JAV roko grupė „Nirvana“ prieš 25 metus buvo kone svarbiausia planetoje. Ji pardavė milijonus įrašų, jos albumas „Nevermind“ 1991-aisiais buvo vienas populiariausių pasaulyje, ji iki šiol laikoma svarbiausia „grunge“ žanro grupe, marškinėliai su jos pavadinimu ir šiandien pardavinėjami „H & M” parduotuvėse.
1994-aisiais grupės dainininkas Kurtas Cobainas nusišovė. „Nirvana“ istorija baigėsi, bet 2014-aisiais buvo įšventinta į Rokenrolo šlovės muziejų, jos įrašai iki šiol skamba per radiją, o būgnininkas Dave'as Grohlas padarė fantastišką karjerą kaip savo grupės „Foo Fighters“ lyderis.
Visa tai nutiko, iš grupės jau išėjus būgnininkui Chadui Channingui, kuris su „Nirvana“ įrašė pirmąjį albumą „Bleach“, o tada dėl nesutarimų su kitais muzikantais buvo paprašytas pasitraukti.
Dabar jo kasdienybė atrodo gana liūdnai – 51-erių muzikanto svarbiausiu muzikiniu pasiekimu išlieka tai, jog prieš 29 metus jis grojo “Nirvana”. Iš jos pasitraukęs prieš pat grupei išgarsėjant, jis buvo sukūręs ne vieną kitą projektą, tačiau niekada nė iš tolo nebuvo priartėjęs prie „Nirvana“ sėkmės.
Šiais laikais Ch.Channingas retsykiais koncertuoja su „Nirvana“ muziką grojančiomis grupėmis, savo vardu į tokius koncertus pritraukdamas pora šimtų žiūrovų daugiau. Prekyba nostalgija? Kitaip nepasakysi.
Į Lietuvą jis buvo pakviestas groti kartu su grupe „The Nirvana Experience“, kuri groja ne tik senas „Nirvana“ dainas, bet ir kuria naujus kūrinius, skambančius stebėtinai panašiai į „grunge“ legendų muziką.
Tačiau nutiko kažkas keisto, ir prieš kelias dienas paaiškėjo, kad „The Nirvana Experience“ į Lietuvą neatvyks – kaip pasakojo koncerto rengėjai, įvyko kažkoks nesusipratimas su agentais.
Baigėsi tuo, kad kartu su Ch.Channingu į Vilniaus salę „Compensa“ atvyko kita grupė – klubuose „Nirvana“ dainas grojantys italai „Bleach Nirvana Tribute“, kurie patys atrodė apstulbę, kad teks pasirodyti su tikru „Nirvana“ nariu.
Nors Vilniaus centro gatves šiuos porą mėnesių puošė dideli plakatai, reklamuojantys koncertą, salės pasirinkimas atrodė mažų mažiausiai keistai.
Ar „Nirvana“ mėgdžiotojai ir buvęs grupės narys yra pajėgūs užpildyti erdvę, į kurią telpa keli tūkstančiai žmonių? Toks koncertas atrodė labiau tinkamas nedideliam klubui.
Skeptikų prognozės išsipildė – į koncertą susirinko apie penkis šimtus žiūrovų, kuriems dūkstant, salė vis tiek atrodė pustuštė.
Publika – labai įvairi, nuo „Nirvana“ marškinėlius apsitempusių penkiasdešimtmečių iki daugybės paauglių languotais marškiniais (madingiausias „grunge“ eros rūbas, per pastaruosius kelerius metus sugrįžęs į jaunimo spintas).
Maždaug pusvalandį vėlavęs koncertas prasidėjo trankiais ir purvinais gitarų garsais – į sceną įlėkęs vokalistas, mėgdžiojantis K.Cobainą, pasisveikino keliais keiksmažodžiais, tiek šukuosena, tiek siaurais džinsais ir nutrintu megztiniu, tiek balsu stengdamasis būti kuo panašesnis į savo dievuką.
Reikia pripažinti - „Nirvana“ skambesį italai nukopijavo gana taikliai, prikimęs vokalisto balsas – švelnesnis, bet maniera – pusėtinai panaši į K.Cobaino.
„Come As You Are“, „Rape Me“, „Pennyroyal Tea“ - žinomų „Nirvana“ dainų netrūko, žiūrovai rėkė ir ošė, tik kai kurie jų truputį sutrikę dairėsi, scenoje nematydami pažadėto Ch.Channingo.
Jis scenoje pasirodė po maždaug keturiasdešimties minučių – lietuviai pašėlo, parodydami, kad pamatyti tikrą „Nirvana“ narį jiems vis dėlto yra šioks toks įvykis.
„Mums tai – pirmas sykis. Neįtikėtina, bet grosime su tikra „Nirvana“ legenda“, - riktelėjo „Bleach Nirvana Tribute“ vokalistas.
Tiesa, po kelių dainų Ch.Channingas atsisveikino, padėkojęs lietuviams ir pabrėžęs, jog būti čia jam – svarbu. Prie būgnų vėl sugrįžo italų muzikantas. Žiūrovai vėl atrodė kiek nustebę.
Jei mėgstate „Nirvana“, šis vakaras tikriausiai turėjo kažką suvirpinti viduje. Lengvas prisilietimas prie legendinės grupės paminklo, nors reikia pripažinti – tokie projektai vis dėlto kvepia „beždžioniukų diskoteka“.
Kita vertus, lietuviai jau kelis sykius išpirko visus bilietus į britų grupę „Pink Floyd“ mėgdžiojančio kolektyvo „Brit Floyd“ koncertus, tad gal stebėtis ir nereikia. Tiesa, „Brit Floyd“ įspūdingai atkartoja ir „Pink Floyd“ koncertų vaizdo projekcijas bei scenografiją. Pažiūrėsime, kiek žmonių ateis į buvusio „Pink Floyd“ nario Rogerio Waterso koncertą Kaune šią vasarą.
Jei tikrai norėjosi patirti „Nirvana“ iliuziją, galbūt susirinkusiems „Compensa“ salėje tai ir pavyko. Tačiau nepaliko įspūdis, kad tą patį galima patirti, ir namie įsijungus tikros „Nirvanos“ koncerto įrašą.