Roko pasaulis turi grupę „The Rolling Stones“. Hiphopo pasaulis – grupę „Wu-Tang Clan“. Taip kartais apibūdinamas 1991-aisiais Niujorke susibūrusios repo grupės populiarumas ir įtaka savo žanrui.
Išradingas skambesys, taiklūs tekstai, rytietiškos filosofijos ir mistikos dvelksmas – visa tai „Wu-Tang Clan“ pavertė ne tik hiphopo hitų mašina, bet ir prekės ženklu, besipuikuojančiu ant milijonų marškinėlių, kuriais prekiaujama madingose parduotuvėse.
1993-aisiais išleistas grupės debiutinis albumas „Enter The Wu-Tang (36 Chambers)“ laikomas vienu geriausių visų laikų repo įrašų, o pačius „Wu-Tang Clan“ muzikiniai žurnalai ne sykį skelbė geriausia grupe hiphopo istorijoje.
Grupės karjeroje netrūksta spalvingų epizodų – pavyzdžiui, 2014-aisiais grupė įrašė albumą, kuris nebuvo viešai išleistas. Vienintelis jo egzempliorius aukcione už 2 milijonus JAV dolerių buvo parduotas skandalingam farmacijos verslininkui Martinui Shkreli, kuris vėliau už finansines aferas atsidūrė už grotų.
Visi devyni grupės nariai, nuo prodiuserio RZA iki reperio Raekwono, daro ir solinę karjerą, leidžia albumus, koncertuoja atskirai. Vieno grupės nario jau nebėra – reperis Ol' Dirty Bastard 2004-aisiais mirė nuo narkotikų perdozavimo.
Lietuvoje iki šiol nėra viešėjęs nė vienas grupės narys – 2013-aisiais vienas jų, Method Man, turėjo dalyvauti festivalyje „Jammin“ Trakuose, tačiau renginys buvo atšauktas.
Lietuvoje jau yra koncertavę nemažai garsių JAV reperių – nuo Snoop Doggo iki The Game, tačiau „Wu-Tang Clan“ nario apsilankymas turi išskirtinio įvykio aurą.
52-ejų reperis GZA, dar vadinamas The Genius, yra laikomas vienu įtakingiausių „Wu-Tang Clan“ narių. Jis – vyriausias „Wu-Tang Clan“ reperis, kartais vadinamas grupės dvasiniu lyderiu. Beje, grupės narys RZA, kaip ir jau miręs Ol' Dirty Bastard, – jo pusbroliai.
Gary Grice'as (tikrasis reperio vardas) dar 1995-aisiais pradėjo solinę karjerą, išleisdamas albumą „Liquid Swords“. Jo pavadinimu „pakrikštytas“ ir šiuo metu vykstantis atlikėjo koncertų turas.
Penkis albumus išleidusio reperio gyvenimas – kupinas įdomių istorijų. Jis filmavosi Jimo Jarmuscho filme „Kava ir cigaretės“, buvo įkūręs programą, kurioje per hiphopo muziką skatino paauglius domėtis mokslu, dalyvauja mokslinėse diskusijose, aktyviai domisi planetos virsmais ir net yra sakęs kalbą Harvardo universitete.
Į Vilnių trečiadienio popietę atvykęs reperis į sceną žengė apie dešimtą valandą vakaro – sausakimša salė jį pasitiko triukšmingai.
Solinius savo kūrinius šiam turui surepetavęs GZA iškart parodė, kad vis dar yra tokios pat geros formos kaip „Wu-Tang Clan“ karjeros pradžioje – žodžius bėrė taikliai, nors energija pernelyg netryško.
Žiūrovai atrodė patenkinti, juos kilnoti rankas ir šūkauti vakaro žvaigždės varda ragino jo bendražygis ir didžėjus Symphony.
Hiphopo gerbėjai ypač pagyvėdavo, kai pasigirsdavo „Wu-Tang Clan“ kūrinių nuotrupos, o ir pats GZA, nors tarp dainų nedaugžodžiavo, nevengė prisiminti savo pagrindinės „darbovietės“, dėl kurios išgarsėjo visame pasaulyje.
„Kaip laikotės, Lietuva? Gražus čia miestas. Kas mėgsta hiphopą? O kas mėgsta „Wu-Tang“? Mes dar sugrįšime“, – grupės atgimimą žadėjo amerikietis.
Tarp žiūrovų netrūko ir žinomų Lietuvos hiphopo atlikėjų. Klausydamiesi svečio, galvą lingavo Lilas, Karpiz, grupių „G & G Sindikatas“, „Despotin Fam“, „Dee & Kamy“ nariai, o didžėjus Mamania net pasidabino Kalėdoms įsigytu megztiniu su „Wu-Tang Clan“ logotipu.
Tiesa, prisipažino, kad koncertas jam kartais atrodė nuobodokas: „Jei atvirai, toli gražu ne visi jo albumai stiprūs“.
Kaip bebūtų, garsaus amerikiečio vizitas tapo proga reperių šeimai susirinkti kartu, kaip artimi žmonės susirenka per Kalėdas.
Tik, ko gero, šventė jiems – dar didesnė. Juk nežinia, kada dar gyvą „Wu-Tang Clan“ narį bus galima pamatyti mūsų šalyje. Net jei į pasižiūrėti į GZA buvo einama kaip į gyvą paminklą, o koncertui nebuvo verta rašyti dešimtuko. Kai kurie dalykai tiesiog turi simbolinę reikšmę.