Palangoje atostogaujantys neįgalieji – be judėjimo laisvės

2012 m. rugpjūčio 7 d. 12:52
Ana Savicka
„Palangoje su vežimėliu toli nenuvažiuosi“, - prisipažino iš Plungės rajono į Palangą atvykęs Tomas. Prie vežimėlio prikaustytas vyras su šeimos nariais vasaros saule mėgavosi kopų prieigose, mat toliau pajudėti jis negali. Vienintelė galimybė šiam vyrui priartėti prie pat jūros – važiuoti į tolėliau nuo Palangos esančias Monciškes, kur įsikūręs Landšafto terapijos ir rekreacijos reabilitacinis centras.
Daugiau nuotraukų (1)
Vežimėliuose sėdintys žmonės įsitikinę, kad tokie klientai kaip jie Palangai vis dar nereikalingi. Judėjimo laisvė apribota, pastangos pasiekti jūrą - bergždžios. J. Basanavičiaus gatvė neįgaliesiems yra pritaikyta, tačiau privažiuoti prie pat jūros pernelyg sudėtinga. O dar ir brangūs kambariai verčia pasukti galvą, kur apsistoti per atostogas.
„Palangos tiltu dar įmanoma važiuoti, tačiau tam būtinas geresnis vežimėlis. Be to, tokiam veiksmui atlikti reikia ir jėgų. Tenka važiuoti ten, kur tai daryti yra patogiausia“, - skurdžiu pasirinkimu skundžiasi neįgalusis.
Dėl tokių aplinkybių neretai nukenčia visos paatostogauti pajūryje užsimaniusios šeimos interesai. Gyventi viešbutyje daugeliui šeimų – per brangu. O už padoresnę sumą siūlomi vasaros nameliai nėra pritaikyti neįgaliesiems.
Vietų yra, bet nedaug
Palangos turizmo ir informacijos centro direktoriaus pavaduotoja Egidija Smilingienė lrytas.lt užsiminė, kad daugėja į Palangą atvykstančių neįgalių žmonių, tačiau miestas vis dar nėra pasiruošęs svetingai priimti prie vežimėlių prikaustytus žmones.
„Neįgaliesiems pritaikytų nakvynės vietų yra. Dažniausiai tai – aukštesnės klasės, keturias ar penkias žvaigždutes turintys viešbučiai. Tačiau ir nakvynės kaina juose atitinkama. Kambarius ar butus nuomojantys verslininkai retai savo būstą pritaiko neįgaliesiems“, - tvirtina moteris ir priduria, kad privatus sektorius nėra suinteresuotas kurti poilsio vietas žmonėms su negalia.
Turizmo informaciją teikianti moteris neslėpė, kad į įstaigą užsuka nemažai dėl to besiskundžiančių poilsiautojų. Neįgalieji ar juos globojantys žmonės patvirtina, kad kurorte mažai vietų, kur jie gali laisvai judėti. Vos keli lygesni dviračių takai, J. Basanavičiaus ir Vytauto gatvės.
Palangoje sunku ir be trukdžių papietauti, tad dažniausiai valgoma lauko kavinėse.
Saugiau gatvėje nei ant šaligatvio
Palangos miesto globos namų vyriausioji slaugytoja Romutė Reikienė lrytas.lt patvirtino, kad Palanga ir neįgalieji – sunkiai suderinami. Ilsėtis pajūryje įvairių ligų kamuojamiems žmonėms naudinga, tačiau nepatogu.
„Neįgaliesiems nėra pritaikytos net viešos vietos, tarkim, miesto poliklinika. Žmogui su vežimėliu sunku patekti kad ir pas odontologą“, - apgailestauja R. Reikienė. Moteris pamini Monciškėse esantį privažiavimą prie jūros, tačiau pripažįsta, kad ne visi neįgalieji turi galimybę ten apsilankyti.
„Palangoje neįgaliesiems važiuoti gatvėmis kur kas patogiau nei šaligatviais, nes pastarieji – išdaužyti, nesutvarkyti. Viena savo prie vežimėlio prikaustytą vyrą globojanti moteris pasakojo, kad iš pasivaikščiojimo su vyru po miestą grįžta suvargusi. Juk nėra lengva stumti vyrą tokiais keliais“, - neįgaliųjų patirtimi dalijasi slaugytoja.
Pavyzdys – Paryžiaus paplūdimys
Liepos viduryje Prancūzijos sostinėje Paryžiuje atidarytas viešasis miesto paplūdimys. Senos upės pakrantėje išpilta 2000 tonos smėlio, o 800 metrų ilgio paplūdimyje pastatytos kelios dešimtys gultų ir skėčių. Upės pakrantėje įrengtos ir specialiai neįgaliesiems pritaikytos vietos – įrengtas takas joms pasiekti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.