Prieš šešerius metus debiutavęs festivalis, vykstantis sostinės menų fabrike „Loftas“, ne sykį keitė datą ir turėjo teisintis dėl neįvykusių pasirodymų.
Kartais atrodo, kad šis renginys – lyg užkeiktas, bet jo sumanytojas Viktoras Diawara nepasiduoda ir randa jėgų šypsotis.
Šį savaitgalį sostinės Naujamiestyje, buvusios gamyklos patalpose, jis vėl kviečia klausytis roko, alternatyviosios ir elektroninės muzikos atlikėjų iš keliolikos šalių. O į patirtas pamokas žvelgia filosofiškai.
Kai 2012-aisiais „Loftas Fest“ buvo surengtas pirmą sykį, jis vyko tris dienas, o festivalio rengėjai neslėpė ambicijų kviesti brangius užsienio atlikėjus.
Festivalyje per 6 metus grojo Kelis, „Hercules & Love Affair“, Mykki Blanco, Toro Y Moi, „Darkside“, „Daughter“, „Young Fathers“ ir daug kitų melomanams žinomų atlikėjų.
Nepaisant to, uždirbti iš šio renginio niekada nepavykdavo, buvo metų, kai festivalis atnešė dešimtis tūkstančių eurų nuostolių ir versdavo „Lofto“ šeimininkus klimpti į skolas.
Ypač skaudų smūgį festivalis patyrė užpernai, kai dėl garso technikų klaidos savo pasirodymą vos pradėjęs nutraukė ryškiausias festivalio svečias – prancūzų didžėjus Gesaffelstein.
Įkalbėti jo grįžti į sceną nepavyko, atgauti sumokėto honoraro – irgi. Žiūrovai reikalavo grąžinti pinigus už bilietus, toliau didindami skolų kuprą.
Šie metai festivaliui irgi sudėtingi. Į „Loftas Fest“ turėjo atvykti žinoma britų grupė „Glass Animals“, bilietai į jos pasirodymą buvo puikiai perkami.
Bet liepą jos būgnininkas Joe Seawardas buvo rimtai sužeistas – važiuojantį dviračiu jį partrenkė sunkvežimis. Grupė atšaukė visus suplanuotus koncertus, tarp jų – ir pasirodymą Vilniuje.
V.Diawarai stebėtinai greitai pavyko surasti pamainą – į Vilnių atvyko beveik 20 metų gyvuojanti, melomanams gerai žinoma britų grupė „Metronomy“.
Elektroninę muziką ir alternatyvųjį roką derinantis ketvertukas Lietuvoje vieši pirmą sykį - pristatydamas kol kas naujausią savo albumą „Summer 08“.
Penktadienio vakarą pusę dešimtos vakaro į sceną žengusi grupė į pagrindinę festivalio zoną priviliojo apie tūkstantį gerbėjų.
Energingas jos pasirodymas patiko tiems, kurie žino šios grupės kūrybą – gana neįprastas elektroninių garsų, būgnelių, bosinės gitaros ir vokalo derinys išties gali išjudinti, jei esi nusiteikęs savaitgalio linksmybėms.
Tačiau pro akis negalėjo praslysti kitkas – žiūrovų festivalyje šįmet atrodo ženkliai mažiau nei geriausiais „Loftas Fest“ laikais.
Galbūt prie to prisidėjo ir kiek pasikeitusi kainų politika. Jei pastaruosius kelerius metus didelę dalį pasirodymų (išskyrus pagrindinių žvaigždžių) buvo galima pamatyti nemokamai, šįmet įvestas simbolinis 6 eurų mokestis.
Susidaro keistas įspūdis, kad jis atbaidė dalį auditorijos, kurį į renginį ateidavo iš smalsumo.
O išgirsti „Loftas Fest“ šįmet yra ką – penktadienio vakarą prieš „Metronomy“ festivalyje grojo viena įdomiausių kylančių alternatyvios muzikos grupių iš Baltarusijos „Weed & Dolphins“, lietuviai „Flash Voyage“ ir „Timid Kooky“, Lietuvoje savo auditoriją jau radę latviai „Carnival Youth“, viena ryškiausių Lietuvos jaunųjų roko grupių „Garbanotas Bosistas“ ir kiti.
Festivalyje pasirodys ir keli ryškūs elektroninės muzikos atlikėjai iš užsienio.
Bene garsiausias iš jų – vokietis Helmutas Geieris, žinomas DJ Hell slapyvardžiu.
Beveik keturis dešimtmečius grojantis didžėjus laikomas vienu „electroclash“ žanro pradininkų. Jis garsėja bendrais projektais su žinomais drabužių kūrėjais, tarp jų – mados namais „Hugo Boss“.
2006-aisiais jis net buvo pakviestas groti pasaulio futbolo čempionato atidarymo šventėje Berlyno olimpiniame stadione, bet renginys kone paskutinę akimirką buvo atšauktas.
Festivalyje šeštadienį pasirodys ir žinomas vokiečių didžėjus Christinas Loffleris bei išskirtiniu elektroninės muzikos skambesiu garsėjanti prancūzų grupė „dOP“.
Svarbia festivalio dalimi tapo tarptautinio projekto „Europavox“ pristatymas.
Jame dalyvauja klubų šeimininkai, koncertų rengėjai iš keliolikos šalių. Jie šįmet išrinko septynias grupes ir atlikėjus iš visos Europos, kuriems suteiks galimybę surengti daugiau koncertų užsienio šalyse.
„Loftas Fest“ suteiks progą išgirsti visus šiuos atlikėjus – į Vilnių atvyksiančius iš Austrijos, Graikijos, Belgijos, Italijos ir kitų šalių.
Beje, tarp šių septynių grupių pateko ir lietuviai – „Garbanotas Bosistas“.
Penktadienio vakarą lietuviai jau turėjo progą įvertinti didžiąją dalį „Europavox“ atrinktų artistų – pasirodymus surengė Edą Sheeraną lengvai primenantis italas Kiol, vasariškai melodingą soulo ir r'n'b derinį atliekantis belgas Teme Tam, akivaizdžiai devintojo dešimtmečio elektroninės popmuzikos įkvėpta graikė Stella ir kiti.
Vieną didžiausių vakaro staigmenų surengė jaunimo numylėtiniai – alternatyvaus roko grupė „ba.“. Festivalyje jie surengė iš anksto neskelbtą pasirodymą, kuriame sugrojo akustines kelių populiariausių savo dainų versijas. Tie „ba.“ gerbėjai, kurie nežinojo apie šį koncertą (o tokių dauguma), turėtų graužtis nagus – kūriniai nuskambėjo jautriai ir neįprastai švelniai.
Kaip ir kasmet, festivalyje vyksta menininkų performansai (net pirmą sykį jame rengiamas baleto pasirodymas), plokštelių turgelis, meno kūrinių galerija po atviru dangumi, naktinis kino teatras.
Žadama, kad muzika įvairiose festivalio erdvėse skambės iki šešių valandų ryto.
Anot V.Diawaros, lietuviai vis dar sunkiai pripranta prie minties, kad festivalis gali vykti ne užmiestyje, prie ežero ar jūros, o visai šalia sostinės centro.
„Vakaruose tokių festivalių netrūksta, o pas mus jie sunkiai skinasi kelią. Bet aš matau tik patogumus – nereikia miegoti palapinėje, gali greitai atsidurti patogioje lovoje, be problemų namie išsimaudyti po dušu ir vėl atvykti“, – sakė „Lofto“ šeimininkas.