Milijonai TV žiūrovų jį puikiai prisimena iš kultinio septintojo dešimtmečio fantastinio TV serialo „Žvaigždžių kelias“ – ten W.Shatneris atliko vieną pagrindinių kapitono Džeimso T.Kirko vaidmenį.
Nors sukūrė daugybę vaidmenų, kapitono vardas jį lydi visą gyvenimą – serialui vėliau grįžus į TV ir kino ekranus W.Shatneris įvairiuose „Žvaigždžių kelio“ tęsiniuose vaidino iki 1994-ųjų.
„Žvaigždžių kelio“ gerbėjai atmintinai moka ekrane jo ištartas frazes – šis serialas turi tokių ištikimų žiūrovų, jog kartais jie vis dar rengia specialius susirinkimus, kolekcionuoja su šiuo TV kūriniu susijusius suvenyrus. Vis dėlto net ir ne visi jie žino, kad W.Shatnerį giminės medis sieja su Lietuva.
Antradienį W.Shatneris su ašaromis akyse stovėjo ant Vilniaus rotušės laiptų.
Čia jis atvyko filmuotis JAV televizijos NBC projekte „Geriau vėliau negu niekada“. Pernai debiutavusiame dokumentikos seriale per pasaulį keliauja keturios vyresnio amžiaus žvaigždės: W.Shatneris, 68-erių bokso legenda George’as Foremanas, 68-erių buvęs amerikietiškojo futbolo čempionas Terry Bradshaw ir 71 metų aktorius Henry Winkleris (pagarsėjęs vaidmeniu seriale „Laimingos dienos“).
Lydimi 34-erių komiko, MTV laidų vedėjo Jeffo Dye, jie kiekviename lankomame mieste stengiasi pamatyti įdomiausias vietas, ragauja vietos patiekalų ir domisi papročiais.
Formulė – visiškai paprasta, tačiau pirmas serialo sezonas, rodytas 2016 metais, sulaukė didelio populiarumo, tad televizija nusprendė jį pratęsti.
Antras serialo sezonas bus rodomas nuo kitų metų sausio – jame bus ir Lietuva, į kurią projekto kūrėjai atvyko W.Shatnerio prašymu. Net jei tai amerikiečiams atrodė kiek nelogiška. Mat paprastai mažesnės šalys, norinčios būti parodytos populiariame šou, prie tokių kelionių smarkiai prisideda finansiškai, o Lietuva to nedarė.
Sprendimą lėmė pora įdomių istorijų, dėl kurių serialo prodiuseriams pasirodė verta filmuoti Lietuvoje. Viena jų susijusi su G.Foremanu.
1968-aisiais olimpinio čempiono titulą jis pelnė nugalėjęs Joną Čepulį.
Atvykęs G.Foremanas prisiminė, jog lietuvis jam tada pasakė: Lietuva – tai ne Rusija ir ne Sovietų Sąjunga.
Gal tai tik legenda, bet G.Foremanas lyg ir pažadėjo priešininkui, kad atvyks į Lietuvą ir ją pamatys savo akimis.
Šią savaitę tai įvyko, tačiau susitikti su J.Čepuliu amerikietis nespėjo.
J.Čepulis mirė 2015-aisiais. Sužinojęs tai G.Foremanas nuliūdo, bet nuotaiką praskaidrino galimybė pabendrauti su buvusio varžovo artimaisiais.
Rumšiškių liaudies buities muziejuje jis susitiko su J.Čepulio žmona, broliu, dukromis ir anūku, kuris, beje, lanko bokso treniruotes.
„Prisimenu kiekvieną finalo kovos su J.Čepuliu sekundę. Aš jo labai bijojau, nes iki finalo jis gan lengvai įveikė visus varžovus.
Atsimenu, kad mojavau kumščiais nė nepakeldamas galvos ir tik išgirdęs teisėjo komandą: „Stop, stop“, apsidairiau, kas vyksta ringe, ir pamačiau, jog teisėjas nutraukė kovą ir pergalė mano. Pergalė prieš Joną ir triumfas olimpinėse žaidynėse man tapo tramplinu į profesionalų ringą“, – susijaudinęs Rumšiškėse pasakojo G.Foremanas.
Vis dėlto bene svarbiausia priežastis seriją nufilmuoti Lietuvoje buvo W.Shatnerio giminės istorija.
Monrealyje gimusio aktoriaus motinos tėvai buvo Lietuvos žydai, į Šiaurės Ameriką emigravę iš Vilkaviškio.
Kelionė į Lietuvą tapo pirmąja galimybe W.Shatneriui pamatyti, kur gyveno jo seneliai Jakovas Garmaise ir Jeta Kahn. Aktoriaus seneliai iš tėvo pusės Volfas Schattneris ir Fruma Lecker į Kanadą taip pat atvyko iš užsienio – Ukrainos ir Vengrijos.
Pagal konservatyvaus judaizmo tradicijas auklėtas aktorius nepamiršo šaknų – kaip prisipažino Vilniuje, aplankyti Lietuvą buvo sena jo svajonė.
Vilkaviškyje serialas nebuvo filmuojamas, tačiau W.Shatneris spėjo bent valandai nuvažiuoti į šį miestą.
„Apsilankiau ten, kur buvo mano senelių namai. Dabar ten viskas pasikeitę. Buvau ten, kur buvo sinagoga. Jos irgi nebėra.
Žinau, kiek kančių čia teko patirti žydams ir visiems žmonėms. Aš labai domiuosi Lietuvos istorija ir kultūra. Dėkoju šiai šaliai už šiltą priėmimą“, – dėkojo W.Shatneris.
Vilniaus Rotušės aikštėje sukantis amerikiečių kameroms aktoriui buvo surengtas teatrališkas sutikimas. Laiptus papuošė trispalviai balionai ir didelis užrašas „Sveikas sugrįžęs namo, Billai“ (sutrumpintas Williamo vardo variantas. – Red.).
Aktorių sveikino Vilniaus meras Remigijus Šimašius, svečias buvo papuoštas ąžuolo lapų vainiku ir trispalve juosta, tačiau labiausiai jį sujaudino gauta dovana – įrėminta archyvinė nuotrauka, kurioje įamžinti jo seneliai.
Svečių garbei ansamblis „Subtilu-Z“ sugrojo žinomą žydų melodiją, o aktorius su bendražygiais leidosi trypti su šokėjų kolektyvais, šia proga atvykusiais iš Vilkaviškio ir Kybartų.
„Jaučiuosi kaip karžygys, sugrįžęs namo“, – nusijuokė W.Shatneris, į Lietuvą atvykęs su žmona – 27 metais jaunesne buvusia profesionalia jojike Elizabeth Martin.
Kai W.Shatneris kone pusvalandį energingai šoko, stebėjosi net filmavimo komandos nariai, – kad į devintą dešimtį įžengęs aktorius turi tiek parako, sunku patikėti.
Nuovargio ženklų atsirado tik išjungus kameras – aktorius lėtai nužingsniavo prie automobilio ir prisipažino, kad jau neturi jėgų nuotraukoms ar autografams.
Kaip Trakuose, Vilniuje ir Rumšiškėse nufilmuotus nuotykius sumontuos serialo kūrėjai, paaiškės kitais metais, tačiau W.Shatneris iki tol turės daugybę progų atkreipti į save dėmesį.
Lietuvoje jam buvo griežtai uždrausta komentuoti serialą ar savo viešnagę – televizija NBC nori būsimo sezono detales laikyti paslaptyje.
Kur kas atviriau jis kalba apie dabartinę aistrą – žirgus. Apie juos W.Shatneris rašo knygas, pats rengia labdaros renginius ir aukcionus, susijusius su pagalba žirgams.
Be to, rengia koncertus – yra išleidęs keletą albumų, kuriuose savitu stiliumi deklamuoja žinomus kūrinius. Dalyvauja dideliuose fantastikos mėgėjų suvažiavimuose, kuriuose už galimybę su juo nusifotografuoti gerbėjai kloja nemažus pinigus.
Auksinio gaublio ir „Emmy“ apdovanojimų laimėtojas, pagerbtas žvaigžde Holivude Šlovės alėjoje, ir šiais laikais filmuojasi kine, o neseniai prisipažino, kad labai norėtų dar kartą įkūnyti kapitoną Kirką, – juk „Žvaigždžių kelio“ filmai ir toliau kuriami.
„Tačiau dabartiniai filmų kūrėjai nebenori manęs kviesti. Jie filmus nori kurti tik jaunimui.
Gaila, manau, reikėtų duoti galimybę kapitonui Kirkui atsisveikinti“, – portalui „The Daily Beast“ pasakojo W.Shatneris.
Ir čia pat numojo ranka – jo gyvenimas puikus, toks, kad net nesinori kritikuoti JAV prezidento Donaldo Trumpo (beveik visi gyvi „Žvaigždžių kelio“ aktoriai prieš rinkimus pasirašė laišką, remiantį Hillary Clinton, išskyrus W.Shatnerį).
„Esu iš Kanados, JAV aš – svečias. Nedarysiu nieko, kad mane deportuotų“, – paaiškino aktorius.
Išmesti iš JAV jo niekas neketina, tačiau šio aktoriaus, režisieriaus ir muzikos atlikėjo gyvenime tikrai buvo nelengvų akimirkų.
Aštuntajame dešimtmetyje jo karjera atrodė visiškai sustojusi – po „Žvaigždžių kelio“ režisieriai nenorėjo W.Shatneriui skirti kitų vaidmenų. Vėliau jis vis dėlto pramušė abejingumo sieną – vaidino ir TV serialuose („Trečias luitas už Saulės“, „Bostono teisininkai“), ir kine („Mis slaptoji agentė“, „Amerikos psichopatas II“).
Asmeniniame gyvenime dramų irgi būta. E.Martin – ketvirtoji W.Shatnerio žmona. Trečioji sutuoktinė Nerine Kidd kentėjo nuo alkoholizmo ir 1999-aisiais paskendo baseine.
Aktorius skaudžiai išgyveno geriausio draugo – seriale „Žvaigždžių kelias“ kosminio laivo įgulos narį Spoką vaidinusio Leonardo Nimoy – mirtį 2015-aisiais.
Apie jį W.Shatneris parašė prisiminimų knygą. Tačiau pats pabrėžia – sulėtinti tempo ar galvoti apie pensiją nė neketina.
„Norėčiau dar dalyvauti muzikiniame TV šou „Balsas“ – atlikčiau dainą iš kalėdinio albumo, kurio dar neįrašiau. Reikia įrašyti.
Turiu daug planų. Iš tiesų man 35-eri, tik atrodau vyresnis, nes labai daug dirbu“, – juokėsi W.Shatneris.