Ištvanas Kvikas – apie netikėtas romų laidotuvių tradicijas: „Mirusysis gali labai supykti“

2024 m. spalio 30 d. 14:03
Romų tauta visuomet prikausto dėmesį – akį traukia ne tik įspūdingi jų apdarai, bet ir didžiulės šventės ar muzikalumas. Tačiau taip pat jie slepia ir ne vieną gilią tradiciją, apie kurias šį vakarą romų teatras „Sare Roma“ papasakos ir TV3 laidos „Gero vakaro šou“ žiūrovams. O vedėjas Justinas Jankevičius netgi bus pakviestas apsilankyti pas būrėją.
Daugiau nuotraukų (12)
Anot bene žinomiausio Lietuvos romo Ištvano Kviko, romai labai myli tą vietą, kurioje gyvena. Todėl net tie romai, kurie iš Lietuvos emigruoja, šiam kraštui jaučia ypatingus jausmus.
„Čia atvažiavę, jie verda cepelinus, gamina žemaičių blynus ar net šaltibarščius. Jiems tai pats skaniausias maistas, o Lietuva – pati geriausia. Jiems čia geriausias oras ir geriausi žmonės. Romai labai myli savo kraštą. Įsivaizduokite tuos, kurie neturi savo tėvynės – kas tuomet ja būtų? Mano tėvynė yra Lietuva, nes aš čia gimiau, baigiau mokyklą, čia yra mano draugai, čia gimė mano vaikai ir anūkai“, – laidos filmavime pasakojo jis.
Visgi, kaip pastebėjo Ištvanas, daugelis vis dar tiki daugybe apie romus sklandančių mitų, tačiau daugelį jų jis neigia.
„Romų moterys šiaip jau negali nešioti juodų drabužių, bet visi romai nori atrodyti stilingai. Išpūstas burbulas, kad romai visuomet turi atrodyti spalvotai. Iš tiesų, taip nėra. Taip, spalvos mums patinka, bet romai visada stengiasi atrodyti stiliovai. Jie bet ko tikrai nesirengs“, – sakė jis.
Taip pat, nors visiems romams priskirti burtų nereikėtų, ši tauta savyje tikrai turi kai ką ypatingo. Anot I. Kviko, tai – ne juokai. Tiesa, būrėjomis gali būti tik romų moterys – ypatingo seanso pas vieną iš jų sulaukė ir J. Jankevičius.
Žinomas vyras ne tik sužinojo, kad jo laukia ateityje, bet ir sulaukė vertingų patarimų, iš kurių vienas bus susijęs su kantrybe. Tiesa, būrėja pasakė ir kai ką netikėto, susieto su J. Jankevičiaus meilės gyvenimu...
Savo ruožtu I. Kvikas ir Rožė Koldaras papasakojo ir apie tai, kaip romai mini Vėlines.
„Mes turime labai daug gedėjimo tradicijų. Pavyzdžiui, prie mirusio žmogaus namo tris dienas turi degti laužas, kuris nė už ką negali užgesti. Kitu atveju, mirusysis gali labai supykti“, – pasakojo Rožė.
Tiesa, Ištvanas pridėjo, kad yra ir kitokių romų. Jeigu žmogus miršta, pastarieji ne gedi, o švenčia. Jų įsitikinimu, tuomet prasideda naujas gyvenimas.
Įdomu tai, kad netekus brangaus žmogaus, vienas iš jo artimųjų turi tris dienas nieko nevalgyti.
„Bet po to, kuomet visi nueina į kavinę, kol tas žmogus pirmasis neparagaus visų patiekalų, niekas kitas negalės valgyti“, – atskleidė R. Koldaras.
O štai Monika Liu pasakojo mačiusi, kaip prie kapo susirinkę romai geria ir valgo. Tačiau ką tai reiškia? Anot I. Kviko, tai – labai geras ženklas.
„Jie susitinka kapinėse, nes tiki, kad visas jų maistas ir gėrimai atiteks mirusiam žmogui. Čia yra panašumų su egiptiečiais – jei miršta vyras, mes į kapą įdedame jam kostiumą, siūlų ir adatų. Visko, ko galėtų prireikti“, – pasakojo Ištvanas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.