Atvykę į Pažaislį garsūs režisieriai iškart juo susižavi. Taip tikino Kauno filmų biuro vadovas Aurelijus Silkinis.
„Aikčioti iš nuostabos ir susižavėjimo jie pradeda nuo Liepų alėjos, vėliau juos stebina kiemelis, maldos namai, svetingumo kompleksas, – ekskursijos po Pažaislio bažnyčią ir vienuolyno kompleksą metu pasakojo A.Silkinis. – Po to, aišku, kūrėjai nori sugrįžti, kad įamžintų kiekvieną kampelį.“
Jis džiaugėsi, kad per pastarąjį dešimtmetį šioje išskirtinėje aplinkoje buvo sėkmingai nufilmuotos kelios juostos. Bet didžiausią sėkmę Pažaisliui atnešė HBO ir „Sky“ keturių dalių TV mini serialas „Jekaterina Didžioji“ („Catherine The Great“).
Jis Pažaislyje buvo filmuotas 2018 metais, tačiau šlovės valanda vienam ryškiausių Šiaurės Rytų Europoje brandžiojo baroko architektūros šedevrų išmušė šįmet pavasarį.
Berlyno kino festivalis šią vietą išrinko geriausia praėjusių metų filmavimo aikštele Europoje.
Paskelbta, kad Pažaislio bažnyčios ir vienuolyno ansamblis pelnė „Location Award“ apdovanojimą. Dėl šio titulo varžėsi 28 Europos filmavimo vietos.
Filmuojant serialą „Jekaterina Didžioji“ Pažaislio bažnyčia buvo paversta ortodoksų katedra, o dalis vienuolyno tapo sargybinių stovyklaviete, kareivinių barakų kiemu ir net morgu.
„Didžiausias iššūkis buvo atrasti prabangias istorines vietas filmavimui ir sukurti imperatoriškos didybės jausmą, – prisiminė filmavimo vietų serialo kūrėjams ieškojęs Jonas Špokas. – Juk Jekaterina Didžioji buvo labai turtinga moteris.
Pažaislio ansamblio unikalumas prisidėjo prie autentiškumo pojūčio vaizduojant didingą ir prabangų vienos iš galingiausių monarchių istorijoje valdymą.“
Kūrėjai sakė, kad filmavimo metu Pažaislyje dirbo per 200 žmonių, dėl 6 minučių trukmės epizodų jie triūsė 6 paras.
Kuriant filmą buvo uždarytas visas vienuolynas ir svetingumo kompleksas.
Ruošiant erdves filmavimui netrūko iššūkių, apie kuriuos komandos nariai papasakojo ekskursijos dalyviams.
Vienas tokių – režisieriaus prašymas išnešti šimtamečius suolus iš bažnyčios, kad ji liktų tuščia.
„Tie suolai yra seni, masyvūs, ąžuoliniai. Kiekvienas jų yra maždaug šešių metrų ilgio. Turbūt sunkiai įsivaizduojate, kiek jie sveria. O tokių suolų yra daugybė. Prieš filmavimą visus juos teko ištempti“, – pasakojo J.Špokas.
Vienas filmo garso režisieriaus reikalavimas taip pat buvo netikėtas.
Kai filmuojant tam tikras scenas aktoriai vaikščiojo žvirgždu užpiltais vienuolyno kiemelio takais, girdėjosi pašalinis garsas. Kad jo neliktų, reikėjo sušluoti ir net rankomis nurinkti visus akmenis.
„Juos nuo takelių nuvalėme, tvarkingai supylėme į atskirą krūvą.
O po filmavimo jais vėl užpylėme takus“, – prisiminė A.Silkinis.
Serialo kūrėjai prisiminė ir pagrindinę serialo aktorę, Jekateriną Didžiąją vaidinusią „Oskaro“ laureatę Helen Mirren (75 m.).
Iš rusų aristokratų, po 1917-ųjų bolševikų perversmo atsidūrusių Didžiojoje Britanijoje, kilusi moteris, kurios tikroji pavardė yra Jelena Mironova, Pažaislyje jautėsi puikiai.
Garsi aktorė, kaip ir daugelis kitų kūrybinės grupės narių, gyveno šiame komplekse įkurtuose svetingumo namuose „Monte Pacis“.
Garsi aktorė ne kartą pabrėžė, kad bene pirmąkart gyvenime filmavimo aikštelė buvo taip arti viešbučio kambario.
„Helen juokaudama kartojo, kad prabangos eiti į filmavimo vietą vilkint chalatą ir avint šlepetes ji vargu ar dar kur nors sulauks“, – pasakojo svetingumo namų „Monte Pacis“ įkūrėja Indra Ramanauskienė.
Kauno filmų biuro vadovas A.Silkinis įsitikinęs, kad Pažaislis ateityje taps dar patrauklesnė vieta ne tik kino kūrėjams, bet ir kino turizmo mėgėjams.
„Žmonių domėjimasis kinu ir vietomis, kuriose kuriami pasaulinio lygio filmai, niekada neišblės. Todėl viliuosi, kad po kurio laiko į Pažaislį ir į Kauną suplūs daug smalsuolių“, – sakė A.Silkinis.
Po ekskursijos dalyviai turėjo progos paragauti Jekaterinos Didžiosios mėgtų valgių. O ji labai mėgo mėsą, serbentų sultis, vyną, medaus desertus.
Mini serialo „Jekaterina Didžioji“ kūrėjai Lietuvoje išleido apie 8 mln. eurų.
Tai yra antras pagal didumą biudžetas šalies kino industrijoje po HBO filmuoto serialo „Černobylis“.
„Jekaterinos Didžiosios“ scenos buvo kuriamos ir kitose Lietuvos vietose. Žiūrovai seriale gali atpažinti Vilniaus universiteto senuosius rūmus, sostinės Rotušę, Trakų pilį, o mūšių scenose išvysti kai kuriuos įspūdingus Senamiesčio istorinius vartus.