Šveicarijoje gyvenantis Jogailos Morkūno sūnus ėmėsi ambicingo iššūkio

2018 m. spalio 3 d. 22:24
Dvidešimtmetis Adomas Morkūnas-Budrys turi Lietuvos pramogų pasaulyje gerai žinomą pavardę, tačiau jo širdis linksta į rimtesnį meną.
Daugiau nuotraukų (3)
Renginių organizatoriaus, televizijos laidų vedėjo Jogailos Morkūno sūnus nuo šio rudens gyvena Šveicarijoje ir studijuoja orkestrinį dirigavimą.
Su muzika savo gyvenimą sieti pasiryžusiam vaikinui jaunas amžius nesutrukdė imtis ambicingo projekto.
Sekmadienį Vilniuje įvyks jo su bičiuliais surengto tarptautinio simfoninės muzikos konkurso „Future Symphony“ finalas.
A.Morkūnas-Budrys yra ne tik jo rengėjas – Šv. Kotrynos bažnyčioje jis kils į sceną ir diriguos specialiai suburtam orkestrui, atliksiančiam konkursantų kūrinius.
Studentai užsidegė idėja
„Idėja rengti tokį konkursą atsirado, kai paskutinę mokslų dieną Nacionalinėje M.K.Čiurliono menų mokykloje su trimis bičiuliais susėdome ir pagalvojome, ką norėtume veikti toliau.
Norėjosi ką nors nuveikti greta studijų aukštosiose mokyklose. Pirma mintis buvo burti orkestrą. Antra – rengti naują simfoninės muzikos konkursą Lietuvoje“, – pasakojo Adomas.
Užsidegę idėja dėl konkurso jaunuoliai ją tikrove pavertė per metus.
Tai gali kelti ir nuostabą – vos studentų gyvenimą pradėjusių lietuvių sumanymas sudomino kompozitorius iš 11 šalių – nuo JAV ir Kanados iki Pietų Korėjos.
Siekdami atkreipti dėmesį į jaunuosius kūrėjus, naująją, šiuolaikišką simfoninę muziką „Future Symphony“ rengėjai nustatė amžiaus cenzą – dalyviai turi būti ne vyresni nei trisdešimties metų.
Pavyko surinkti ir solidžią konkurso komisiją – joje dirba Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kompozicijos dėstytojas Marius Baranauskas, Jeruzalės muzikos ir šokio akademijos dėstytojas Ayalas Adleris, muzikologė Rasa Murauskaitė, Šv.Kristoforo kamerinio orkestro meno vadovas ir dirigentas Modestas Barkauskas, vienas žymiausių jaunosios kartos Lietuvos kompozitorių, ansamblio NIKO įkūrėjas Gediminas Gelgotas.
Pats diriguos orkestrui
Pirmajame etape konkursantų muzika buvo vertinama pagal natas ir įrašus.
Finale, kuris vyks sekmadienį, atrinkti kūriniai bus atlikti gyvai.
„Dirbdami su simfoniniu orkestru ir išgirsdami jo atliekamas savo kompozicijas jaunieji kūrėjai turi galimybę tobulinti savo įgūdžius ir susipažinti su kitų šalių kolegomis, taip skatinant tolesnes tarptautines iniciatyvas.
Ne viskas buvo taip paprasta, kaip manėme. Mes – jauni, natūralu, kad iš karto žmonės nepuola pasitikėti.
Sukūrėme interneto svetainę, išsiuntėme kvietimus dalyvauti daugybei muzikos akademijų. Sulaukėme susidomėjimo, tai džiugina. Profesionalų padrąsinimas įkvėpė dar daugiau ryžto.
Tikiuosi, šis konkursas vyks kasmet ar kas dvejus metus“, – pasakojo A.Morkūnas-Budrys.
Tiesa, jis pripažįsta – konkursas bus didelis iššūkis ir jam pačiam kaip dirigentui.
Iš pradžių Adomas ketino suburti orkestrą iš pirmų kursų studentų, tačiau išvydęs, kokia sudėtinga muzika, pakvietė groti vyresnius, tarp jų – ir jau mokslus baigusius, profesionalius muzikantus.
Į Šveicariją – su sužadėtine
Specialiai dėl šio konkurso vaikinas savaitei grįžo iš Šveicarijos miesto Ciuricho.
Gimnaziją baigęs vaikinas pernai įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademiją, fortepijono specialybę.
„Dar 11–12 klasėje norėjau eiti dirigavimo keliu, bet nusprendžiau pasitobulinti pasirinkęs fortepijono specialybę. Tiesiog nesijutau pakankamai subrendęs dirigento keliui pradėti.
Tačiau vėliau vis dėlto nutariau siekti savo svajonės. Su sužadėtine Izabele Jankauskaite nuvykome į Ciurichą, apsižiūrėjome, patiko sąlygos, aplinka, miestas ir, žinoma, profesoriai.
Kartu įstojome į Ciuricho menų akademiją, Izabelė mokosi chorinio dirigavimo. Esame labai patenkinti šiuo gyvenimo posūkiu“, – pasakojo Adomas.
Konkursą jis rengia kartu su bendraminčiais – Džiugu Daugirda, Danieliumi Tuita ir Džiugu Saboniu.
Beveik visi jie, baigę Nacionalinę M.K.Čiurlionio menų mokyklą, pasirinko muzikos studijas.
„Išskyrus Dž.Sabonį – jis nuo saksofono pasuko į biochemijos studijas Vilniaus universite. Jam puikiai sekasi“, – juokėsi A.Morkūnas-Budrys.
Tėvas padeda patarimais
Jaunojo dirigento tėvas J.Morkūnas jau ne vieną dešimtmetį sukasi pramogų versle.
Sumanęs rengti konkursą jaunuolis paklausė tėvo patarimo.
„Jis man viską paaiškino, kaip reikia daryti. Aš, žinoma, nieko nesupratau. Iš pradžių viskas atrodė lengva, paskui paaiškėjo, kad nieko panašaus, – juokėsi Adomas. – Padėjo visi – mama, tėtis, senelis.“
Į sekmadienį Vilniuje vyksiantį konkurso finalą tėvą pakvietęs A.Morkūnas-Budrys tikisi jį užkrėsti simfonine muzika.
„Žinoma, jis dirba su visai kitokia muzika. Bet mane palaiko. Bandysiu prispirti, kad simfonine muzika jis domėtųsi labiau“, – šypsojosi Adomas.
Džiaugiasi sūnaus aktyvumu
44-erių J.Morkūnas sūnaus Adomo susilaukė pirmojoje santuokoje su pianiste Audrone Budryte.
„Labai džiaugiuosi, kad jis panoro organizuoti renginį. Turbūt tą geną paveldėjo iš manęs. Kai sūnus kreipėsi, žinoma, sudėliojau jam, ką ir kaip reikėtų daryti, bet jis tvarkosi pats. Man labai smagu. Ne mažiau smagu, kad jis nusprendė rinktis menininko kelią. Pasuko į rimtesnius reikalus, nei aš kada nors gyvenime esu daręs“, – kalbėjo J.Morkūnas.
Sekmadienį jis ketina apsilankyti sūnaus rengiamame koncerte, nors prisipažino, kad pats apie simfoninę ir klasikinę muziką neišmano beveik nieko.
„Muzika, kuri mane supa, yra daug paprastesnė. Šiuo požiūriu aš sūnui niekada neprilygsiu“, – juokėsi J.Morkūnas.
polėkisMuzika^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.