Meilė turkmėnui Ramutei virto prakeiksmu, bet skyrybos – tik mirties atveju

2023 m. balandžio 18 d. 12:26
Daugiau nei 20 metų Turkmėnistane gyvenusios ir su šios šalies gyventoju santykius užmezgusios Ramutės istorija šokiruoja. Moteris patyrė tai, apie ką dažniausiai tik girdime legendas – gyveno po vienu stogu su kitomis vyro žmonomis ir meilužėmis, patyrė smurtą, ir net galiausiai pabėgusi į Lietuvą, su kai kuriais praeities šešėliais yra priversta gyventi iki šiol. Apie visa tai, nuo ko pabėgo, ir ko nelinkėtų net didžiausiam priešui, Ramutė papasakos jau šį antradienį, TV3 laidoje „Prieš srovę“.
Daugiau nuotraukų (4)
Turkmėnistanas – šalis, kurioje įdomu pasižvalgyti, bet kelionių agentūros turistus ten veža retai. Ten veikia griežta sistema – tai, kas galima vietiniams, nebūtinai leistina užsieniečiams, o ir pamatyti turistams galima ne viską. Keliautojai šioje šalyje iki šios dienos yra akylai prižiūrimi.
„Jeigu užsieniečiai pamatytų tikrąjį turkmėnų gyvenimą, jis jiems pasirodytų siaubingai skurdus… O čia užklydusi feministė, kovotoja už moterų teises, iš viso pašiurptų“, – laidos filmavime pokalbį pradėjo Ramutė, kuri neslėpė, kad moterys šioje šalyje laikomos už nieką.
Ten, Turkmėnistane, niekuomet nėra diskusijų. Šioje šalyje paprasti žmonės gyvena taip, kaip nori valdžia, prezidentas. Dirbti ir užsidirbti čia negalima – vietoje to žmonės gauna maisto davinius, dėl kurių šiaip ne taip išgyvena.
Tačiau ne mažas uždarbis ir ne visuomet priimtini šios šalies prezidento nurodymai Ramutei gadino gyvenimą. Dėl visko kalta meilė šios tautybės vyrui.
„Jeigu jūs manęs paklaustumėte, ar pirmoji mano meilė man tapo prakeiksmu, atsakyčiau, kad pažiūrėtumėte į mano gyvenimą ir suprasite“, – atvirai kalbėjo ji.
Kai būdama dar labai jauna, sovietinėje Lietuvoje, Ramutė susipažino su čia tarnavusiu turkmėnu, moteris galvojo, jog gražesnio vyro niekuomet nebuvo mačiusi. Todėl jau netrukus jos gyvenimas ėmė tęstis nebe savoje, o svečioje šalyje.
Po pirmojo vaiko gimimo vyras Ramutei vis dar atrodė gražus. Bet, kai jis pradėjo nuolat rodytis vilkėdamas moteriškais lūpų dažais „puoštais“ marškiniais, ir nė neslėpdavo turintis meilužių, visi kerai greitai išnyko.
Vyro neištikimybė Ramutę siutino. Iš pradžių ji bandė protestuoti, bet tada nuo jo kumščio lūžo jos nosis... Tačiau net ir tuomet Ramutė rankų nenuleido – bandė kalbėtis su jo gimine, rasti jų palaikymą. Deja, nesėkmingai.
„Tai yra normalu. Tokia yra vyro prigimtis“, – taip Ramutei aiškino mylimojo seserys.
Galiausiai moteris susitaikė, kad kitaip nebus. Bet tada vyras pranešė apie antrąsias vedybas su geriausia savo meiluže. Negana to, pastaroji nusprendė atsikelti į bendrus jo ir Ramutės namus.
„Ten jiems normalu, kad po vienu stogu gyventume aš su vaikais, mano vyras ir jo antroji žmona – toji meilužė. Jis net manęs klausdavo, ką jam daryti? Sakydavo, kad ir mane myli, ir ją. Nusprendžiau pasitraukti – nenorėjau kovoti ir laukti, kol man į arbatą pripils nuodų, nes ten ir taip galėtų nutikti“, – sunkiai lietuviams suvokiamus faktus pasakojo Ramutė.
Neapsikentusi, Ramutė galiausiai pabėgo į Lietuvą – šiandien savo vis dar teisėto sutuoktinio ji nematė jau beveik 16 metų. O ir ateityje jo išvysti moteris tikrai nenori. Jau beveik 16 metų Lietuvoje gyvenanti moteris čia svajoja apie kitus dalykus. Pirmasis – atgauti savo šalies, Lietuvos pilietybę, o antrasis – skyrybos su turkmėnu. Deja, Turkmėnistane tai – beveik neįmanoma.
„Jis skyrybų nenori. Jo supratimu, tai – vyro pažeminimas. Jo šalyje, norėdama išsiskirti pagal turkmėnų supratimą, moteris turi mirti. Tai – vienintelis nerašytas būdas nutraukti šeimos saitus. Bet aš noriu gyventi, noriu mylėti kitą vyrą ir nebeturėti nieko bendro nei su savo buvusiu vyru, nei su jo šalimi…“ – pasakojo moteris.
Tačiau bėdos nesibaigia ir Lietuvoje – gimtojoje šalyje Ramutė negali atgauti savo pilietybės – yra priversta gyventi su Turkmėnistano pasu. Siekdama ir vėl teisėtai vadintis lietuve, Ramutė jau padarė kone viską. Savo užsispyrimu ji pasiekė net prezidentūrą. Ten moterį ir išgirdo, ir suprato – netrukus prezidento dekretu jai buvo suteikta teisė gauti Lietuvos pilietybę.
„Tačiau vos tik vėl grįžau savo problemos spręsti į migracijos skyrių, viskas užstrigo“, – pasakojo moteris.
Meilėsmurtas prieš moterįSkyrybos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.