Ar galima aplankyti Egiptą, bet nepamatyti piramidžių?

2014 m. kovo 24 d. 16:13
Eva Jagminaitė-Kazlauskienė
Jeigu išvykote pailsėti į Egiptą, nusiteikite, kad daugelis jums pateiks vieną ir tą patį klausimą: „Tai kaip tos piramidės?". Ir gink Dieve, nebūsite aplankę vieno iš septynių pasaulio stebuklų ar dar blogiau – užsiminsite buvę Luksore, pastebėsite, kaip iš nuostabos nustėrs jūsų pašnekovai: „O kas tas Luksoras?“ Tai kaip Egiptas be piramidžių. Šį straipsnį skiriu tiems, kurie Egipto neįsivaizduoja be piramidžių. Noriu atskleisti vienos seniausių kultūrų lobynus, neapsiribojančius vien tik piramidėmis, kurias piešėme dar vaikų darželyje.
Daugiau nuotraukų (1)
Šis pasakojimas – portalo lrytas.lt skelbto konkurso  „Rašyk apie savo kelionę ir laimėk kelionę į Bulgariją dviem!" – dalyvis.
Kairas ar Luksoras?
Pirmąkart atvykus į Egiptą noras pamatyti vieną iš septynių pasaulio stebuklų – piramides – begalinis. Vis dėlto pasvėrus visus „už" ir „prieš" nuspręsta vykti pažintinei kelionei į Luksorą, o pailsėti– panardyti prie Rojaus salos. Apsilankymas Kaire paliekamas Dievo ar Alacho valiai.
Jei pasiryšite keliauti į Egiptą, jums pravers bent skurdokas arabų kalbos žodynėlis. Viena svarbiausių frazių, kuria patikrinsite jums „dovanas” gausiai siūlančius prekeivius – „mafish plius" (liet. neturiu pinigų). Palankią egiptiečių šypseną pelnysite pasisveikinę „Salem aleikum“, o jei krisite vietiniam į akį, pavymui jums gali šaukti ne tik „krasavica", „beauty", bet ir „gamile" (liet. gražuolė).
Ten, kur laikas sustoja
„Giftūno sala - ideali vieta pirmajai pažinčiai su povandeniniu pasauliu", - taip apie salą, dar vadinamą Rojaus sala, vienbalsiai skelbia ekskursijas organizuojančios agentūros. Iš tiesų smaragdinis Raudonosios jūros vanduo skaidrus it krištolas. Plūduriuodamas paviršiuje  ir netrikdydamas povandeninio pasaulio ramybės gali juo žavėtis, mat matomumas puikus. Koralų rifai, spalvotos žuvys, nuo prisilietimo užsidarančios margaspalvės kriauklės - tiesą sakant nedrįstu aprašyti nardymo įspūdžių, mat jausmas įžengus į povandeninę karalystę žodžiais neapsakomas. (Man tai priminė tokią kompiuterio ekrano užsklandą su įvairių formų, netikėtų spalvų derinių žuvimis, įdomia augmenija ir netikėto dydžio kriauklėmis - aut. past.).
Rojaus sala, nors ir sausakimša nuo turistų, atrodo nepraradusi savo pirmykščio žavesio - saulės išdegintas smėlis, iš sudžiovintų palmių lapų suregzti skėčiai nuo saulės.
"Mafish mushkela", t. y. jokių problemų
Autobusu į Luksorą išsidardinti reikia anksti, todėl dauguma pakeleivių beveik visą kelią stengiasi užmigti. Lyg lopšinė skamba gidės daugiau nei pusę valandos trunkantis pasakojimas apie tai, kad vykstame į žaliąjį Egiptą. Pro autobuso langus stebime vietinių gyvenimą palei Nilo kanalą - ankstyvų rytą vieni darbuojasi laukuose, kiti pakinkę asiliukus kažkur eina, ir nors gyvenimas čia verda, panašu, kad niekas niekur neskuba.
Luksoro ekonomikos pagrindas yra turizmas, grūdinių kultūrų ir cukranendrių apdirbimas, datulės. Derlingos Nilo slėnio žemės sudaro puikias sąlygas žemdirbystei.
Baltas pavydas apima tada, kai pagaliau suvoki, kad vietiniai atrodo kur kas laimingesni gyvendami savo iš molio drėbtose ir palmių lapais padengtose gūžtose, maudydamiesi purviname Nilo kanalo vandenyje nei mes, šiltai apsigobę šildomuose namuose, važinėdami į darbą automobiliu. „Mafish mushkela" (liet. jokių problemų), - jei Alachas davė dieną, duos ir kaip ją pragyventi – toks gal iš pirmo žvilgsnio lengvabūdiškas požiūris padeda jiems ramiai gyventi.
Jų gyvenimo arterija - Nilas, todėl nevalingai man kilo klausimas - ar jie kada nors yra matę Raudonąją jūrą, dėl kurios į Egiptą veržiasi būriai turistų?
Karalių slėnis be kamerų ir fotoaparatų
Prie Memnono kolosų užtrunkame vos dešimt minučių. Ši stotelė prie dviejų didžiulių 18 metro aukščio, vienišų ir beveidžių statulų tampa pirmuoju išbandymu, kaip ištverti 40 laipsnių karštį. Memnono kolosai - viskas, kas iki šių dienų išliko iš didžiulio Vakarinio kranto komplekso, kuris buvęs Nilo potvynio zonoje, kasmečiai ilgiausios pasaulio upės potvyniai sunaikino čia buvusios šventyklos pėdsakus.
Nuo kolosų iki Karalių slėnio, Egipto faraonų laidojimo vietos tarp Tėbų kalnų, vos kelios minutės autobusu. Šias kapavietes faraonai pradėdavo statytis dar būdami gyvi, sakoma, kad juos statę vergai buvo atvežami naktį užrištomis akimis, kad neišduotų potencialiems vagims, kur palaidotas faraonas (įprasta buvo laidoti faraonus su visais turtais, ginklais ir kitais daiktais, mat tikėta, kad pomirtiniame gyvenime jiems visų tų turtų prireiks - aut. Past.).
Karalių slėnyje apie 60 kapų – nuo mažiausių neužbaigtų, iki milžiniškų su salėmis, koridoriais, kameromis ir galerijomis. Dideli turistų srautai ir amžius paprasčiausiai kenkia tokioms senoms vietovėms, todėl ne visos kapavietės atviros turistams, draudžiama fotografuoti ir filmuoti. Nuostabus jausmas prisiliesti prie tūkstantmečio senumo hieroglifų, iki šių dienų išlikusių spalvų.
Kadangi gidė, užuot mus vedžiojusi po kapavietes, ilsisi pavėsyje, jos darbą puikiai perima senutis auksadantis egiptietis, parodęs mums vieną kapaviečių, išsamiai papasakojęs apie joje esančius hieroglifus ir... nepaprašęs už tai nė skatiko.
Hačepsutės šventykla primena tragiškus įvykius
Dešimtį metų nuo 1997-ųjų, kuomet prie Hačepsutės šventyklos buvo sušaudyti 58 turistai, į turistų lankytinas vietas vyko autobusai, lydimi ginkluotų kareivių. Ilgiausias toks konvojus buvo iš 250 autobusų.
1479 m. pr. Kr. mirus Tutmoziui II, Egipto valdovu tapo mažametis Tutmozis III, o regente buvo paskirta Hačepsutė. Abu jie valdė, kol Hačepsutė pasiskelbė faraone. Jos pasistatytoje šventykloje bareljefas vaizdavo jos, dievo Amono dukros, stebuklingą gimimą. Hačepsuta rengėsi kaip vyras, dėvėjo vyrišką galvos apdangalą, nešiojo dirbtinę barzdą, tačiau iš istorijos vėliau ji dingo, kai siekdamas atgauti sostą sukilo Tutmozis III. Jos likimas neaiškus, kūnas nebuvo rastas, o Tutmozis III keršydamas niokojo Hačepsutos pastatytas šventyklas ir skulptūras. Vis dėlto Hačepsutos šventykla mena moterį-faraonę Hačepsutę, kurios vardas reiškia "aukščiausioji tarp kilmingų moterų". Ji istorijon įrašyta kaip viena pirmųjų garsių moterų pasaulio istorijoje, taip pat viena stipriausių asmenybių Egipto valdovų tarpe.
Kornako šventyklai apeiti reikia kelių dienų
Į Kornako šventyklą, tiksliau, šventyklų kompleksą, turistai patenka eidami iš vakarų į rytus pro vis žemėjančių pilonų eilę. Pro pirmąjį piloną, 113 m pločio, patenkama į Didįjį kiemą, kur stovi Sečio II ir Ramzio III šventyklos. Pro antrąjį piloną patenkama į Ramzio II pastatytą Hipostilės salę - Didžiausią Naujosios Karalystės laikotarpio pastatą, didžiausią po stogu kada nors pastatytą šventyklą. Jos lubas remia 134 kolonos. Iš jų 122 puošia neišsiskleidusio žiedo formos kapiteliai, 12 - išsiskleidusio. Toliau dar keturi pilonai. Priėjęs juos lankytojas patenka į Vidurinės Karalystės kiemą, kur stovėjo anksčiausiai pastatytas šventyklų kompleksas. Tarp trečiojo ir ketvirtojo pilonų yra Pietinė Propilėja, einant link jos patenkama į Sfinksų alėją, kuri jungia Amono šventyklų kompleksą su Mutos šventykla. Amono garbei Hačepsuta skyrė Kornako šventyklos obeliską. Tai aukščiausias Egipto obeliskas, kurio aukštis – 29,2 m. Obelisko viršus kadaise buvo puoštas aukso ir sidabro lydiniu. Mažiausias pilonas Kornake - šeštasis, pastatytas Tutmozio III.
Iš tiesų archajiškos šventyklų liekanos nukelia tūkstantmečius atgal, o hieroglifiniai raižiniai ir didingos sunkiai apglėbiamos kolonos byloja kadaise buvusią didybę. Tačiau Kornako šventyklų kompleksui apeiti reikia mažiausiai kelių dienų, todėl vos per porą valandų tepamatome jos fragmentus... Ir to pakanka, kad saulei leidžiantis važiuojant palei Nilą iš Luksoro suvoktum, jog čia dar sugrįši.
EgiptasNilasTez Tour
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.