„Pati nesu ankstukė, labiau vėlukė, nes mano atėjimas į šį pasaulį užtruko labai ilgai. Tačiau sulaukusi kvietimo prisijungti prie paramos projekto „Ankstukai“ net nesudvejojau. Tyliai kasdienybėje darau gerus darbus, todėl ir viešai prisidėti prie gerumo kampanijos man atrodo labai svarbu ir prasminga“, – mintimis dalijasi G. Vilkickytė.
Gegužės 15 d., tarptautinės šeimos dienos proga, žiūrovus pasiekė naujas jautrus dainos „Gimiau pačiu laiku“ vaizdo klipas bei aranžuotė, kurią atliko sidabrinio balso savininkė G. Vilkickytė. Tai dokumentinio žanro projektas, kurio filmavimo aikštelei neatsitiktinai buvo pasirinktos Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos.
„Su filmavimo komanda koridoriuose bendravome beveik vien pašnibždomis, nei akimirkai nepamirštami, kur ir dėl ko esame“, – sako G. Vilkickytė.
Pagrindinė vaizdo klipo atlikėja neslepia – bijojo, jog emocijos paims viršų. Tačiau medikų profesionalumas ir ankstukų tėvų tikėjimas nuramino.
„Maniau, kad tik graudinsiuosi ir ašarosiu. Problema, kurią vaizdavome – ypatingai jautri. Tačiau tik atvykusi į neišnešiotų naujagimių skyrių pamačiau ramius ir visiškoje tyloje dirbančius gydytojus, koridoriais vaikštančius susikaupusius tėvus. Taip nejučia ir nurimau. Pajutau gydytojų ramybę, profesionalumą ir kupinus vilties bei tikėjimo ankstukų tėvelius“, – pasakoja G. Vilkickytė.
Filmavimo aikštelėje – ypatingai griežtos taisyklės
„Vaizdo klipe Gabrielė keliauja po dažnam nematomą realybę vaikų ligoninėje. Atlikėja yra liudytoja to, kas vyksta mums nematomoje erdvėje – inkubatoriuose, palatose, reanimacijos skyriuose. O užsilipusi ant ligoninės stogo atlikėja kviečia atkreipti dėmesį ir nenusigręžti nuo per anksti pasaulį išvydusių mažylių. Atlikėja įkvepia pavargusias mamas tikėjimui, o jos naktinis monologas ant ligoninės stogo neša žinią, kad net tamsiausia naktis gali būti šviesi, kai širdyje plaka tikėjimas“, – apie vaizdo klipo idėją pasakoja jo režisierė Laura Tamošiūnaitė.
Neįprasta vaizdo klipo filmavimo aikštelė buvo iššūkis ne tik pagrindinei klipo herojei G. Vilkickytei, bet ir visai filmavimo komandai.
„Ligoninės patalpose privalėjome laikytis ypatingai griežtų taisyklių – higienos, tylos, diskretiškumo. Visą filmavimo planą derinome prie to, kada mamos maitina kūdikius ar kai prasideda tylos metas. Dvi filmavimų dienas stebėjome nepagražintą realybę: kasdien dėl ankstukų gyvybių kovojančius medikus bei vilties ir tikėjimo neprarandančius mažylių tėvus“, – sako režisierė L. Tamošiūnaitė.
Žymūs veidai „Ankstukai“ iniciatyvose
Neišnešiotų naujagimių problema sulaukia vis daugiau ne tik visuomenės, tačiau ir žinomų Lietuvos veidų dėmesio. Prie neišnešiotų naujagimių asociacijos iniciatyvų prisideda ir garsūs šalies atlikėjai.
„Dainininkas Virgis Stakėnas – ankstukų senelis, todėl jam neišnešiotų naujagimių tema ypatingai jautri. Ankstukų seneliu vadinamas projekto ambasadorius mums yra padovanojęs iki širdies gelmių jaudinančią lopšinę „Ašarėlė“, kurią yra sukūręs savo ankstukams anūkams. O štai šiais metais dainą „Gimiau pačiu laiku“ atliko dar viena nuostabi atlikėja – G. Vilkickytė. Toks mažyliams neabejingų atlikėjų dėmesys mums labai svarbus. Kiekvienas naujagimis yra aukso vertės mažėjančiai Lietuvai“, – džiaugiasi ankstukų bendruomenės atstovė Asta Speičytė-Radzevičienė.
Šiandien, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, palyginti su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, išaugo nuo 12 proc. iki 67 proc., o didesnių, sveriančių daugiau nei kilogramą (1000–1499 g), – nuo 48 proc. iki 97 proc. To priežastis ne tik tobulėjanti medicina, bet visuomenės parama, kurios sulaukiama vis daugiau, tiki ankstukų bendruomenės atstovė.
„Ši parama ankstukams padeda rūpintis gyvybiškai svarbia medicinine įranga bei visapusiška pagalba ir palaikymu mažyliams ir jų šeimoms. Labai visus kviečiu tapti stebuklo dalimi ir skirti paramą per anksti pasaulį išvydusiems kūdikiams“, – jautriai į visuomenę kreipiasi ankstukų bendruomenės atstovė A. Speičytė-Radzevičienė.