Pietų Afrikoje paplitę paukščiai audėjai stato milžiniškus gyvenamuosius būstus – jų lizdai didžiausi pasaulyje. Be to, jie visuomet perpildyti.
Šie sparnuočiai būstui statyti naudoja visą medį. Šakos atstoja skersines sijas, kamienas – pagrindinį ramstį.
Audėjų lizdo forma gali keistis, nelygu gyventojų norai. Kartais lizdai įgauna įmantrias formas. Šie paukščiai plečia namą ir niekada jo nepalieka.
Kolonijos nariai kasdien kartu ieško maisto ir prižiūri namus. Paukščiai kartu būna visą gyvenimą, nebent dėl per didelio lizdo svorio medis lūžta ar namas sugriūva.
Dokumentinis serialas „Genijai iš prigimties“, kurį rodo „Lietuvos ryto“ televizija, pasakoja apie viso pasaulio gyvūnus, pasižyminčius statybiniais gebėjimais.
Filme išvysime ne tik paukščius audėjus.
Dryžuota germaninė vapsva, turinti liekną kūną, yra puiki gręžimo meistrė. Šie Ispanijoje gyvenantys vabzdžiai vasaros pradžioje rūpestingai išsirenka smėlėtą pagrindą lizdui ir jame pragręžia požeminę patalpą.
Baigusi gręžti, vapsva prirenka mažų akmenukų ir jais laikinai pridengia įėjimą. Darbą atlieka labai rūpestingai – maskuodama duris, netgi pamėto šakelių ir lapų.
Tuomet vapsva išskrenda ir po penkių valandų sugrįžta. Į savo patalpas ji atitempia paralyžiuotą vikšrą, kuris šiaip jau neketino užsukti į svečius.
Įtempusi grobį į lizdą, vapsva padeda kiaušinėlį, iš kurio išsiritęs jos palikuonis iškart turės šviežio maisto.
„Lietuvos ryto“ TV, 14.05 val.