Sveikatos turizmas Tailande yra gerai išvystytas. Šalyje siūlomos plastinės operacijos moderniose klinikose, grožio procedūrų savaitės viešbučiuose, svorio mažinimo ir detoksikacijos stovyklos, jogos užsiėmimai, įvairių ligų gydymas tradicine tajų ar kinietiška medicina. Kai kuriuose Tailando vienuolynuose siūlomi dvasinio tobulėjimo kursai, nes anot tajų, norint būti sveikam ir laimingam, būtina pusiausvyra tarp darbo ir poilsio, materialumo ir dvasinių dalykų. Šalyje tikima, kad ligos siunčiamos kaip išbandymai ir ateina tada, kai žmogaus gyvenime reikalingas vertybių perkainojimas.
Sveika mityba– tajų kasdienybė
Tailande retai sutiksite žmonių, turinčių antsvorio problemų, o rūkymas ir svaigalų vartojimas, lyginant su Lietuva, yra kuklus. Jei gatvėje pastebimas žmogus sunkiai koordinuojantis savo judesius, tai dažniausiai būna tailandietiško alaus ir viskio padauginęs turistas.
Tailandiečiai retai serga, o būdami garbaus amžiaus yra judrūs ir jaunatviški. Tajų sveikatos šaltinis yra maistas, kurio pagrindą sudaro vaisiai ir daržovės, jūros gėrybės, žuvis, ryžiai ir prieskoniai. Tailando virtuvė yra viena egzotiškiausių Azijos virtuvių ir užburia ypatingais skoniais, kuriuos sukuria gausiai naudojami čili pipirai, citrinžolė, žaliosios citrinos lapeliai, česnakas, alpinijos šaknis, laimo sultys, palmių cukrus, kokoso pienas. Lietuviams įprasta, kad patiekaluose dominuotų vienas pagrindinis skonis, o tajai mėgsta skonių įvairovę. Tailande svarbu, kad valgant jaustųsi saldumas, sūrumas, rūgštumas ir aštrumas, nes taip, anot tajų, vienu metu patenkinami visi žmogaus skonio receptoriai ir vėliau nebenorima užkandžiauti.
Taip pat tajai tvirtina, kad aštrūs prieskoniai patiekaluose dezinfekuoja gaminamą maistą ir žmogaus organizmą.
Svarbią vietą Tailando virtuvėje ir natūralios kosmetikos gamyboje užima kokoso riešutai. Kokoso pienas naudojamas mėsos patiekalams, padažams, sriuboms ir desertams gaminti. Gamindami maistą tajai vartoja kokosų pieną ir daug žalumynų, nes tai padeda aprūpinti organizmą naudingomis medžiagomis ir vitaminais. Maistas Tailande gardinamas krapais, rozmarinais, bazilikai, kalendromis, petražolėmis, svogūnų laiškais ir kitomis prieskoninėmis žolelėmis. Ypatingai populiarus gydomųjų savybių turintis bazilikas, kuris gerina virškinimą ir skrandžio veiklą. Bazilikas Tailande taip pat naudojamas kaip antibiotikas, pasižymintis antibakterinėmis savybėmis ir priemonė padedanti pakelti nuotaiką. Šypsenas pametusiems turistams, tajai siūlo išbandyti žaliuosius bazilikų kokteilius.
Tailande nepopuliarūs produktai, kurie neauga savaime, tokie kaip duona ir pyrago gaminiai. Tailando parduotuvėse galima nusipirkti baltos duonos, bet ji skirta turistams ir ant vietinių gyventojų stalo pasirodo retai. Kasdienė tajų duona yra ryžiai, kurių Tarptautinio Ryžių Instituto duomenimis, Tailande kasmet sunaudojame apie 7 milijonus tonų.
Augalai ir prieskoniai Tailande naudojami ne tik maisto gaminimui, bet ir gydymui. Tajai labai vertina imbierą, nes tai puikus vaistas nuo skrandžio skausmų, virškinimo sutrikimų ir peršalimo ligų. Imbiero arbatą Tailande moterys geria dažnai, nes ji padeda pagreitinti medžiagų apykaitą ir iš organizmo šalina toksinus. Imbieras taip pat vartojamas gaminant vištienos patiekalus, sriubas ir salotas.
Lankantis turguose, kurie Tailande yra labai populiarūs, stebina kokybiško maisto gausa ir įvairovė. Tailandas - tikras rojus žmonėms, mėgstantiems vaisius ir daržoves. Be įprastinių arbūzų, bananų, obuolių, ananasų, mango, galima įsigyti nematytų egzotiškų vaisių. Populiarūs vaisių karaliais vadinami durianai, mangostinai, longanai, papajos. Atėjus deserto metui, tikėtis torto Tailande neverta, nes jo vietoje valgomi lipnūs ryžiai su mango gabaliukais ir kokosu pienu, ar lėkštė vaisių salotų.
Natūralumas ir gamtos dovanos
Tailande populiarus tradicinis gydymas žolelėmis, o savo paslaugas siūlo gausybė žolininkų, ajurvedos, tradicinės kinų ir tajų medicinos žinovų.
Kosmetikos pramonė Tailande gerai išvystyta ir gamina daug produktų, skirtų norintiems išsaugoti jaunystę ir grožį. Turguose, prekybos centruose ir grožio salonuose galima įsigyti odą atjauninančių kremų, serumų ir kaukių. Vietinių ir turistų tarpe populiarūs plaukus stiprinantys šampūnai ir aliejai, atpalaiduojančios vonios druskos, dantų balinimo pastos, kūno šveitikliai, detoksikuojantys ir gydantys arbatų mišiniai, eteriniai aliejai. Tailande vertinamas natūralumas ir visų grožio produktų sudėtyje yra augalų, vaisių ar daržovių ekstraktų.
Turistus vilioja tradicinės tajų medicinos specialistai, žadantys išgydyti nuo įvairiausių ligų. Jie siūlo įsigyti vaistų, serumų, tepalų ir užpilų iš vaistinių augalų šaknų, gyvačių ir skorpiono nuodų, tigro taukų, džiovintų jūros augalų ar gyvūnų. Vyresniems vyrams siūloma padėti atgauti prarastą lytinę potenciją, sustabdyti plikimą ar raukšlių atsiradimą. Gydomosios ir grožio procedūros Tailande labai populiarios, o kai kurie grožio specialistai savo paslaugas siūlo tiesiog gatvėse.
Tailandietiškas masažas
Tailande masažas yra kasdienybės dalis. Kaip britai po darbo mėgsta užsukti į vietinį pub‘ą išgerti pintą alaus, taip tajai mėgsta užbėgti į masažo saloną ir pasidaryti pėdų masažą. Tailandietiško masažo salonų šalyje daug, o kainos nėra didelės. Valanda tailandietiško masažo kainuoja apie 23 lt, kiek brangiau tektų sumokėti už masažą su eteriniais aliejais – apie 30lt.
Darant tailandietišką masažą, pagrindinis dėmesys skiriamas energetiniams taškams, kuriuos spaudžiant gerinama vidaus organų veikla. Tradicinis tajų masažas primena pasyvią jogą, nes jo metu išjudinami visi raumenys, daromas tempimas ir koncentruojamasi ties teigiamos energijos atstatymu. Kad atliktų raumenis atpalaiduojančius pratimus, masažą atliekantis specialistas naudoja delnus, alkūnes, pėdas ir viso kūno jėgą. Reguliariai atliekamas tailandietiškas masažas mažina psichologinę įtampą, stresą, padeda iš kūno pašalinti susikaupusias druskas, lavina kūno lankstumą ir padeda atsikratyti nugaros skausmų.
Įdomu, kad masažo paslapčių moka kiekvienas Tailando gyventojas, nes šioje šalyje tradicinio masažo paslapčių išmokstama dar vaikystėje ir tai perduodama iš kartos į kartą. Tajų masažo tehnikos gali išmokti ir turistai, o viena populiariausių vietų tai padaryti yra Bangkoke įsikūrusi What Pho tradicinio tailandietiško masažo akademija.
Sveikas gyvenimo būdas, kasdienė meditacija, gamtos dovanos ir aktyvumas padeda tajams išlikti energingiems iki vėlyvos senatvės. Savo žiniomis ir patirtimi tajai noriai dalinasi su turistais iš viso pasaulio, kurie praleidę savaitę ar dvi Tailande, jaučiasi pasikrovę teigiama energija.