Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, grupė, kuri kadaise gana drąsiai LRT eteryje pareiškė, jog niekada nedalyvaus „Eurovizijos“ atrankoje, šiemet tai paneigs ir mėgins įrodyti, jog folkroko muzika yra galingas užtaisas ir abejingų nepalieka.
Kaip pasakoja grupės įkūrėjas, muzikos autorius ir gitaristas Robertas Semeniukas, „Žalvarinis“ dažnai sulaukdavo klausimų apie dalyvavimą nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje.
„Kiekvienais metais „Žalvarinis“ sulaukia tradicinio klausimo: „Ar šiais metais eisite į „Euroviziją“?“ Atsakymas visad būna ne toks, kokio tikisi mums rašantys gerbėjai. Na, o šiemet situacija pasikeitė. Kažkas viduje subrendo, vidinis balsas pakuždėjo, kad reikia save išmėginti šiame konkurse.
Juk „Eurovizijos“ scena – tai žanrų įvairovė, kurioje skirtingi atlikėjai mėgina pakerėti tūkstančius klausytojų savo dainomis, atidirbtu šou. Tai yra puiki galimybė ir proga parodyti savo kūrybą, kuri drąsiai gali atstovauti Lietuvai šių metų konkurse Švedijoje.
Dabar juokinga prisiminus, kai 2005-aisiais LRT didžiojoje studijoje pristatant mūsų antrąjį albumą, laidos vedantysis Darius Užkuraitis paklausė apie „Euroviziją“. Mes taip visi juokėmės, ir visi vienbalsiu atsakėme, jog niekada ten neisime, nes mūsų muzika skirta kitokiai scenai, mes esame alternatyva visai tai blizgučių kultūrai. Tačiau niekada nesakyk niekada!
Žiūrint iš dabartinių perspektyvų šiek tiek viskas kitaip atrodo. Stebint šį konkursą, matai, kiek ten procentaliai nemažai būna roko grupių ar alternatyvių, kantri, folk atlikėjų, tad kodėl gi mums nepabandžius, juolab, kad tikrai turime ką parodyti?“, – pasakojo Robertas.
Paklaustas, kaip gimė kūrinys „Eurovizijos“ konkursui, Robertas atvirauja apie kūrybinį procesą ir tai, kad kolektyvui buvo svarbu išlaikyti savą muzikinį stilių.
„Kai tik pasirodė kvietimas į šį konkursą, nedvejodamas pradėjau rašyti dainą specialiai „Eurovizijai“, neprisitaikant, neeksperimentuojant, nepataikaujant konkurso žiūrovui, o atvirkščiai – pabrėžiant grupės savitumą. Stengiausi išlikti maksimaliai savimi ir nenusižengti savo kūrybos principams. Ši daina skamba taip pat nuožmiai kaip ir 2001-aisiais mūsų kūryba, kuomet „Žalvarinis“ dar tik užgimė. Mes likome ištikimi savo stilistikai!
Dainos kūrimas prasidėjo nuo muzikos, vokalinės melodijos, vėliau su merginomis kūrėme tekstą. Kūrinio stilistika gimė natūraliai, gitarinis rifas yra visko pradžia roko muzikoje. Įsivaizdavau jūrą žmonių, kurie skanduoja kartu su mumis priedainį, todėl jis gavosi didingas ir tikrai tinkantis didžiajai „Eurovizijos“ scenai. Priedainio atsikartojantis motyvas „lylio lelijo“ pasirinktas neatsitiktinai, tapo kūrinio leitmotyvu.
Motyvas lengvai įsimenamas, užkabina savo dainingumu, šviesumu ir magija. Labai lengva dainuoti, kartojame jį kaip mantrą ir siunčiame visiems pozityvą. Daina parašyta lietuvių kalba, nepataikaujame konkurso stereotipams, norime pristatyti savo kultūrą, atsiskleisti, parodyti mūsų tautos savastį, dvasingumą ir kalbos grožį.“, – pasakojo grupės „Žalvarinis“ įkūrėjas, muzikos autorius ir gitaristas Robertas Semeniukas.
Paklausta, ką jai reiškia lietuvių liaudies dainos, grupės „Žalvarinis“ vokalistė Sigita Jonynaitė pasakoja, kad mūsų folkloras – tai priemonė įamžinti įvykius ir klausytojus gali paliesti kaip malda.
„Senosios dainos – tai pasakojimai apie tų dienų įvykius taip juos įamžinant ir išsaugant iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą. Taip ir mūsų dainos tekstas parašytas senoviniu liaudies stiliumi pasakoja apie šių dienų aktualijas mums visiems svarbia ir skausminga karo tema.
Daina lyg malda ar burtažodis, kuriuo lydime kovojančius už laisvę ir prašome aukštesnių gamtos jėgų, kad suteiktų jiems apsaugą. Tikime, kad dainuojant visiems drauge, malda įgauna daugiau galios ir išsipildo.“, – dalijasi savo mintimis vokalistė S. Jonynaitė.
Kaip pasakojo atlikėja ir grupės „Žalvarinis“ vokalistė Viltė Ambrazaitytė, dainos tekstas atspindi ir svarbias pamatines vertybes:
„Daina „Gaudė vėjai“ – apie mūsų visų bendrystę ir vienybės svarbą. Šis jausmas pamatinis ir toks stiprus, galingas, kad griauna blogio sienas ir visada veda į šviesą. Svarbu išlaikyti savąjį pradą, savas vertybes, saugoti savo žemę ir tai, ką branginame. Stovėdami tvirti kaip kumštis ir tik eidami išvien galime išsaugoti tai, kas mums svarbiausia.
Čia daug lietuvių liaudies ir karo dainų motyvų. Jaučiamas ir stiprus ryšys su gamta, kuris mums ir mūsų protėviams buvo svarbus visais laikais. Gamta gali padėti eiti teisingu keliu, gali suteikti stiprybės. O kartais bauginančios stichijos – gaudžiantys vėjai, nešančios upės, ūžiančios girios – gali būti aliuzija į neišvengiamus sunkumus ir užplūstančias negandas, kurias įveikti ir nugalėti gali vienybė ir mūsų visų bendrumas.“
Grupės „Žalvarinis“ nariai atvirauja, kad kūrybinis procesas subūrė didelę kūrybinę komandą.
„Labai džiaugiamės, jog prie viso kūrybinio proceso komandos prisijungė choreografė Sigita Dailydaitė, kurios dėka mes ant scenos jaučiamės dar drąsiau. Animatorių komanda – Paulius Juočeris, Eglė Jovaišaitė, Vitalis Mika – rūpinasi pasirodymo vizualizacijomis, taip pat jų darbą galite matyti ir „Gaudė vėjai“ muzikiniame klipe.
Esame labai dėkingi garso režisieriui Germanui Skoriui, kuris pasirūpino naujojo kūrinio skambesiu. Atskiri linkėjimai keliauja mums vis talkinančiam garso režisieriui Dovydui Kielai, Dalei Maskoliūnienei ir Mykolo Romerio universitetui.“, – džiaugėsi V. Ambrazaitytė.
„Eurovizijos atrankos scenoje mums talkins mūsų bičiuliai, Rytis Vasiliauskas, grojantis bosine gitara ir būgnininkas Martynas Lukoševičius. Džiaugiamės, kad mūsų kūryba pritraukė tiek talentingų savo srities profesionalų. Procesas vyksta sklandžiai ir užtikrintai.“, – sakė R. Semeniukas.
„Žalvarinis“ – žymiausia Lietuvos folkroko grupė, kurią 2001-aisiais įkūrė muzikos autorius ir gitaristas Robertas Semeniukas. 2022-aisias kolektyvas išleido vienuoliktąjį albumą savo karjeroje „Cantabile“. Grupė pasirodys nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje sausio 20 d.