuostabiomis Niūronių kaimo apylinkėmis bei pamatyti tradicinių amatų veiklą. Muziejus nuolat keičiasi ir kviečia lankytoją pažinti muziejų iš naujo.
Laida „Lietuvos muziejai“ – šeštadienį 16:30 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.