Per „Džokerio“ seansus į kino teatrus tenka skubėti ginkluotiems pareigūnams

2020 m. sausio 8 d. 15:17
Lrytas.lt
„Į kino filmo „Džokeris“ seansus draudžiama ateiti dėvint Džokerio kaukę“, – tokie skelbimai pasitiko žiūrovus prieš populiaraus psichologinio trilerio seansus „Forum Cinemas“ kino teatruose Lietuvoje.
Daugiau nuotraukų (9)
Nurodymas neleisti į kino teatrus kaukėtų žiūrovų – ne lietuvių filmų platintojų užgaida. Kaip paaiškino „Forum Cinemas“ vadovas Dainius Beržinis, lietuviškieji „Forum Cinemas“ kino teatrai priklauso „Odeon Cinemas Group“, kurios būstinė Londone, o ši yra JAV kompanijos „AMC Theatres“ antrinė Europos regiono įmonė.
Kaip tik amerikiečiai davė nurodymą apsidrausti nuo galimų išpuolių, kuriuos provokuoja nevienareikšmiškas herojus Džokeris.
Komiksų pagrindu režisieriaus Toddo Phillipso (48 m.) sukurtas filmas pasakoja apie Arturą Fleką (Joaquinas Phoenixas, 45 m.), kuris tampa didžiausiu Gotamo miesto piktadariu ir Betmeno priešu.
Venecijos kino festivalyje Auksiniu liūtu apdovanotoje juostoje, kuriai pranašaujamas ne vienas „Oskaras“, analizuojama, kodėl žmogus tampa šaltakraujišku žudiku. Joje daug smurto scenų.
Kino teatrų atsargumas per „Džokerio“ seansus – ne iš piršto laužtas. Jį lėmė 2012-ųjų tragedija Denverio (Kolorado valstija) priemiestyje Auroroje.
Tąkart 24 metų buvęs neuromokslų studentas Jamesas Holmesas per filmo „Tamsos riterio sugrįžimas“ (The Dark Knight Rises) premjerą įžengė į sausakimšą salę, paleido dūminį užtaisą ir ašarines dujas, o paskui ėmė šaudyti į žiūrovus.
Salėje žuvo 12 žmonių, dar 70 buvo sužeista.
„Aš esu Džokeris“, – užtaisydamas ginklą tepasakė žudikas.
Prieš žudynes jis plaukus buvo nusidažęs oranžine spalva – tokios pat spalvos peruku vienoje šiurpiausių scenų yra pasirodęs ir Džokeris.
Žudikui buvo skirta įkalinimo iki gyvos galvos bausmė be teisės būti paleistam. Medikai nustatė, kad anksčiau buvęs gabus, sportiškas ir šeimyniškas jaunuolis sirgo šizofrenija.
„Forum Cinemas“ kino teatruose ne vieną žiūrovą nustebinęs skelbimas dėl Džokerio kaukių buvo iškabintas pirmosiomis filmo rodymo savaitėmis, kai buvo itin didelis žiūrovų antplūdis.
Vėliau, ažiotažui atslūgus, draudžiamieji skelbimai dingo, niekas su kauke ant veido net per Heloviną nebandė patekti į salę.
Tačiau Auksiniu liūtu Venecijos kino festivalyje įvertintas filmas ne visose šalyse buvo demonstruojamas taip ramiai.
Į kai kuriuos kino teatrus seansų metu skubėjo iki dantų ginkluoti policijos pareigūnai su tarnybiniais šunimis.
Viename Paryžiaus kino teatre didžiulė panika kilo po to, kai sekmadienį per vakarinį „Džokerio“ seansą vyras ėmė šaukti arabiškai: „Allahu akbar“ (Dievas yra didis). Paprastai ši frazė skamba iš teroristų lūpų.
Kažkas šūktelėjo, kad vyras turi ginklą.
„Kilo siaubinga sumaištis, – pasakojo vienas tuo metu kino salėje buvęs vyras. – Žmonės šokinėjo per kėdes, kai kas krito ant žemės. Moterys ėmė klykti.“
Keli žiūrovai sučiupo ir pargriovė sumaištį sukėlusį vyrą, tačiau jam pavyko išsivaduoti ir pasprukti.
Rajoną ėmė šukuoti gausios policijos pajėgos. Netrukus vyras buvo sulaikytas.
Paaiškėjo, kad 34 metų Paryžiaus priemiesčio gyventojas buvo neginkluotas.
Kino teatras buvo evakuotas, išminuotojai su šunimis kelias valandas ieškojo sprogmenų, tačiau nieko nerado.
Apklausiamas vyras negalėjo paaiškinti savo poelgio motyvų. Imta spėlioti, kad tokiu būdu jis norėjo pritraukti žmonių dėmesį, kad jo bendrininkas galėtų pavogti mobiliuosius telefonus ir pinigines.
„Šis filmas pritraukia specifinius žiūrovus. Pirmiausia – tuos, kurie linkę priešintis sistemai, todėl didesnių arba mažesnių incidentų pasitaikė ne kartą“, – atsigavę po šoko pasakojo kino teatro darbuotojai.
Įtampa per „Džokerio“ seansus kilo ir JAV kino teatruose. Viename Manhatano kino teatre kažkoks žiūrovas kiekvieną Džokerio nusikaltimą palydėjo plojimais ir pritarimo šūksniais.
Kažkas šūktelėjo, kad keistuolio rankose mato ginklą, žmonės puolė bėgti iš salės, susidarė spūstis.
Įsismarkavusį Džokerio gerbėją sutramdė kino teatro apsaugos darbuotojai.
Po šio incidento JAV Federalinis tyrimų biuras nurodė vietos policijai socialiniuose tinkluose sekti informaciją apie šį filmą. O per „Džokerio“ seansus policija ėmė budėti prie Manhatano kino teatrų.
Kai kurie kino teatrai, baimindamiesi galimų išpuolių, atšaukė filmą.
Per „Džokerio“ seansus pasipylė ir klaidinančių pranešimų apie pavojus. Prieš kelias savaites šeštadienio vakarą gausios policijos pajėgos skubėjo į vieną Long Bičo (Kalifornija) kino teatrą. Mat buvo gautas pranešimas, kad jame aidi šūviai.
Paaiškėjo, kad niekas nešaudė. O panika kilo, kai žiūrovai prie kino salės durų pastebėjo, jų nuomone, įtartiną vyrą. Jis turėjo kuprinę ir iš padilbų atidžiai stebėjo aplinkinius.
Pareigūnai sučiupo vyrą, tačiau nieko įtartina neaptikę paleido.
Kuo serga Džokeris?
* „Džokeris“ tęsia pergalingą žygį per planetą. Net dabar, praėjus daugiau kaip pusantro mėnesio nuo premjeros, jis tebėra vienas labiausiai aptarinėjamų filmų.
* Kino gerbėjus domina viskas – ir Joaquino Phoenixo personažo atitikimas ankstesnėms jo paties versijoms, ir galima įvykių raida, ir tai, ar iš esmės buvo galima užkirsti kelią Džokerio atsiradimui.
* Be to, daugelį domina, kokios ligos kamuoja herojų. Juostoje tai aiškiai nepasakyta, tik nuorodomas akivaizdus personažo liguistumas, rimta nervų sistemos liga, taip pat kalbama apie galvos traumą. Ką apie tai mano medikai?
* Vieno didžiausių pasaulyje privačių medicinos ir tyrimų centrų JAV Mayo klinikos specialistų nuomone, liga, dėl kurios Arturas Flekas-Džokeris nuolat kvatojasi, yra pseudobulbarinis sindromas. Esant tokiam emociniam sutrikimui žmogų užklumpa nekontroliuojami juoko arba verksmo priepuoliai. Paprastai jie susiję su nervų sistemos ligomis – išsėtine skleroze, galvos smegenų trauma ir kitomis.
* Priepuoliai gali trukti keletą minučių ir sukelti pacientų sutrikimą, apatiją, įtampą, depresiją.
* Maskvos A.Loginovo klinikinio mokslų centro Neurologijos skyriaus vedėjas Danijilas Degteriovas aiškino: „Tikriausiai sunku visą scenaristų fantaziją ir J.Phoenixo vaidybą perteikti sausa medicinine ligos istorijos kalba. Vertinti Džokerio kaip tikro paciento negalima, jis – komikso herojus ir paklūsta to žanro reikalavimams.
* Ko gero, Džokerio antisocialinis asmenybės sutrikimas nekelia jokių abejonių. Jis egocentriškas, šaltakraujis, abejingas kitų kančioms. Jis užvaldytas idėjos, kad žmonės su juo pasielgė žiauriai, ir savo poelgius vertina kaip teisingą atpildą skriaudėjams. Jis elgiasi pagal patologinės logikos dėsnius, kurie taip pat skiriasi nuo normalaus žmogiško bendravimo kaip jo pokštai nuo įprasto humoro.
* Nesulaikomą spontanišką juoką, kurio jis negali, o gal ir nenori kontroliuoti, galima priskirti prie klasikinio savojo „aš“ gynimo mechanizmo, kai formuojama priešingos krypties reakcija (skausmas sukelia juoką). Visos šios savybės ir sukuria šį itin nemalonų, tačiau įsimintiną personažą, kurio veikimo motyvus galima susieti su odiozinių diktatorių ir teroristų veiksmais.
* Filme matyti, kad personažą kamuoja haliucinacijos. Tai irgi gali būti simptomas, tačiau kieno – nežinia.“
Parengė Toma Aleksėjūnaitė ir Milda Augulytė
filmas^InstantPolicija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.