Tušti Egipto kurortai ilgisi turistų

2011 m. kovo 12 d. 10:23
Aida Murauskaitė ("Lietuvos rytas")
„Tokia revoliucijos kaina”, – ranka į apdulkėjusius egiptietiškus suvenyrus mostelėjo prekeivis Amiras. Ištuštėjusio Hurgados kurorto gyventojai nekantrauja, kada vietos oro uoste vėl vienas po kito leisis turistus skraidinantys lėktuvai.
Daugiau nuotraukų (1)
Politinės permainos, sukėlusios sumaištį šalyje, prieš gerą mėnesį išvijo iš Egipto turistus. Pokyčiai šalies valdžioje tebekelia daug diskusijų, tačiau dažniausiai didmiesčiuose.
O Hurgadai ir kitiems kurortams svarbiau kas kita – vietos viešbučiai ir prekeiviai kasdien skaičiuoja pamažu grįžtančius turistus.
Kurortas staiga ištuštėjo
Sausio 25-oji – sutartinai kartojo visi kalbintieji Egipte. Tą dieną Hurgadą paliko poilsiautojai.
„Kaip tuščia”, – tarstelėjo kelionių rengėjo „Novaturo” gidė Rita Patalauskaitė, išlipusi iš lėktuvo Hurgados oro uoste. Į šį kurortą ji parvyko po mėnesio priverstinių atostogų. Drauge su ja atskrido ir beveik pusantro šimto poilsiautojų iš Lietuvos.
Tenka gerokai pasidairyti ir didžiuliame viešbutyje „Iberotel Aquamarine”: kambarių jame 1052, užimtų – vos 11 procentų. Paprastai čia dirba 800 žmonių, dabar – 200. Bet kasdien vis daugiau jų grįžta į darbo vietas.
„Bet apsaugos darbuotojų nesumažėjo nė vienu”, – tikino viešbučio vadybininkė Leysan Gainetdinova. Iš Rusijos kilusi moteris vasarį, kai duris užvėrė ne vienas viešbutis, dirbo: „Iberotel Aquamarine” tuomet dar viešėjo ir britų, ir egiptiečių.
Ilgisi rusų turistų
Rusai šiame viešbutyje apsistoja palyginti retai. Jei būtų kitaip, L.Gainetdinova nesišypsotų. Viešbučiai, kuriuose apsistoja rusai, buvo priversti užverti duris: Rusijos kelionių rengėjai dar nesulaukė savo šalies Užsienio reikalų ministerijos leidimo skraidinti į Egiptą turistus.
„Aš prekiauju papirusais. Juos perka vien rusai. Praėjusį mėnesį nepardaviau nė vieno. Mano uždarbis lygus nuliui.
Bet tai šios dienos bėda, viskas praeina”, – liūdnai kalbėjo hurgadietis Osama, įsitaisęs ant kėdės greta vienos parduotuvių kurorto centre.
Jam antrino ir Amiras: „Parduodavau galybę suvenyrų. Rusai šluodavo viską. Dabar tenka šluostyti nuo prekių dulkes. Pas mus viskas ramu, patikėkite. Tegul tik turistai grįžta. Man reikia valgyti.”
Ne ką linksmesnis ir keletą lietuviškų žodžių pažėręs Mustafa. Kvapiaisiais aliejais prekiaujančiam vaikinui kelis procentus nuo apyvartos atseikėja parduotuvės šeimininkas. Tačiau vasarį Mustafai teko gyventi iš santaupų.
Buvusi maskvietė, o dabar Hurgados gyventoja Liudmila nėra linkusi pasakoti apie nuostolius, kuriuos patiria kelionių agentūra, kurioje ji dirba.
Tačiau iš pernai Hurgadą aplankiusių beveik 7 milijonų rusakalbių, pasak jos, dabar liko tik pusė tiek. Ir šie atvyksta savarankiškai – reguliariaisiais, o ne užsakomaisiais skrydžiais.
Nuolaidos jau baigėsi?
Kada viskas grįš į savo vėžes, nežino niekas.
Tiesa, užsienio kelionių rengėjams net iki 50 proc. nuolaidas viešbučiai siūlė tik pirmiesiems skrydžiams kovą: jų savininkai tikisi, kad balandį nebeteks nuolaidžiauti.
Viešbutis „Steigenbenger” gali priimti 800 svečių, šiuo metu užimta 37 proc. vietų.
„Tačiau kiekvieną dieną jų gausėja – po vieną procentą, po pusantro. Esu nusiteikęs teigiamai ir tikiu, kad Egiptas vėl sužibės”, – sakė šio viešbučio vadovas Karimas Boushra.
Tiesa, atsitiesti po patirtų sunkumų pavyks ne taip greitai.
K.Boushra mano, kad tai nutiks spalį. Jis stebėjosi, kad nė vienas turistas neklausė jo, ar Hurgadoje ilsėtis nepavojinga.
„Revoliucija rimsta. Žmonės gal kiek ir nerimavo, tačiau pas mus tikrai saugu. Gatvėse, ypač senamiestyje, daugiau policininkų nei anksčiau būdavo”, – tikino lietuvių mėgstamo viešbučio „Bella Vista” vadovas Ahmedas Wahba.
Šiuo metu viešbutyje užimta ketvirtadalis kambarių. A.Wahba tikras, kad kitą savaitę šis rodiklis sieks 40 procentų.
Nuostolis – pusė milijono
Lietuvos kelionių organizatorius „Novaturas” dėl neramumų Egipte patyrė apie pusę milijono litų nuostolių. Bendrovė skaičiuoja, kad per daugiau nei mėnesį į Šiaurės Afriką neišskraidino kelių tūkstančių klientų.
Panašius skaičius pateikia ir „Novaturo” konkurentas kelionių organizatorius „Tez Tour”.
Tačiau daugiausia finansinės žalos pridarė skrydžiai į vieną pusę: sausio pabaigoje ir vasarį lėktuvai iš Vilniaus kilo tušti, kad parskraidintų Egipto kurorte besiilsinčius lietuvius.
Neteko mažiausiai milijardo dolerių
Beveik pusę bendrojo vidaus produkto (BVP) Egipte sukuria paslaugų verslas. Turizmo dalis – 12 proc. BVP. Apie 2 mln. vietos žmonių dirba turizmo sektoriuje.
Pernai Egipto kurortuose lankėsi 12,5 mln. turistų, šiemet viltasi sulaukti 14 mln., tačiau tiek vargu ar pavyks sulaukti.
Kasmet iš turizmo Egiptas uždirba apie 11 mlrd. dolerių (27,5 mlrd. litų). Manoma, kad šiemet per pastaruosius pusantro mėnesio kartu su kurortus palikusiais milijonu poilsiautojų iš egiptiečių rankų išsprūdo ir apie vieną milijardą dolerių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.