Svečias Lietuvoje viešės audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA iniciatyva.
Dabar populiari nuomonė, kad lietuviško kino ir televizijos serialų cechai atsigauna.
Įkvepia operatorių, aktorių darbai, šalies dokumentikos meistrai skina tarptautinius apdovanojimus.
Tačiau scenarijaus autoriai vis dar gauna rykščių. Kita vertus, jų profesinį šlubavimą lengva pateisinti: skausmingai trūksta žinių, universitetinių programų, kursų, medžiagos, kuri padėtų pereiti į kitą lygį. Dauguma scenaristų – savamoksliai, praktikos siekiantys įgauti privačia iniciatyva.
Asociacija AVAKA rūpinasi audiovizualiniu sektoriumi ir kūrėjais, todėl ne kartą rengė seminarus, meistrystės pamokas, suteikiančias galimybę tobulėti, semtis patirties, kurios šiuo metu vis dar labai trūksta.
„Akivaizdu, kad yra daug gerų idėjų, kurias rašantys ar dar nepradėję to daryti žmonės nešiojasi galvoje ir širdyje, bet nemoka to išdėstyti popieriuje, neišmano technikos, nežino subtilybių.
Todėl jau ne pirmą kartą kviečiamės profesionalūs, kurie ne šiaip įkvepia – jie gali pakeisti gyvenimą.
Liepą įvyks renginys, kurio metų kino ir televizinio turinio kūrėjai galės gauti informacijos apie europinio finansavimo galimybes, skaitmeninio kūrinių žymėjimo naujienas, ir – kas bene svarbiausia – pasinaudoti išskirtine galimybe mokytis scenarijaus rašymo iš geriausiųjų“, – sakė AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas.
Asociacijos kvietimu į Lietuvą atvyksta senas Holivudo vilkas – profesorius Neil Landau, kurio scenarijų bagaže – ir kultinis serialas „Melrouzas“.
N.Landau dirba su CBS, „Warner Bros.“, „Disney“, „Paramount“, „Columbia pictures“, „Sony Pictures Television“ ir kitomis didžiosiomis kompanijomis.
Jis – prestižinio Kalifornijos universiteto Los Andžele UCLA Teatro, kino ir televizijos mokyklos prodekanas.
Maestro talentas sugulė į 5 bestselerius, kurie išversti į 12 kalbų.
Neilo vardą puikiai žino vienas sėkmingiausių lietuviškų TV serialų scenaristų – Edvinas Kalėda, kuris užaugino tokius prime-time eterio banginius, kaip „Moterys meluoja geriau“ ar „Pasmerkti“.
„Su N. Landau susipažinome užsienio kursuose. Jo perteiktos žinios man padarė didžiausią įtaką.
Jis – geriausias televizijos serialų ekspertas visame pasaulyje, už nugaros turintis didžiulę 30-ties metų patirtį.
Jis performuoja mąstymą teisinga linkme. Po jo paskaitų įgyji naujų įrankių“, – sako lietuvių scenaristas.
Tokiais įrankiais svečias pasidalins ir trijų dienų renginyje Vilniuje.
Liepos 15-ąją susitikimas su N.Landau bus skirtas ne vien industrijos profesionalams – jo klausytis gali visa žingeidi publika (salėje – 130 vietų).
Neilas neabejotinai užmegs įdomų dialogą, pasakos apie audiovizualinio sektoriaus verslo strategijas, hibridinius tipus, schemas, herojų manevravimą, katės ir pelės žaidimą, sezoninį dozavimą, pasiektą ir išlaikytą populiarumą.
„Pakalbėsime, kaip konstruoti TV šou, komediją, dramą, mini serialą, žiūrėsime pavyzdžius, analizuosime „Sostų karus“, „Kortų namelį“, „Fargo“, kitus šių dienų hitus.
Galvosime, kaip sukurti serialą, kuris būtų fenomenalus.
Žinoma, tą sunku išskaičiuoti, bet aš įsitikinęs, kad jūs turite unikalią idėją ir vieninteliai galite ją išpildyti.
Tik aukščiausios ambicijos sukuria fenomeną“, – kalbėjo N.Landau.
Kitos dvi renginio dienos bus skirtos gerokai siauresniam ratui: į N.Landau meistrystės pamokas liepos 16 ir 17 d. pateks vos 30 iš anksto užsiregistravusių scenaristų, suinteresuotų kurti ir parduoti novatorišką turinį sparčiai besiplečiančiai, globaliai TV rinkai, kurią formuoja „Amazon“, „Netflix“, HBO ir kiti naujieji gigantai.
Charizmatiškas profesorius žada stumtelėti kūrėjus reikiama kryptimi, pamokyti per praktiką.
Vyks darbas grupėse, bendras brainstorm‘inimas.
„Aš niekada nebuvau Lietuvoje, bet visada norėjau ją pamatyti. Esu sutikęs nemažai lietuvių – jūsų vertybių progresas inspiruoja.
O kai manęs klausia, kodėl aš skraidau į Europą ar kitas pasaulio vietas pasikalbėti apie skaitmeninę revoliuciją ir autentiško turinio kūrimą, atsakau: nes Holivudas seniai nebėra šio verslo centras.
Žaidimo taisyklės pasikeitė, praeities modeliai išardyti. Smagiausia, kad dabar didieji žaidėjai nori dirbti ne vien su Holivudo scenaristais – juos kaip tik domina lokalūs kūrėjai, kurie geriau žino regiono kultūrą, gimtąją kalbą.
Taigi, mano kolegos nebegyvena Holivude. Mums visiems skaitmeninė revoliucija sukūrė antrąjį, globalų gyvenimą. Ir labiau nei bet kada dabar reikia galvoti apie nišinį turinį“, – sakė N.Landau.
Profesorius sveikinasi su Lietuva:
Renginį „The art & craft of writing for TV & film with prof. Neil Landau“ organizuoja AVAKA, tęsdama mokymų programą „Kita kūrybos pusė“.
Renginį iš dalies finansuoja „Baltijos-Amerikos Laisvės fondas“ (BAFF).
Daugiau informacijos apie liepos 15-17 d. renginio programą ir registraciją – puslapyje avaka.lt