120 tūkstančių – tiek žiūrovų šią vasarą atėjo į „BrainStorm“ (liet. „Proto audra“) koncertus gimtinėje. Kad surinktų tiek publikos, grupei teprireikė penkių koncertų didžiausių Latvijos miestų parkuose ir stadionuose.
Į baigiamąjį gastrolių, kuriomis grupė pristatė šįmet išleistą naują albumą, koncertą Rygos Miško parke atėjo 60 tūkstančių žiūrovų. Tai skaičiai, kurie Lietuvos atlikėjams gali sukelti baltą pavydą – mūsų šalyje nėra muzikos žvaigždės, kuri galėtų surinkti tokias minias.
Šeštadienį Vilniaus „Compensos“ salėje žiūrovų bus dešimtis kartų mažiau, bet galima atspėti, kad minioje plevėsuos ir Latvijos vėliavos: nemažai latvių keliauja į artimą užsienį, kad iš arti pamatytų populiariausių savo šalies grupę.
Gimtinėje tokiose nedidelėse salėse „Prata Vetra“ (taip ši grupė vadinasi Latvijoje) negroja jau daugiau nei dešimtmetį.
Kai pernai vasarą muzikantai grojo Klaipėdos Jūros šventėje, po kelių dainų pradėjo su žiūrovais bendrauti latviškai – kai suprato, kad kone pusė publikos į nemokamą koncertą atvyko iš jų gimtinės.
Į politiką eiti neketina
Kai su „BrainStorm“ lyderiu Renaru Kauperiu vaikštai Rygos gatvėje, gali pasijusti kaip filmavimo aikštelėje.
Kas antras praeivis smalsiai atsisuka, per dešimt minučių septyni žmonės priėjo nusifotografuoti, vienas išdrįso paklausti, ar būtų galima grupę pakviesti į savo dukters gimtadienį.
44-erių dainininkas jau seniai pripratęs prie dėmesio. Jis nekart rinktas vienu populiariausių Latvijos žmonių, nuo 1989 metų gyvuojančios grupės dainas jau žino ne viena karta.
Žiniasklaidoje dažnai pasvarstoma, kad ateityje jis galėtų kandidatuoti į prezidentus ar bent jau tapti kultūros ministru, bet pats R.Kauperis tokias galimybes juokdamasis atmeta.
Veržtis į politiką jam nėra priežasčių – kalbėdamas nuo scenos, regis, jis pasiekia kur kas daugiau ausų nei Latvijos parlamento nariai.
Grupei netrūksta nei įtakos, nei pinigų. Kai „BrainStorm“ šįmet grojo Rygoje, su grupe į sceną pakilo legendinis latvių kompozitorius Raimondas Paulas.
„Žmonės jam plojo garsiau nei mums“, – šyptelėjo R.Kauperis.
Į šou investuoja milijonus
Grupė dažnai koncertuoja užsienyje, ypač – Rytų Europoje, tačiau jos veiklą palaiko pajamos ne tik iš muzikos.
Prieš kelerius metus „BrainStorm“ į Latvijos rinką paleido alaus rūšį, kuri pelnė pirkėjų palankumą, turi ir savo elektroninę prekybos bilietais, muzikos įrašais bei suvenyrais įmonę, kuri užima didelę rinkos dalį.
Be to, būgnininkas Kasparas Ruoga yra atidaręs savo restoraną, pinigus į verslą ar nekilnojamąjį turtą yra investavę ir kiti grupės nariai.
Į šią vasarą vykusių gastrolių techniką, logistiką, reklamą, aptarnaujančio personalo paslaugas grupė investavo sumą, kuri jų kolegoms Lietuvoje užgniauš kvapą, – 2 milijonus eurų.
„Tik surinkę tokią sumą iš prekybos bilietais ir rėmėjų, pradėjome uždirbti. Tai buvo didelė rizika. Bet ji atsipirko“, – kalbėjo grupės vokalistas.
Šią vasarą Rygoje vykusio grupės koncerto ištrauka:
Pažintys su garsenybėmis
Rygoje „BrainStorm“ turi erdvų biurą, pro kurio langus atsiveria vaizdas į miesto centre žaliuojantį parką.
Tarp dėžių su plokštelėmis, marškinėliais ir suvenyrais akį traukia pagarbiai įrėmintos nuotraukos, kuriose latviai įsiamžinę su jau mirusiu legendiniu soulo dainininku Jamesu Brownu ir garsiausia planetos roko grupe „The Rolling Stones“.
Pastarosios koncertą Prahoje 2003-iaisiais „BrainStorm“ turėjo garbės apšildyti ir netgi pasveikinti „rolingų“ vokalistą Micką Jaggerį 60-mečio proga.
„Padovanojome jam saksofoną. Jis buvo mažų mažiausiai nustebęs“, – apžiūrinėdamas nuotrauką nusijuokė R.Kauperis.
Garsių vardų grupės kelyje – daugybė. „BrainStorm“ koncertavo su grupėmis „Depeche Mode“, R.E.M. ir „The Cranberries“, jos fotosesijas jau ne sykį rengė garsus olandų fotografas ir režisierius Antonas Corbijnas, dirbantis su „U2“ ir kitomis ryškiausiomis žvaigždėmis.
Grupė nestovi vietoje
Latvijoje „BrainStorm“ žvaigždė – ryškesnė už visų išvardytų. Ir patys muzikantai kartais neranda atsakymo, kodėl taip yra.
Dar 2000-aisiais jie už Latvijos ribų išgarsėjo, kai „Eurovizijoje“ sudainavo gera nuotaika spinduliuojančią dainą „My Star“. Latvijos debiutas konkurse pavyko – „BrainStorm“ užėmė trečiąją vietą.
Nuo to laiko grupės populiarumas auga kasmet. Pavyzdžiui, dar prieš kelerius metus į jos koncertą Rygoje atėjo 45 tūkst. žiūrovų, o šįmet – trečdaliu daugiau.
„Nežinau, kur paslaptis. Gal tai, kad rašome dainas, kurios patinka žmonėms, nestovime vietoje. Esame nusprendę kiekvienam albumui rinktis vis kitą prodiuserį, atnaujinti skambesį. Tai – svarbu.
Naująjį albumą „About The Boy Who Plays The Tin Drum“ mums padėjo sukurti švedų prodiuseriai Povelas Olsonas ir Davidas Larssonas. Jie – keliolika metų jaunesni ir skambesyje tai jaučiama. Tikriausiai jie kartu su mumis gros ir Vilniuje“, – pasakojo R.Kauperis.
Jis prisiminė įdomią istoriją – pasirodo, kai „BrainStorm“ pasirodė „Eurovizijoje“, jų daina labai įsiminė tuomet prie televizoriaus sėdėjusiam D.Larssonui.
Ir būtent tą akimirką paauglys iš Švedijos nutarė, kad nori tapti muzikantu.
Naujausias grupės klipas "Closer To You":