Tarptautinių otų gaudymo varžybų akimirkas fiksuos ir karščiausias naujienas praneš „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Šiandien kimba“ komanda. Būtent „Lietuvos ryto“ žurnalistams pernai pavyko užfiksuoti įspūdingos kovos su vienu didžiausių pasaulyje pagautų otų akimirkas.
Sukūrė rojų žvejams
Prieš trejus metus į trijų tūkstančių gyventojų neturinčią Norvegijos salą atvykęs lietuvis Saulius Babravičius nepabūgo investuoti ne tik pinigų, bet ir laiko, darbo ir pasiryžo joje sukurti žvejų iš skirtingų pasaulio kampelių poreikius atitinkančią infrastruktūrą.
„Žvejyba – sena mano aistra. Svečiuodamasis Norvegijoje susižavėjau tokių pat fanatikų žvejų, kaip aš, apgultomis žvejybinėmis bazėmis ir iš jūros traukiamais dideliais laimikiais. Taip pats pradėjau kurti verslą, susietą su didžiausiu hobiu,“ – sakė „Andoy fiske camp“ direktorius S.Babravičius.
Saloje lietuvis sukūrė visą kompleksą, kuriame galima išsinuomoti katerius, specialią žvejybos įrangą, gauti žvejybos gido paslaugas ir apsistoti specialiai žvejams įrengtuose apartamentuose. Be to, šiemet S.Babravičius žvejų oazę dar labiau išplėtė – atidaro naują bazę, esančią Andenes miestelyje. Ji yra ant paties jūros kranto ir vos už kelių metrų esanti prieplauka ją daro dar patogesnę ir patrauklesnę žvejams.
Įsikūrus tokioje bazėje belieka tik mėgautis žvejyba ir iš Norvegijos vandenų traukti menkes, vilkžuves, jūros vilkus, jūros velnius, saidas, jūros ešerius, milžiniškus krabus ir, žinoma, otus.
„Per tuos kelerius veiklos metus mačiau aistra žvejybai „užsidegusius“ žvejybos senbuvių ir naujokų veidus, tad galiausiai šiemet kilo mintis suorganizuoti tarptautines varžybas. „Andoy fiske camp“ tam labai tinkama – čia labai žuvingos teritorijos, ypač gausu otų. Be to, otas – išskirtinė žuvis. Norint ją įveikti, žvejui tenka stoti į rimtą kovą“, – aiškino S.Babravičius.
70 valandų žvejybos
Įspūdinga ir nepakartojama – taip jūrinę žvejybą Norvegijoje vadina Lietuvos žvejai, kartą jos „paragavę“ vėl ieškantys progų grįžti į šį žvejų rojaus kampelį. Kartu su ilgamečiais „Andoy fiske camp“ partneriais, viena pirmaujančių Lietuvos mėgėjiškos žvejybos įmonių, UAB „Kotas“ rengiamos tarptautinės otų gaudymo varžybos žada net septynias dienas žvejybos, kupinos jaudulio ir azarto.
Varžybose gali varžytis komandos, kurių kiekvieną sudaro trys žvejai. Komandos kasdien žvejybai galės skirti iki 10 valandų. Laimės ta komanda, kuriai per varžybų savaitę pavyks pagauti didžiausio svorio otą.
„Varžybose galės dalyvauti iki 10 komandų. Jau yra užsiregistravusios komandos iš Baltarusijos, Rusijos, Latvijos, Estijos, Norvegijos ir Lietuvos. Tvarką prižiūrės ir sąžiningą konkurenciją tarp komandų užtikrins varžybų teisėjai“, – teigė S.Babravičius.
Otai turės būti gaudomi naudojant tik dirbtinius masalus, o vienas dalyvis vienu metu galės naudotis tik vienu įrankiu. Kiekvieną dieną, pasibaigus turui, bus sveriami ir registruojami komandų laimikiai. Registracijai bus priimami tik įskaitiniai otai, kuriais laikomi 100 cm ir didesnės žuvys.
Tinka ir profesionalui, ir mėgėjui
„Šiose varžybose laukiame tiek profesionalų, turinčių ne vienerių metų jūrinės žvejybos patirtį, tiek ir visiškų naujokų, trykštančių noru pirmą kartą leistis į nepamirštamą nuotykį. Kiekvienas žmogus, kuris bent šiek tiek yra žvejys, svajoja apie savo gyvenimo žuvį. Net neabejoju, jog ją galima pagauti būtent čia. Prieš varžybas viena diena bus skirta instruktažui, todėl visą reikiamą informaciją suteiksime net ir patiems „žaliausiems“, – nuramino S.Babravičius.
Varžybų dalyviai galės naudoti savo įrankius, o jų neturintys turės galimybė juos išsinuomoti bazėje.
„Pas mus atvykusius pirmą kartą žavi ne tik žvejyba, bet ir čia esanti gamtos įvairovė, povandeninis pasaulis, Lietuvos vandenyse nesutinkami gyvūnai ir žuvys. Tad laukiant savo didžiausio laimikio ar visus konkurentus nurungsiančio oto milžino yra kur akis paganyti – pavyzdžiui, jei pasiseks, stebėti banginius“, – pasakoja žvejys.
Laimikis - 80 metrų gylyje
Pasak. S.Babravičiaus šios salos vandenyse dažniausiai pagaunami 10–30 kilogramų sveriantys otai, tačiau net ir palyginti nedidelis 10 kilogramų otas daugeliui Lietuvos žvejų jau yra „gyvenimo“ žuvis.
Oto žvejyba – ypatinga. Kadangi ši žuvis yra plokščia, norint ją ištraukti, reikia įdėti kur kas daugiau pastangų, nei iš vandens trauktum, pavyzdžiui, lydeką. Oto pasipriešinimas – kur kas didesnis. Be to, ši žuvis tūno dugne, todėl ją, visų pirma, reikia surasti, o po to suvilioti. Otų žvejyba – tai medžioklė, tik ne miške, o vandenyje.
Otai žvejojami 20–80 metrų gylyje. Jų žvejybai naudojama tik pati patvariausia, galinga jūrinė įranga.
Jei žuvis sveria iki 50 kilogramų, ją ištraukti į kraterį dar gana nesudėtinga, bet jei svoris didesnis, reikia spręsti, ar žuvį traukti iš vandens ar tiesiog vandenyje partempti į uostą. Didelės žuvies traukimas gali būti pavojingas. Verčiamas per bortą toks otas uodega gali rimtai sužaloti.
Žuvis rekordininkė
Būtent „Andoy fiske camp“ lietuvių žvejų kompanijai „Kotas“, kuri yra Tarptautinių otų gaudymo varžybų organizatorė, pavyko sugauti milžinišką atlantinį otą. 195,2 kilogramų svorio ir beveik 2,5 metro dydžio žuvis neabejotinai yra didžiausias kada nors Lietuvos žvejų pagautas atlantinis otas ir trečias pagal dydį sužvejotas pasaulio žvejų.
Iš vandens ištraukti ir saugiai į valtį paguldyti žuvį milžinę keturiems lietuvių ekipažo nariams pavyko tik po beveik valandą trukusios atkaklios kovos.
Šiaurės Norvegijos vandenys – gigantiškų otų rojus, tad galbūt būtent šiose varžybose šis lietuvių rekordas bus pagerintas ir žvejų komanda galės didžiuotis ne tik pagavusi didžiausią savo gyvenimo žuvį, bet ir kišenes papildžiusi solidžiu prizu, kuris, planuojama, sieks 10 tūkst. dolerių.