– Nelabai norėtųsi tikėti, tačiau galbūt yra dar nežinančių, kas yra „Vilniaus fejerija“. Kaip ją pristatytumėte?
– Tie, kurie nežino, kas yra Vilniaus fejerija, turėtų šį savaitgalį joje apsilankyti. Mūsų festivalis jau skaičiuoja antrąjį dešimtmetį ir tai yra vienuoliktasis festivalis. Prieš vienuolika metų gimęs festivalis prasidėjo nuo kelių tūkstančių žiūrovų, o šiandien mes jų sulaukiame keliolikos. Šis festivalis yra išskirtinis, vienetinis, kito tokio nėra – tokiu gražiu festivaliu negali pasigirti ir kitos Baltijos šalys.
– Iš tiesų būtų nuodėmė nepaminėti solidžios dešimtmečio statistikos. Per visą dešimtmetį festivalyje dalyvavo 28 komandos iš 18 šalių. Galima sakyti, kad kone pusė pasaulio yra atvykę. Konkursinės programos parodyta – 440 minučių, „Bliko“ parodomosios programos – 200 minučių. Bendra programų trukmė yra beveik 11 valandų. Muzikos programą rodė ir kūrinius atliko 20 muzikos kolektyvų ar atlikėjų.
Jūs prie šio festivalio organizavimo prisidedate nuo pat pradžių. Kaip kilo idėja jį rengti? Kodėl reikėjo susirūpinti lietuviškąją fejerverkų kultūra?
– Muzikinių fejerverkų festivalis gimė „Bliko“ pirotechnikų galvose, tuomet Gytos Lagunavičius su komanda kreipėsi į mane. Aš iki tol buvau prodiusavusi keletą didelių projektų, tad ėmiausi užduoties. Svarstėme, kaip šį ugnies, pirotechnikos šou priversti labiau jaudinti širdis, džiuginti akis.
Nuvykome ne į vieną užsienio šalių organizuojamą fejerverkų festivalį ir pamatėme, ką iš tikrųjų reikia padaryti. Lietuvoje taip pat jau buvo keletas festivalių, kurie pretendavo būti muzikiniais fejerverkais. Tačiau tokį festivalį, į kurį atvyksta užsienio šalių pirotechnikai, surengėme pirmieji.
Fejerijoje „Bliko“ pasirodymai yra ne konkursinės programos dalis, jų pasirodymas visuomet tampa vakaro kulminacija. Tačiau be visų atvykstančių komandų toks gražus festivalis neįvyktų.
– Iš kokių šalių šiemet fejerija sulauks dalyvių?
– Kokius penkerius metus mes dairėmės po Europą, mus aplankė beveik visų šalių atstovai. Prieš porą metų pagaliau pavyko pasikviesti stiprią pirotechnikų komandą iš Kinijos. Beje, kaip žinoma, ten ir gimė parakas bei fejerverkai.
O šiemet sulauksime svečių iš JAV. Mums pavyko prisikviesti komandą, kurios pirotechnikas yra italų kilmės amerikietis. Dalyvaus ir Portugalijos komanda. Jų sugebėjimus galėjome išvysti per praėjusių metų „Eurovizijos“ konkursą. Taip pat dalyvaus ir Čekai. Apie juos esame gavė labai gerų atsiliepimų ir stebėję jų pasirodymus kitų šalių festivaliuose. O be gerų rekomendacijų komandų į „Vilniaus fejeriją“ tikrai nekviečiame.
– Iš tiesų, kaip prasideda pasiruošimas fejerijai? Kaip atrenkate komandas, kur jų ieškote?
– Mes patys važiuojame į festivalius, turime daug draugų. Kviečiame kitų festivalių prodiuserius ir pirotechnikus, kad jie pamatytų, ką mes darome, kaip mes dirbame.
Šeštadienio vakarą baigsis festivalis, dierktorius tars paskutinį žodį ir paskelbs, kad vyks dvyliktasis festivalis. Taip mes iš karto pradėsime ruoštis. Turime kandidatų, ką norėtume pakviesti.
Na, o intensyviausias darbas prasideda po Naujųjų. Tada sugalvojame, kokia bus privalomoji programa ir taip toliau.
– Festivalyje svečiai ne tik dalyvauja su privalomąja programa, bet ir rungiasi.
– Taip, tai yra konkursas pagrindiniam prizui laimėti. Kiekvienos komandos pasirodymą sudaro trys dalys. Šiemet privalomoji programa visiems yra viena.
Jautriai sureagavome į nelaimę, kuri ištiko Paryžių, kai degė Paryžiaus Dievo motinos bažnyčia. Tą kartą mums visiems širdyse suskambo miuziklas „Notre dame de Paris“. To miuziklo fragmentai sudėti, o visos trys komandos pagal ją turės pateikti savo pirotechnines interpretacijas.
Antroji bus šalies savitumą atspindinti programa, o trečioji bus laisvai pasirinkta programa. Iš karto galiu pasakyti, kad Portugalai pasirinko garsiąją Sobralio dainą, kuri laimėjo „Eurovizijos“ konkursą praėjusiais metais.
– Kiek trunka kiekvienas pasirodymas?
– Pasirodymai trunka apie 10 minučių. Po pasirodymo būtinas muzikinis intarpas. Žiūrovams noriu pasakyti, kad tai nėra laiko tempimas. Turi nuslinkti dūmai, reikia įjungti sudėtingą techniką, pasiruošti kitam pasirodymui. Tai trunka 10-12 minučių. Tuose linksmuose muzikiniuose intarpuose šiemet Pelenai turėtų jus užkurti. Judėkite, krutėkite.
– Iš tiesų, nepasakėme žiūrovams, kad šiemet muzikinėje programoje išvysti bus galima grupę „Pelenai“ ir Česlovą Gabalį. Jie atliks populiariausias dainas?
– Mes tarėmės, kad jie pagros savo ir pasaulio geriausias dainas. Česlovo balsas gali viską. Kalbėjome apie dalyvių programą. „Vilniaus fejerijos“ kulminacija yra „Bliko“ pasirodymas. Papasakokite plačiau apie parodomąją programą. Mes visada būname santūrūs ir mažai giriamės. Taip kaip esame pasiruošę šiemet, dar nebuvo niekada.
Fejerverkų programą surepetuoti įmanoma, tačiau tai būtų tokie kaštai, kad nebesugebėtume į ją pakviesti. Tačiau šiemet repeticija įvyko. „Blikas“ paruošė programą ir su ja liepos mėnesį dalyvavo labai garsiame Monako festivalyje. Programa trunka net 20 minučių. Stengiamės, kad reginys patiktų žiūrovams.
Generalinė repeticija įvyko Europos akivaizdoje. O dabar šią programą, praturtintą šviesų efektais, nes su mumis sutiko bendradarbiauti garsus šviesų dailininkas Marius Selevičius, praturtintą lazerių šiu elementais, kuriuos sugalvojo Julija Kolobovaitė, pamatys ir vilniečiai bei sostinės svečiai.
– O kaip išrenkate nugalėtojus? Žinau, kad žiūrovai, portalo lrytas.lt skaitytojai gali prisidėti.
– Kai bėgikai bėga, kuris pirmas atbėga, tas ir laimi. O fejerverkus įvertinti gali kiekvienas, ar tai pasiliko mano širdyje ir akyse. Mūsų nugalėtojus renka kultūros ir visuomenės veikėjai, užsienio pirotechnikos specialistai. Būtiniausias yra žiūrovų balsas. Balsuoti bus galima įvairiai, bet patogiausia tai bus padaryti lrytas.lt programėlėje arba portale. Daugiausiai žiūrovų simpatijų sulaukusi komanda gaus specialų prizą.