„Pasakotojas dažniausiai kalba apie dalykus, kurie jau įvyko. Bet šioje knygoje skaitome tai, ką Melkiadas numatė įvyksiant ir aprašė prieš šimtą metų. Taigi, jis žinojo ne tik praeitį, bet ir praeities ateitį“, – sakė albumo „Melquíades“ muzikos autorė Ieva Marija Baranauskaitė.
Albumo pristatymas sumanytas kaip muzikos, šviesų ir vaidybos sintezė. Be to, parfumerė Laimė Kiškūnė sukūrė unikalų Melkiado kvapą, o dizainerė Rūta Lendraitytė – rūbus atlikėjams.
Pristatyme dalyvaus „Cezario grupės“ aktoriai Vilma Raubaitė ir Paulius Čižinauskas. Su „Cezario grupe“ Ievą sieja ilgametė draugystė: ji yra parašiusi muziką dviem šio teatro spektakliams, dirbo jo garso režisiere.
„Šįkart mes nekūrėme spektaklio. Kita vertus, tai ir ne koncertas, o tam tikras vyksmas, siūlantis daugybę potyrių. Klausimų, o ne atsakymų. Juk ir Melkiadas – savotiškas gandas“, – pasakojo I.Baranauskaitė.
Iš dalies dėl to pristatymo vakarą skambės daug improvizacijų. Jos itin svarbios grupės „In albedo“ kūryboje, nes taip, pasak Ievos, kiekvienam muzikantui atveriama erdvė įlieti unikalių spalvų į čia pat tapomą muzikinę drobę.
„In albedo“ susikūrė 2011 metais, tačiau koncertuoja retai, dažniausiai – užsienyje. Grupėje I. Baranauskaitė rašo muziką, groja klavišiniais ir dainuoja, Rokas Beliukevičius groja mušamaisiais, Justinas Žilys – gitara. Albumo „Melquíades“ įrašuose dalyvavo bosistas Tadas Žukauskas ir saksofonininkas Stasys Šalaševičius, jie gros ir pristatymo vakarą.
Grupės pavadinimas sietinas su šviesa arba balta spalva (lot. albus – baltas). Alchemijoje albedo – tai šviesinimo arba gryninimo stadija pirminei materijai virstant filosofiniu akmeniu.
„Ir muzika – tai savotiška alchemija, transformacija, pusiausvyros paieškos. Reikia nueiti ilgą kelią: nugrimzti į tamsą, atgręžti sielą į jos pačios gelmes, tamsoje radus šviesą sujungti tai, kas, atrodytų, nesujungiama, o po to atskirti tai, kas, regis, neatskiriama. Muzika – tai kelionė švininiais batais auksu spindinčio horizonto link“, – pasakojo I.Baranauskaitė.
Klajojantis čigonas Melkiadas – tarsi periferinis, bet kartu esminis G.G.Marquezo romano „Šimtas metų vienatvės“ personažas. Būtent jis pasakoja Buendijų giminės istoriją. Melkiadas padeda kurti magiškai-realistišką knygos naratyvą: jis kelis kartus miršta ir vėl atgimsta, jis supažindina Buendijas su skraidančiu kilimu, didinamuoju stiklu, ledu ir kitais stebuklais.
Vientisa muzikinė Melkiado istorija, sukurta grupės „In albedo“, bus paskelbta svetainėje „Spotify“, o vinilinėje plokštelėje įrašytas šiek tiek sutrumpintas jos variantas.
Džiazo vokalo ir kompozicijos studijas baigusi I.Baranauskaitė teigia, kad atlikėjas ir kompozitorius – tai atskiri pasauliai. Tarsi du žmonės stovėtų susiglaudę nugaromis. Abu mato skirtingus peizažus ir abu yra teisūs.
„Muzika turi būti daugiaspalvė. Gerai, kai ji formuoja unikalias erdves. Man patinka, kai gitara arba kitas instrumentas atlieka daugiau negu vieną funkciją, tuomet galima sukurti iliuziją, kad scenoje groja ne trys muzikantai, o šeši arba dešimt. Mėgstu tokią muziką, kurią atliekant būtina gerokai pasistengti, kuri verčia augti“, – sako Ieva.
Ilgiausiai – jau vienuolika metų – gyvuoja I.Baranauskaitės kartu su bendraminčiais muzikantais įkurta grupė „Such a Trip“. Pastaruosius kelerius metus Ieva muzikuoja ir dviejuose duetuose: su gitariste Anna Polukord ir su saksofonininku Stasiu Šalaševičiumi. Be to, ji groja ir dainuoja su repo atlikėjų Karpiu, o vienas naujausių Ievos inicijuotų projektų – kūrybinė partnerystė su poete ir šokėja Laura Švedaite.
Prisijungus dar dviem muzikantams gimė grupė „Gijos“, mėginanti apjungti poezijos, muzikos ir šiuolaikinio šokio estetiką. Neseniai Ieva kartu su kolega kompozitoriumi Roku Beliukevičiumi baigė rašyti muzikinę dramą „Gentis“. Maždaug valandą trunkančio kūrinio premjera įvyks rugpjūčio pabaigoje.
Į neišvengiamai kylantį klausimą: „Kaip jūs visur suspėjate?“ Ieva atsako: „Turiu kalendorių.“
Šių metų birželio 21-oji jos kalendoriuje ypatinga: septintą vakaro Menų spaustuvėje prasidės grupės „In albedo“ debiutinio albumo „Melquíades“ pristatymas.