Koronaviruso epidemiją išpranašavusiame filme yra ir lietuviško pėdsako

2020 m. kovo 27 d. 11:22
Pastarosiomis savaitėmis mokomose vaizdo platformose prieš beveik dešimtmetį sukurtas trileris „Užkratas“ („Contagion“) tapo žiūrimiausiu. Filmo autoriai stulbinamai tiksliai išpranašavo tai, kas nutiks 2019-ųjų pabaigoje: Kinijoje iš šikšnosparnio kilęs mirtinas užkratas persiduos žmonėms ir milžinišku greičiu paplis visame pasaulyje nusinešdamas tūkstančius gyvybių. 
Daugiau nuotraukų (2)
Mažai kas žino, bet Steveno Soderbergho režisuoto filmo „Užkratas“ kūrimo istorijoje – ir lietuviškas pėdsakas. Filmo vyriausias mokslinis konsultantas buvo Dr. Larry Brilliantas, vienas geriausių pasaulio epidemiologų, kurio tėvai kilę iš Kauno ir Jonavos. Šį balandį Larry Brilliantas ketino lankytis Lietuvoje verslininko, technikos mokslų daktaro Vlado Lašo kvietimu.
Vladas Lašas sako, kad šį filmą būtina pažiūrėti kiekvienam, paliestam pandemijos. „Filmo kūrėjų tikslas buvo įtaigiai ir realistiškai parodyti netikėtos pandemijos grėsmę mūsų visuomenei: kaip plika akimi nematomas priešas gali per labai trumpą laiką paralyžiuoti galingiausias valstybes – visą mūsų šiuolaikinį pasaulį.
Mokslininkai seniai kalbėjo apie tokią grėsmę, bet kaip ir filme, taip ir iki dabar, nei visuomenė, nei galingiausi ir labiausiai informuoti valstybių vadovai nematė šios grėsmės masto. Filmą prodiusavo „Participant Media“ – tai studija, kuri siekia kino filmų pagalba lavinti visuomenę, pristatydama sudėtingus socialinius reiškinius ir grėsmes.
Vyriausias filmo mokslinis konsultantas Dr. Larry Brilliantas buvo vienas iš tų, kurie nugalėjo raupsų epidemiją – jo komanda dirbo Indijoje ir išnaikino paskutinius raupsų židinius pasaulyje. Jo pranešimas TED2006 konferencijoje „Padėkite man sustabdyti pandemiją“ sulaukė milijoninio peržiūrų skaičiaus.
Filmas nėra apie zombių apokalipsę, o yra būtent tai, apie ką mokslininkai prognozavo, kad žmonija anksčiau ar vėliau susidurs su grėsminga pandemija“, – sako Valdo Lašas.
Pasak mokslininko, šiandien pasižiūrėję tik filmo pradžią žmonės jau nori eiti plautis rankas.
„Pirma filmo dalis neatrodo kaip filmas, tai primena šiandienos pasaulio žinias. Todėl dabar, kai situacija Lietuvoje yra panaši kaip pirmoje filmo pusėje, mes dar turime galimybę mobilizuotis ir pakeisti įvykių eigą kad išvengtume antroje dalyje filmo dalyje vaizduojamų praradimų.
Todėl aš labai noriu, kad pamatę šį filmą kiekvienas suprastų, kiek daug gyvybių kainuoja neryžtingumas ir delsimas. Ir labiausiai tai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų – dabar, kaip ir pokario metais, vienas neatsakingai besielgiantis žioplys, atvedęs uodegą, pražudydavo visą partizanų būrį. Dabar ta uodega dar labiau nematoma, bet galinti pražudyti dar daugiau žmonių.
Solidus žurnalas „Foreign Policy“ išspausdino analitinį straipsnį pavadinimu „Koronavirusas yra baisiausia žvalgybos nesėkmė JAV istorijoje“. Mes tik dabar pradedame įsisąmoninti, kad daugelio pasaulio valstybių vadovai, taip pat ir mūsų va
lstybės vadovai, nekreipė dėmesio į mokslininkų ir analitikų perspėjimus, o nacionalinės šalių žvalgybos, taip pat ir mūsų, pačios nesugebėjo prognozuoti neregėto masto grėsmės nacionaliniam saugumui. Reikia, kad šį filmą pasižiūrėtų kuo daugiau politikų. Šiandien mes esame tik „viduryje filmo“, todėl mūsų sprendimai ir elgesys dar gali daug pakeisti“.
Vladas Lašas su filmo „Užkratas“ moksliniu konsultantu Larry Brilliantu susipažino ED2006 konferencijoje.
„Su juo labai įdomu ir lengva bendrauti, o jo akiratis ir patyrimas labai platus ir įspūdingas. Jo seneliai yra iš Lietuvos – Kauno ir Jonavos. Pernai spalį dalyvaudamas konferencijoje Kalifornijoje buvau apsistojęs jo namuose prie San Francisko. Buvome sutarę, kad balandžio pradžioje po konferencijos Oksforde jis su šeima atvažiuos į Lietuvą.
Jo patarimų klausia valstybių vadovai –pavyzdžiui, prieš keletą metų sutikau jį Frankfurto oro uoste skubantį į pasitarimą Berlyne su Angela Merkel ir kitų valstybių lyderiais dėl Ebola epidemijos. Tačiau, deja, kaip jis sako jo svajonė dar neįgyvendinta – pasaulis nepasiruošęs kovoti su pandemijomis.
Apie dabartinę situaciją su juo kalbėjome keletą kartų ir pastarosiomis savaitėmis. Jis neslėpė nusivylimo pasaulio valstybių vadovais, bet kartu žavėjosi šios krizės akivaizdoje aktyviai veikiančiais eiliniais žmonėmis, parodančiais tikrą lyderystę.
Pasak V. Lašo, dar labai sunku įsivaizduoti, kaip pasikeis pasaulis, kai įveiksime šią pandemiją.
„Anksčiau ar vėliau sukursime skiepus, išmoksime gydytis, bet pasaulis niekada nebebus toks koks buvo iki COVID-19. Norėčiau, kad mes galėtume su pasididžiavimu prisiminti ir papasakoti vaikams ir anūkams kaip susitelkėme, saugojome vienas kitą ir laimėjome.
Šiandiena man labai primena Lietuvos Persitvarkymo sąjūdžio laikus, tik su šiuolaikinėmis ryšio technologijomis ir dar didesniu pokyčių ir veiksmų greičiu, bet su ta pačia aktyvumo ir pozityvumo banga visuomenėje.
Pagrindinė pamoka, manau, bus ta, kad pasaulis turi susitelkti bendrai kovai, nes jokia net galingiausios valstybės vyriausybė negali įveikti tokio masto krizės be visuotinio partizaninio pasipriešinimo judėjimo. Reikalingas ir svarbus kiekvienas iš mūsų, kaip dažnai aš juokauju, svarbus kiekvienas lašas“, – sako Valdas Lašas.
Kino kritikas Darius Voitukevičius sako, kad dievina Steveno Soderbergho filmus, kurie atrodo tokie tikroviški, tokie gyvi, tokie priartinti prie žiūrovų, jog juos žiūrint jautiesi, lyg būtum svarbia jų dalimi.
„Toks filmas yra ir „Užkratas“, kurį pirmą ir paskutinį kartą buvau žiūrėjęs 2011 metais. Todėl, atsižvelgus į situaciją pasaulyje, ši juosta man susižiūrėjo visiškai kitaip nei tada, kai ją teko matyti kino teatre.
Tai nėra tipinis filmas apie virusą, todėl jokių zombių, jokių kraujo ištroškusių ir visiškai savo galvą pametusių žmonių čia nepamatysite, nes juosta mums pasakoja apie rimtas ir su realybe susijusias pasekmes“, – sako D. Voitukevičius.
„Techniškai filmas irgi žavi. Kas yra susipažinęs su Steveno Soderbergho kūryba, žino, jog jis visuomet atlieka ir operatoriaus funkcijas. Kiekvieno jo filmo vaizdai yra gana panašaus pobūdžio – gyvi, dinamiški, suteikiantys tikrovišką jausmą.
Muzika juostoje irgi sukelia žavesį, nes jos dėka yra sukuriama labai bauginanti atmosfera, kuri priverčia šį filmą žiūrėti su nerimu. Be to, pridėkime puikų garso ir vaizdo montažą bei labai išradingus kostiumus, įdomias dekoracijas bei grimą. Meninis juostos apipavidalinimas ir produkcijos dizainas verti pagarbos“, – sako kino kritikas.
Stevenas Soderberghas į „Užkratą“ sukvietė tikrą žvaigždyną – čia vaidina Gwyneth Paltrow, Mattas Damonas, Kate Winslet, Marion Cotillard, Jude‘as Law.
Trileris „Užkratas“ – jau šį penktadienio vakarą, 21 val., per LNK.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.