Visi esame susidūrę su informacija, kuri bent kartą privertė ja suabejoti. Ar viskas, ką perskaitome socialiniuose tinkluose, pamatome televizoriaus ekrane ar kitoje viešoje erdvėje, yra patikima ir tikra? Kas iš tikrųjų yra propaganda?
Karo istorikas Egidijus Papečkys tikino, kad propaganda egzistavo visais laikais, o šiandien ji pavojingiausia.
„Visais laikais, ypač karo akivaizdoje, buvo mėginama palaužti valią priešintis. Tai buvo daroma įvairiausiais būdais. Propaganda – vienas iš jų. O šiandien, technologijų pagalba, propaganda tapo gerokai pavojingesnė ir pasiekia mus visur. Žinutė, kurią norima pristatyti, yra pritaikoma kiekvienam pagal tikslinę grupę, todėl ji tik dar paveikesnė“, – BTV laidoje „Metas veikti“ pasakojo E. Papečkys.
Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius dalijosi ne vienu patarimu kovojant su dezinformacija ir atskleidė receptą, kuris padės netapti propagandos auka.
„Yra kelių komponentų vakcina. Pirmasis – niekuo šventai netikėti, ką pamatome viešoje erdvėje, kad ir kas tai būtų. Abejojantis žmogus nėra kvailys. Atvirkščiai, tai yra protingo žmogaus bruožas, kuris abejoja viskuo, ką mato. Tai jam leidžia tikrinti informaciją. Antrasis komponentas – nebandyti kito žmogaus versti tikėti tavo „tiesa“.
Trečiasis – gali kisti, tačiau jeigu žmogus turėtų savo nuomonę, ją abejotų ir nepirštų jos kitiems – propaganda būtų įveikta“, – kalbėjo D. Radzevičius.
Laidoje bus aptariama ne tik pavojingiausios propagandos rūšys, kaip ją atskirti ir nepakliūti į nepatikimos informacijos pinkles, bet ir kaip susitvarkyti su nerimu bei stresu, kai karo baimė kelia tiek daug skirtingų emocijų.
Nepraleiskite šį šeštadienį, 8:30 val., laida „Metas veikti“ per BTV.