Liveta Kazlauskienė prakalbo apie sveikatos problemas: „Nuo didelio krūvio ir streso“
Pranešimas spaudai
2020-10-02 09:44Vienas garsiausių Lietuvos estrados duetų – Liveta ir Petras Kazlauskai – tiek namuose, tiek scenoje kartu skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį. Visgi, bėgant metams, pora vis labiau ima rūpintis savo sveikata, atsižvelgia į natūralius organizmo stiprinimo būdus ir dalinasi sveikos gyvensenos receptu.
Liveta ir Petras Kazlauskai sako, jog dainuojant apie jausmus, ne visi susimąsto, kokia iš tikrųjų gyvybiškai svarbi yra širdis.
Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos – viena pagrindinių mirties priežasčių. Visuomet žvali ir gera nuotaika trykštanti Liveta Kazlauskienė pasakoja, jog su amžiumi vis labiau ima jausti nuovargį ir dėl nuolatinio streso atsirandančias hipertenzijos problemas.
„Paskutiniu metu kamuoja šokinėjančio kraujospūdžio problema. Nuo didelio krūvio, streso, nuo nemigos, nuo to, kad mes nepailsime laiku, kartais pajaučiu širdies plote skausmą. Būna atsikeliu nuo galvos skausmo ir kuomet pasimatuoju kraujo spaudimą, pamatau, jog jis pakilęs“, – atvirauja Liveta.
Neseniai 64-tąjį gimtadienį atšventęs Petras Kazlauskas tikina, jog rūpintis sveikata niekada nėra per vėlu. Jis drąsiai žiemą neria į eketę, grūdinasi ekstremaliais metodais ir atsakingai puoselėja su metais neblėstančią energiją.
„Širdimi reikia rūpintis, nes jeigu ji sustos – kažin kas ją beužves. Prieš 15-20 metų irgi turėjau problemų su kraujospūdžiu, todėl dabar kiekvieną rytą darau mankštą ir pastebėjau pokyčius.
Žinoma, mano amžiuje savęs apkrauti smarkiai nereiktų, tačiau 20 pritupimų, 50 atsispaudimų, dar šiek tiek prasitampymų ir puiku, ši 10 minučių mankšta rytais turi labai gerą poveikį“, – sveikos gyvensenos receptu dalinasi Petras.
Pasak gydytojas kardiologės Astos Grigaliūnienės, kiekvienas simptomas – tai organizmo siunčiamas signalas į kurį būtina reaguoti.
Žinoma, žmogui senstant, sensta ir jo kraujagyslės, didėja kraujospūdis dėl sumažėjusio kraujagyslių elastingumo, tačiau nemažą vaidmenį sveikatai atlieka ir koreguojami gyvenimo būdo veiksmai, tokie kaip nutukimas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, rūkymas, alkoholio vartojimas, mažas fizinis aktyvumas ar gausus druskos vartojimas.
„Labai svarbu identifikuoti rizikos faktorius, ypač tuos, kuriuos galime koreguoti. Net 50 proc. priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo. Jį keičiant, mes galime sustabdyti širdies ir kraujagyslių senatvę.
Tačiau asmenys, net žinantys, jog jų kraujospūdis pakilęs, nevartoja medikamentų, nekoreguoja cholesterolio kieko kraujyje.
Daug ką nulemia ir mityba – ji turi būti kupina daržovių, bent 3 kartus po saują, vaisių, reikia atsisakyti pusfabrikačių ir gaminti maistą patiems. Reikia stengtis valgyti reguliariai ir vengti vakarinio prisivalgymo, o paskutinį kartą dienoje valgyti bent 3 valandas prieš miegą“, – teigia kardiologė gyd. Asta Grigaliūnienė.
Anot gydytojos, net 80 proc. apsaugo laiku atlikta prevencija. Būtent todėl Lietuvoje jau ne vienerius metus veikia širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa skirta vyrams nuo 40 iki 54 metų ir moterims nuo 50 iki 64 metų.
Nepilnavertiškai maitinantis dažniausiai trūksta organizmui reikiamų medžiagų, todėl rekomenduotinas kompleksinis papildymas.
Kraujagyslėms ir širdžiai ypač naudinga daržovė yra česnakas, širdį teigiamai veikia ir Omega 3 riebiosios rūgštys, tačiau Lietuvos gyventojai per mažai suvalgo riebių žuvų ar kitų produktų, kuriose gausu šių rūgščių.
Liveta džiaugiasi, jog Petras – tikras pavyzdys visiems šeimoje, kaip tinkamai reikia rūpintis savąja sveikata. Jis ne tik pats domisi sveika gyvensena, išbando įvairius liaudiškus metodus, bet ir užkrečia tuo kitus.
„Kuomet kas paklausia, kaip jaučiasi Petras, kaip jo sveikata, visuomet atsakau, jog mano Petras – kaip žirgas. Jis kupinas energijos, save visuomet prisižiūri, net pavydėtina. Jis sąžiningai vartoja vitaminus, klauso gydytojų rekomendacijų.
O kuomet užklumpa bėdos, tuomet tenka susigriebti, panaudoti įvairius papildus, kad atsigautų širdies raumuo. Juk norisi kuo ilgiau būti aktyviems“, – pasakoja Liveta.