Eglė Kernagytė-Dambrauskė tyrinėjo Plungę: kokius lobius slepia šis miestas?

2024 m. lapkričio 29 d. 13:18
„Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuvos muziejai“ pasivaikščiosime po Plungėje įsikūrusius didingus Oginskių rūmus ir kitus muziejus.
Daugiau nuotraukų (10)
XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje į liaudies amatus dėmesį atkreipė ir dvarų savininkai. Oginskiai buvo vieni iš pirmųjų Lietuvoje, skatinę ne tik dvarininkus, bet ir valstiečius dalyvauti organizuojamose žemės ūkio ir amatų parodose. Jose buvo pristatomi pasiekimai augalininkystės ir gyvulininkystės srityse, demonstruojami namų audiniai, rankdarbiai. Apie tai rašoma pranešime spaudai.
Tokios žemės ūkio parodos Plungėje buvo surengtos keturis kartus. Pirmąsias dvi parodas organizavo kunigaikštis Mykolas Oginskis. Kunigaikštienė Marija Oginskienė atsiminimuose rašė, jog vien atvežti parodų eksponatus iš Mažeikių geležinkelio stoties reikėdavo pasitelkti 100 arklių.
Žemaičių dailės muziejus kunigaikščių Oginskių rūmuose duris lankytojams atvėrė 1994 metais. Tai buvo pirmasis regiono dailės muziejus, kuriame siekta pristatyti tiek Lietuvoje gyvenančių, tiek po pasaulį išsibarsčiusių žemaičių dailininkų kūrybą.
Vienuose gražiausių ir geriausiai išsilaikiusių neorenesanso stiliaus Kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose veikiančiame Žemaičių dailės muziejuje kaupiamos ir eksponuojamos muziejinės vertybės, atspindinčios Žemaitijos regiono kultūrinę, istorinę įvairovę, saugomos ir puoselėjamos Mykolo Oginskio dvaro tradicijos.
„Kunigaikštis Oginskis kolekcionavo dailę, savo šeimos portretus. Mes pristatome tas erdves, kaip rūmai atrodė XIX a.“, – teigė Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.
Didelis dėmesys M. K. Čiurlioniui
Kunigaikštis Mykolas Oginskis, tęsdamas muzikines Oginskių giminės tradicijas, rūmuose buvo įsteigęs dvaro orkestro mokyklą, kurioje mokėsi dailininkas ir kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Muziejaus rūmuose galime rasti ir su Čiurlioniu susijusius eksponatus, nušviečiančius menininko gyvenimo ir kūrybos pėdsakus Plungėje.
„Stengėmės atskleisti Čiurlionio buvimą Plungėje. Į ją jis atvyko būdamas 14-kos. Būtent į rūmus jį pakvietė pats Oginskis. Čia jis grojo orkestre, pradėjo piešti ir sukūrė pirmuosius kūrinius ir atliko didžiojoje salėje“, – tęsė Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.
Koks ypatingas Čiurlionio daiktas eksponuojamas muziejuje? Sužinosite šeštadienį laidoje „Lietuvos muziejai“.
Pasaulio žemaičių dailės parodos
Kas ketveri metai muziejuje rengiamos Pasaulio žemaičių dailės parodos. Šis, vaizdingame Plungės miestelyje esančiame dvare įkurtas, muziejus kviečia lankytojus susipažinti su Žemaitijos regiono menininkų darbais. Jame visais metų laikais rengiamos sezoninės parodos, kuriose eksponuojami įvairių meno disciplinų kūriniai – nuo paveikslų iki skulptūrų ir net kino filmų. O Šiemet rengiama net 9-oji Pasaulio žemaičių dailės paroda.
Ekspozicijose siūloma susipažinti su XX–XXI a. profesionaliosios dailės kūriniais, kuriuos muziejui dovanojo Lietuvoje ir užsienyje gyvenantys žemaičių menininkai. Čia taip pat vedamos konferencijos, organizuojamos edukacijos, vyksta įvairiausi koncertai bei renginiai. Visi mažieji gruodžio mėnesį čia kviečiami apsilankyti ir Kalėdų senelio rezidencijoje.
Žemaitės gimtojo namo ekspozicija
Grafų Pliaterių palivarke Bukantėje gimė ir augo lietuvių literatūros klasikė Julija Beniuševičiūtė – Žymantienė, puikiai visiems žinoma Žemaitės slapyvardžiu.
Žemaitės gimtajame name atidaryta memorialinė ekspozicija. Čia eksponuojami etnografiniai-istoriniai daiktai, knygos, leidiniai, fotografijos. Rengiami tradiciniai rašytojos Žemaitės gimimo dienos minėjimai.
Advokato Skladovskio namas
Tai vienas seniausių ir gražiausių medinių namų Plungėje, pastatytas 1910 m. Šio nedidelio namelio gyventojas ar naudotojas, dvaro advokatas, buvo vienas svarbiausių asmenų – dvaro administracijos pareigūnas. Kitaip sakant, priklausė dvaro tarnautojų elitui, kurį sudarė: rūmų prižiūrėtojas, advokatas, vyriausias raštininkas, vyriausias miškininkas. Anuomet čia gyveno advokatas Skladovskis.
Advokato name pasakojama apie liną ir Plungės lino fabriką. Pramoninės lininkystės pradžia Plungėje 1913 metai. Plungė, tas miestas, kuriame įrašyta pirmojo linų apdirbimo fabriko istorija Lietuvoje – nuo ištakų iki suklestėjimo XX a. pradžioje, kai buvo įsteigta AB „Kučinskis-Pabedinskai“.
Svarbus draugijos indėlis
Plungės kraštui, kultūrai, menui didžiulį indėlį ir savo energiją skiria Plungiškių draugija. Jie padeda savo kraštui vystytis ir gražėti.
Plungiškių draugija, naujomis idėjomis, iniciatyvomis ir prasmingais užmojais įsiveržė į Plungės miesto gyvenimą, skleisdama gerą vienijimosi darbams aurą, atgaivindama primirštus kultūrinius klodus, žadindama žmones kūrybai, kviesdama juos gražinti savo kraštą prasmingais darbais, kad kiekvienas čia ir kitur gyvenantis plungiškis su pasididžiavimu teisėtai galėtų ištarti – „Aš iš Plungės“.
Laidos kūrybinė grupė dėkoja šios laidos mecenatui Plungiškių draugjjai, kurių iniciatyva laida „Lietuvos muziejai“ apsilankė „Žemaičių dailės muziejuje“.
Ryškiausias renginys ir tarptautinis festivalis
Vienas ryškiausių Plungės mieste vykstančių renginių – kasmetinis tarptautinis Mykolo Oginskio akademinės muzikos festivalis, tapęs neatskiriama Žemaitijos muzikinės kultūros dalimi.
Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis išgyvena pakilimą. Festivalis, subūręs ir užauginęs didelį ištikimų klausytojų ratą, kiekvienų metų, paskutinį rugpjūčio šeštadienį žmones suburia Oginskių rūmų teritorijoje.
Daugiau apie tai – laidoje „Lietuvos muziejai“ jau šeštadienį, 16:30 val. per „Lietuvos ryto televiziją“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.