„Rondo“ lyderis A. Ivanauskas-Fara prakalbo apie savo sveikatą: „Koncertinė veikla turi savo kainą“

2024 m. gruodžio 14 d. 10:03
Legendinės grupės „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara laidoje „Pirmi kartai“ atvirai pasakojo apie grupės ilgaamžiškumo paslaptį, gyvo atlikimo reikšmę ir muzikanto profesijos iššūkius. Beveik penkis dešimtmečius scenoje praleidęs atlikėjas neslėpė, kad jo koncertinė veikla turi ir savo kainą – viena dažniausių problemų yra klausos sutrikimai, tad pirmą kartą apsilankęs klausos centre Aleksandras pabrėžia, kaip svarbu rūpintis savo sveikata net ir po daugelio metų aktyvios karjeros, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (15)
Šeštadienio popietę „Lietuvos ryto“ televizijos žiūrovus prie ekranų kviečia įdomių istorijų ir netikėtų avantiūrų laida „Pirmi kartai“. Šios savaitės herojus – grupės „Rondo“ lyderis Aleksandras Ivanauskas-Fara, kuris pokalbį su laidos vedėju Tomu Grigaičiu pradėjo nuo gerbėjams skirtos naujienos – neseniai išleistos vinilinės plokštelės.
„Tai šviežia naujiena. Į ją įtraukėme ir gerai žinomų dainų, ir naujų, ir lyriškų baladžių. Pagalvojau, kad vinilą žmonės dažniausiai klausosi namuose, tai visi pasirinks dainą pagal savo nuotaiką“, – pasakoja laidos herojus.
Pasak lyderio, „Rondo“ aktualumas nesumažėjo net esant didelei konkurencijai. Scenoje jie jau daugiau nei keturis dešimtmečius, o jų dainas moka tiek jaunas, tiek senas klausytojas.
„Negaliu pasakyti, kad kažką darome specialiai. Žmonės, kurie organizuoja renginius, tikrai turi iš ko rinktis, atlikėjų yra labai daug, bet kai kurie jų, kad ir matomi žiniasklaidoje ar medijoje, turi 2–3 dainas, kurios yra gerai žinomos, o koncertuoti tai juk reikia 2 valandas. Todėl kai organizatoriai pasikviečia „Rondo“ – visiems iš anksto viskas yra aišku“, – tikina pašnekovas.
Aleksandras Ivanauskas-Fara pabrėžė ir tai, kad „Rondo“ visuomet groja tik gyvai, kas jų pasirodymams priduoda dar didesnio klausytojams įsimenančio efekto. Pasak jo, gyvas atlikimas sukuria unikalią emociją ir leidžia užmegzti tikrą ryšį su publika.
„Kuomet dainuoji gyvai ir natūraliai nepataikai į natą – tas priduoda gyvumo. Tada publika supranta, kad tai ne įrašas. Jeigu būtų su fonograma, būtų viskas daug paprasčiau, bet mums taip neišeina“, – teigė dainininkas.
Metų pabaigoje grupės „Rondo“ laukia didelis pasirodymas – jie bus pagrindinė Sauliaus Prūsaičio baigiamojo turo apšildanti grupė Žalgirio arenoje. Paklaustas, o kokios gi muzikos klauso pats, Aleksandras ilgai nedvejojo. Pasirodo, jo vienas mėgstamiausių atlikėjų kitų metų vasarą atvyksta į Lietuvą.
„Sunkiai, bet gavau bilietus į mano pamėgto dainininko Justin Timberlake koncertą. Jis yra mano vienas iš favoritų muzikos pasaulyje, todėl man nereikėjo VIP vietų, nereikėjo sėdėti ten, kur rodys televiziją, gavau bilietus tarp žmonių, tribūnoje, stadione, kur galėsiu ramiai atsisėsti, pasiklausyti, pažiūrėti. Aš labai laimingas“, – prisipažino Aleksandras Ivanauskas-Fara.
Daug metų scenoje praleidęs vyras išlieka atviras ir dėl to, kad muzikinė veikla neapsieina be iššūkių. Atlikėjų gyvenimą lydi daug šviesų, garso, triukšmų, kurie neišvengiamai paveikia sveikatą. Ypač nukenčia klausa, nes ji nuolat patiria stiprų garso slėgį tiek koncertų metu, tiek per repeticijas. Tokios sąlygos lemia specifines profesines problemas, su kuriomis atlikėjams tenka gyventi kasdien.
„Kai vyksta koncertas, aš koncertuoju su „in-ear“ ausinėmis, o ten eina pakankamai didelis garsas, tai po koncerto spengia ir jaučiasi sunkumas. Yra specifinės profesinės ligos, o mūsų, žinoma, kad pirmiausiai pasijaučia per girdimumą“, – sakė laidos herojus.
Norėdamas pagerinti savo gyvenimo kokybę, laidos „Pirmi kartai“ paskatintas Aleksandras pirmą kartą apsilankė klausos centre. Šis žingsnis – tai ne tik rūpestis savo sveikata, bet ir svarbus priminimas, kaip būtina atkreipti dėmesį į klausos apsaugą bei jos išsaugojimą muzikantams, nuolat dirbantiems triukšmingoje aplinkoje.
„Šiuolaikiniai klausos aparatai nebeatrodo taip pat, kaip senieji, kai kurie jų primena tiesiog akinių kojelės prailginimą. Yra modelių, kurie susieti su telefonu ir galima ne tik programėlėje reguliuoti parametrus, bet ir atsiliepti į skambučius, aparatui veikiant kaip laisvųjų rankų įrangai. Šiuolaikinių technologijų mikrofonai, gaudantys garsus, prisitaiko prie aplinkos garsų ir mikroprocesoriai reguliuoja garsą, pritildo pašalinius, foninius triukšmus. Todėl labai linkiu visiems, kad nebijotų ir ateitų pabandyti, nes iš tikrųjų nėra nieko baisaus, o pabandžius galima pakeisti savo gyvenimus“, – pasakojo klausos centro „Opera“ protezavimo specialistė Jolanta Micevičienė.
Kita laidos tema žiūrovams papasakos apie mikrobiomą. Tai mūsų organizme gyvenančių mikroorganizmų bendrija, kuri atlieja nepaprastai svarbų vaidmenį žmogaus savijautoje, o štai Ramūnui Račkauskui pavyko sukurti ir pagaminti įrankį – naudingųjų mikroorganizmų koncentratus „Namiko“, kurie padeda palaikyti sveiką mikrobiomos balansą.
„2005 metais iš inžinerinės logikos pagalvojau, kodėl visi gyvūnai neturi dirbti, kad maitintųsi, o mes turim pirkti virykles, puodus, stovėti, pjaustyti, virti, kepti, kad paruoštume maistą. Tada radau idėją apie žaliavalgystę, bet pastebėjau, kad valgiau žaliavalgiškai ir vis tiek sirgdavau. Temperatūros, angina, bronchitas, bent kelis kartus į metus. Tuomet pradėjau eksperimentuoti su fermentacija. Atsirėmiau į mūsų tradicinį rūgimą, kuris vienu žingsniu patobulinimas ir tas žingsnis duoda tūkstančius kartų didesnę naudingųjų mikroorganizmų ir fermentų koncentraciją. Panaudojus šitą dalyką, aš radau maisto ingredientą – po šauktą, į kiekvieną maisto lėkštę, kaip padažą, kad visas maistas, kuris patenka į mus, turėtų rūgimo pradą“, – laidoje pasakojo pašnekovas.
Toks biologiškai aktyvus, virškinimo trakte rūgstantis maistas ne tik aprūpina visomis reikalingomis maistingomis medžiagomis, bet ir naikina beveik visus maistą pūdančius grybelius. Fermentuoto gėrimo koncentratai yra maloniai rūgštaus skonio, neturi laktozės, nepasterizuoti, nealkoholiniai ir tinka tiek visavalgiams, tiek veganams.
„Įpylus į maistą šio koncentrato, maistas pasidaro tiesiog skanus. Kiekvienas kąsnis tampa savotiška skonio švente, nepriklausomai nuo to, ką valgome. Darydavau pavyzdį žmonėms: leisdavau paragauti tiesiog grynam vandenį išvirtą bulvę ir tokią pačią, bet padažytą į avižinį „Namiko“. Rūgimo fermentai iš karto pradeda perdingti maistą ir atskleidžia vidinį maisto skonį, priduodami dar lengvai rūgštų prieskonį. Maistui nebereikia nei druskos, nei prieskonių, jis pasidaro tiesiog skanus“, – teigia Ramūnas.
Trečiajame laidos siužete pristatomas motyvuojantis kaunietės, buvusios rankininkės ir Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentės Lukrecijos Augustaitytės pavyzdys, kaip stiprinti imunitetą. Šių metų pradžioje jau septintą kartą Trakuose buvo surengtos 25 metrų eketės plaukimo varžybos. Tarp šimtų dalyvių, savo ryžtą bei sveikatingumo filosofiją demonstravo ir laidos pašnekovė, daugiau nei du dešimtmečius vedanti sveikatingumo stovyklas visoje Lietuvoje.
„Šaltas vanduo yra vienas iš pagrindinių faktorių, kuris supurto organizmą ir stipriną imunitetą, nes jeigu žmogus neturi imuniteto, tai užtenka silpnesnio vėjelio, kad jis griūtų. Todėl aš, pavyzdžiui šiandien, atsikėliau 6 valandą, pasimankštinau namuose ant kilimėlio, tada atbėgau į Nemuno salą, prabėgau 5 kilometrus, o dabar keliausim maudytis“, – entuziastingai pasakojo moteris.
Aktyvus gyvenimo būdas yra išties svarbus sveikatai palaikyti, tačiau specialistai sako, kad stiprinti imunitetą galima ir ne tokiais drastiškais metodais, pavyzdžiui, renkantis maisto papildus. Jų pasirinkimas vaistinėse nėra mažas, bet didžiausią dėmesį verta atkreipti į vitaminą C, vitaminą D ir cinką. Juos visus galima gerti kaip tris skirtingas tabletes, tačiau vartojimo palengvinimui, yra maisto papildai.
„Į imuninę sistemą reikėtų žiūrėti kaip į resursą. Jeigu mes resursų turime daug, tai galime daug ką sau leisti, bet jeigu turėjome intensyvų gyvenimo periodą, daug streso ir šiaip iš prigimties esame linkę į ligas, galime dažniau sirgti. Kai turime kombinuotus preparatus, mes turime mažiau pridėtinių medžiagų, nes kad kapsulė ar tabletė susiformuotų, reikia papildomų medžiagų, jog ta formą išlaikytų“, – laidoje pasakojo vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.
Laida „Pirmi kartai“ – tai puikus įrodymas, kad troškimui mėgautis gyvenimu ribų nėra! Laidos vedėjo Tomo Grigaičio kalbinami herojai, jų asmeninės istorijos bei pasiryžti pirmi kartai – šeštadieniais, 17 val., per „Lietuvos ryto“ televiziją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.