FiDi jau seniai tapo viso Vilniaus miesto gyventojų laukiama pavasario šventė. Renginio simbolį važiuojantį Diną Zaurą siekia išvysti ne tik mažieji vilniečiai, bet ir visa jų giminės vyresnioji karta. Tad visai nenuostabu, jog Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius Fiziko Dienos šventę puikiai žino. Jūsų dėmesiui R.Šimašiaus prisiminimai apie FiDi.
– Kada pirmą kartą išgirdote apie Fiziko Dienos šventę?
– Būdamas pirmo kurso studentas jau tikrai žinojau apie FiDi, o pirmą kartą išgirdau galbūt ir anksčiau. Tiksliai pamenu, kada pirmąkart sudalyvavau Fiziko Dienos šventėje – tai buvo 1992 metai. Kadangi gyvenau netoli Fizikos fakulteto, tai visuomet mielai ateidavau. Nuo tada labiausiai įstrigo vedamos viešos paskaitos „Juzikas“ ir „Presas“. Tai buvo nestandartinės, smagios bei labai juokingos paskaitos, kurios suteikdavo ir kūrybinio įkvėpimo.
– Galbūt studijų metu teko pačiam prisidėti prie FiDi?
– Iš tikrųjų tai neteko, užsiimdavau kita veikla. Tačiau turėjau ir iki šiol turiu draugų fizikų, su kuriais kartu dalyvaudavom visur, įskaitant jau minėtus „Juziką“ ir „Presą“, atrakcionų parką „Fizlendą“ ir, žinoma, Dino Zauro išlydėtuves. Kai teko gyventi Saulėtekyje esančiame fizikų bendrabutyje, dažnai girdėdavau legendų, kodėl būtent per FiDi bendrabutyje dingsta elektra. Na, ir šiaip fizika man visuomet labai patiko, be niekeno pagalbos bei savarankiškai pabaigiau fizikos „Fotono“ mokyklą. Tad puikiai būčiau galėjęs save įsivaizduoti fiziku, bet gyvenimas palinko į kitą pusę.
– Ar teko apsilankyti mūsų šventės Vakarinėje dalyje?
– Didžiausi išlikę prisiminimai man visgi susiję su Saulėtekyje vykstančia Dienine dalimi. Galbūt ir teko apsilankyti Vakarinėje dalyje, tačiau geriausi įspūdžiai likę iš Fizlendo.
– Tuomet gal atmintyje išlikęs koks vienas įsimintiniausias Fizlendo atrakcionas?
– Tokio vienintelio atrakciono negalėčiau išskirti, bet puikiai pamenu vieną paskaitą, kurioje fizikai atskleidė paslaptį, kodėl vandeniui beveik pasiekus savo virimo temperatūrą galima girdėti silpną garsą. Nuo tos paskaitos dar iki šiol žinau šio fizikinio reiškinio priežastį.
– Kaip manote, ar Fiziko Diena išsiskiria iš kitų studentiškų renginių?
– Kadangi teko daugelyje studentų organizuojamų renginių aplankyti dar pačiam būnant studentu, o dabar kaip Vilniaus miesto gyventojui man labiausiai išskirtini yra tik du renginiai – tai Fiziko Diena ir Vilniaus universiteto studentų eisena Rugsėjo 1 dienos proga. Tai tokios šventės, kurios puikiai matomos ir žinomos kiekvienam miestiečiui, jos suteikia Vilniui daugiau gyvybės bei atgyvina ta studentiška energija. Manau, tai šventės visam miestui ir jo gyventojams, o ne tik patiems organizatoriams. Tad kitiems studentiškams renginiams palinkėčiau taip pat atrasti kažką tokio, kas suteiktų džiaugsmą visam Vilniaus miestui.
– Ar FiDi suteikia kokią nors naudą pačiam Vilniaus miestui?
– Visų pirma tai FiDi žmonėms pakelia nuotaiką. Na, o žiūrint iš kitos pusės, Fiziko Diena padeda keisti pačio fizikos mokslo nusistovėjusį įvaizdį. Prisimenant laikus prieš atgaunant nepriklausomybę, tai visi protingi žmonės rinkdavosi fizikos arba matematikos mokslus, vien tam, kad išvengtų komunistinių paistalų. Tačiau jau atgavus nepriklausomybę tikslieji mokslai prarado savo populiarumą. Dabar džiugu matyti, kad fizika vėl po truputi tampa patrauklia mokslo šaka. Man atrodo, yra labai svarbu priminti, jog fizikai nėra susiraukę ir paliegę, o priešingai gera nuotaika spinduliuojantys žmonės. Ir būtent Fiziko Dieno puikiai laužo to stereotipinio fiziko įvaizdį bei parodo, jog čia yra tikroji šviesi ateitis. Aš manau, jog jei nebūtų FiDi, daug mažiau žmonių rinktųsi fizikos mokslo studijas, nes tiesiog manytų, kad tai nuobodu, ir, beje, labai klystų.
– Koks būtų Jūsų palinkėjimas, kaip Fiziko Diena gali dar labiau tobulėti?
– Matote kiekvienam Vilniaus mieste vykstančiam renginiui turiu vienokių ar kitokių palinkėjimų, kas galėtų būti geriau. Bet kalbant apie FiDi net nelabai įsivaizduoju, kur galima dar labiau tobulėti. Linksmoji dalis yra, miestiečių sūburimas yra, draugystė su visu likusiu miestu bei kitais universiteto fakultetų sudentais yra. Tad palinkėčiau neprarasti tokios dvasios ir nusiteikimo. Tiesą sakant, aš vis stebiuosi, kaip kiekvienais metais sugebate atrasti kažką naujo ir vis pranokti save. Tai tikrai nuostabu.
– Mes patys mėgstame sakyti, kad būtent FiDi atneša pavasarį. Tai ar atneša?
– Na čia toks panašus į vištos ir kiaušinio klausimą – ar pavasaris atneša FiDi, ar FiDi pavasarį. Bet visgi manau, kad FiDi atneša!