„Marijos ariją“ bus galima išgirsti ir gyvai – ansamblio „Lietuva“ muzikinė drama pagal Justiną Marcinkevičių įvyks liepos 6 d. Palangoje, minint Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, o liepos 8 d. – Vilniaus Valdovų rūmų kieme.
„Man Marija – ištikimybės ir meilės simbolis, todėl visad dainuodama jaučiu didžiulį šio personažo „svorį“. Ne veltui šis kūrinys man gražiausias iš visos operos. Kiekvienas galės įsitikinti pats“, – sako muzikinės premjeros solistė.
Arijoje – negailestingas likimas
Prie ansamblio „Lietuva“ programos prisijungusi Monika Marija atvira – Mažvydo mylimosios istorija sukrečia. Poeto ir rašytojo Arno Ališausko parašytoje „Marijos arijoje“ perteikiamas švelnus Marijos būdas, kartu ir jos skausminga patirtis.
„Įdomu įsijausti į šią sceną, nes pačiai tokiame dramatiškame amplua niekada neteko būti. Labai padeda mūsų režisieriaus pastabos ir įžvalgos. Marijos arija – apie paklaikusią iš ilgesio, pamišusią dėl rūpesčio sūnui, paskendusią prisiminimuose ištikimą moterį. Prieš egzekuciją pripažinusi, jog „žmonėms ir Dievui matyti“, kad ji iš tikrųjų nekalta, ji paskutines savo minutes praleidžia prisimindama išėjusį ir namo negrįžusį Martyną, kurio, kone kliedėdama, žada bristi į Nemuną ir jo ieškoti.“
„Ši arija spektaklyje suskamba tik vėliau, kaip žvilgsnis į praeitį. Staiga atsiradęs Mažvydo sūnus Kasparas papasakoja apie liūdną savo motinos lemtį. Marija yra Mažvydo jaunystės pirmoji meilė, jie vienas kitam jautė giliausius jausmus, bet Mažvydas iškeliauja į Prūsijos Ragainę ir palieka savo mylimąją. Arijoje – visa tiesa apie jos likimą, kaip buvo nukankinta vardan meilės Mažvydui. Marija spektaklyje vaizduojama jauna, nes kai žmogus jaunas numiršta, jis prisiminimuose toks ir išlieka“, – kūrinio prasmę paaiškina režisierius Kęstutis Jakštas.
Šių veikėjų išgyvenimus bei išsiskyrimo kančią atskleidžia kitas, prieš daugiau nei metus išleistas kūrinys „Dabar ir visados“. Tai Monikos Marijos ir pagrindinį Mažvydo vaidmenį atliekančio aktoriaus V. Bagdono duetas.
Su „Mažvydu“ – aktorystės pamokos
Kaip žinia, dainininkė su „Mažvydu“ pirmą kartą žengė į teatro pasaulį. Nors muzikinė drama turėjo tik vieną progą nustebinti žiūrovus 2020 m. kovo 11 d. Vilniuje, „Lietuvos balso“ nugalėtoja jau spėjo įgyti aktorinės patirties.
„Labiausiai išmokau komandinio darbo. Atrodo gražu ir tuo pačiu labai trapu būti dalimi tokio didelio projekto, kuris, vis dėlto, priklauso nuo kiekvienos mažytės savo grandies. Po nesuskaičiuojamų repeticijų per pastaruosius metus, labai vieni kitais pasitikime ir tikime. Na, bent jau aš tikrai tikiu, kad tie du vyrukai iš ansamblio mane sugaus šokant žemyn „į šulinį“ (juokiasi). Apskritai „Lietuvos“ ansamblyje – vien profesionalai, kurie atiduoda save visu šimtu procentų. Didžiuojuosi, galėdama dirbti su tokia komanda“, – šypsosi Monika Marija, kalbėdama apie spektaklio užkulisius.
Kaip ir kitiems „Mažvydo“ atlikėjams, merginai smagu po ilgos pertraukos grįžti į repeticijas.
„Jausmas ir smagus, ir bauginantis. Su kitais atlikėjais juokavome, kad jaučiamės per karantiną praradę visus savo socialinius gebėjimus. Dabar šalia teksto, muzikinės medžiagos ir savo vaidybinių scenų dar turime prisiminti ir kaip bendrauti (juokiasi). O dėl sugrįžtančių renginių, jau radome priemonių, kurios saugo mūsų sveikatą – dabar reikia nepamiršti pasirūpinti ir savo siela.“
Spektaklio muziką parašė Jonas Jurkūnas, pelnęs Lietuvos kompozitorių sąjungos apdovanojimą, kuriantis kino filmams, spektakliams, populiariosios ir elektroninės muzikos gerbėjams. Kartu „Marijos arijos“ aranžuotę kūrė Juozas Martinkėnas.
Dainos teksto autorius – koliažinės operos „Mažvydas“ libreto autorius A. Ališauskas, Just. Marcinkevičiaus poezijos rinktinės „Viešpatie, nejaugi neprašvis?“ sudarytojas, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premijos laureatas.
„Mažvydo“ kūrybinę grupę subūrė muzikinės dramos sumanytojai, organizatoriai ir atlikėjai – valstybinis ansamblis „Lietuva“. Pagrindiniuose vaidmenyse kartu su V. Bagdonu ir Monika Marija – Mantas Jankavičius, Giedrius Arbačiauskas, Rokas Laureckis, Jovita Vaškevičiūtė, Rokas Spalinskas, Joana Gedmintaitė, Dovilė Kazonaitė ir kiti. Projekto globėjas – Valdas Adamkus.
Po „Mažvydo“ sugrįžimo Palangoje ir Vilniuje, rudenį programa bus tęsiama ir kituose Lietuvos miestuose: Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Marijampolėje, Alytuje bei Mažeikiuose.