Virtualios realybės filme „Angelų takais“ panaudota 60 M.K.Čiurlionio paveikslų. Skamba M.K.Čiurlionio ir Mindaugo Urbaičio muzika.
Nusiėmus ausines ir akinius nesunku įtikėti, kad keliavai tarp tikrų debesų.
Profesorius Egidijus Rimkus, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas, straipsnių ir vadovėlių apie debesis autorius, teigia, kad naivu tikėtis tikslumo iš tokio genialaus dailininko kaip M.K.Čiurlionis.
– Ar M.K.Čiurlionis išmanė apie debesis? – „TV antena“ paklausė profesoriaus E.Rimkaus.
– Nelabai. Man tikrai labai patiko pagal M.K.Čiurlionio paveikslus sukurtas filmas „Angelų takais“, bet M.K.Čiurlionis – ne tas dailininkas, kuris tiksliai atvaizduodavo tai, ką matydavo gamtoje. Jis leisdavo pasireikšti fantazijai.
Jo paveiksluose danguje objektų yra labai daug ir visokių.
Tikrų analogijų, be abejo, galima rasti. Tikrai yra debesų formų, kurias galima atpažinti, bet daugumoje paveikslų drąsiais potėpiais dangus pavaizduotas kaip įdomus fonas, nesiekiant tiksliai pavaizduoti konkrečių debesų formos.
– O kiek debesų M.K.Čiurlionis pavaizdavo tiksliai?
– Aš tik grožėjausi „Angelų takais“ vaizdais ir neskaičiavau. Bet mačiau nelabai tiksliai pavaizduotus Cirrus stratus – plunksninius sluoksninius debesis. Taip pat galima sakyti, kad yra Cumulus humilis – kamuoliniai plokštieji ir Cumulus mediocris – kamuoliniai vidutiniai.
Kai kur gali būti Cumulus congestus – kamuoliniai storieji, o kitur labai sunku identifikuoti. Dar galbūt Altocumulus flocus – aukštieji kamuolinai dribsniškieji.
M.K.Čiurlionis dangaus vaizdą fantazavo. Jis nepiešė iš natūros. Jis piešė taip, kaip suvokė. Neverta tikėtis, kad toks genialus dailininkas pieštų tai, ką mato.
– Ar tai lietuviški debesys, t.y. Lietuvoje matomi?
– Nėra „nelietuviškų“ debesų.
Visus debesis, kuriuos jūs pamatysite bet kurioje pasaulio dalyje, vienu ar kitu momentu galima pamatyti ir Lietuvoje. Tikėtis, kad Lietuvoje pamatysite ką nors specifinio, neverta.
– Ar taip gražiai apšviesti debesys būna tam tikru paros metu – per saulėtekį ar saulėlydį?
– Nebūtinai. Tai – menininko išmonė. Gražiausias debesų apšvietimas kaip tik tuo metu, kai saulė aukštai.
M.K.Čiurlionio paveiksluose šviesos žaismas nuostabus, bet nebūtinai simbolizuoja rytą ar vakarą.