15 faktų apie šį vakarą Vilniuje koncertuosiančią paslaptingąją Fever Ray

2018 m. kovo 2 d. 10:40
Lrytas.lt
Video
Jau šį vakarą sostinėje konservatyvią Lietuvos publiką šiurpins švedų alternatyvios muzikos žvaigždė Fever Ray.
Daugiau nuotraukų (1)
Berlyne ir Varšuvoje ką tik pasirodžiusi Karin Dreijer​ ir ją lydinti kompanija šiandien anksti ryte atvyko į Vilnių.
Fever Ray ​pasirodymas Baltijos šalyse įvyks koncertų salėje „Compensa“. Visai neseniai geriausia muzikos prodiusere visoje Švedijoje pripažinta kūrėja visiškai atsiribojo nuo žiniasklaidos ir ruošiasi šio vakaro pasirodymui. 
Belaukiant vakaro, štai 15 patvirtintų faktų apie šią stiprią moterį, nuo gerbėjų slepiančią ne tik asmeninį gyvenimą, bet ir veidą bei rankas.
1. Pankė. Būdama 10 metų, Karin Dreijer pradėjo groti gitara ir subūrė pankroko grupę „Honey Is Cool“. Tačiau konservatyviame Geteborgo mieste kreivai žiūrima į lyderę merginą. Tuo metu 13-metis Karin brolis Olofas savo kambaryje įrašinėjo pirmuosius techno muzikos bandymus.  
2. „The Knife“ pusė. Dreijeriai, susidomėję galios struktūromis visuomenėje, sukuria grupę „The Knife“. Jų smagi elektronika į popkultūros pasaulį infiltruoja patriarchalizmo, rasizmo ir homofobijos kritiką. Šis sumanymas garantavo jų tapimą viena įtakingiausių šio amžiaus pradžios grupių.
3. Mama. Jos dviejų dukterų gimimas tapo įkvėpimu ir tema kūrybai. Karin savo kailiu patyrė, kaip pasikeičia visuomenės požiūris į moterį, vos jai tapus motina. „Kol neturėjau vaikų, gyvenau labai feministišką gyvenimą ir buvau sukrėsta, kaip visuomenė su tavim elgiasi, vos tampi motina. Iš esmės esi verčiama nusipjauti rankas bei kojas ir nebeišeiti iš namų“, – sako ji.
4. Nepriklausoma menininkė. Už Jose Gonzalezo koverio dainai „Heartbeats“ uždirbtus pinigus duetas įkūrė savo įrašų leidyklą „Rabid Records“, kad užsitikrintų visišką kūrybinę laisvę ir nepriklausomybę.
Per visą karjerą „The Knife“ išliko į nieką nepanašūs ir viską darė taip, kaip diktavo jų intuicija. Pati Karin sako: „Muzikos istorija yra parašyta privilegijuotų baltųjų vyrų, tai kodėl gi mes turėtume kartoti jų idėjas?“
5. Kino kūrėjų favoritė. Ir „The Knife“, ir Fever Ray yra tikri itin mėgstami kino, serialų kūrėjų. Kanados režisierius Xavier Dolanas yra didelis jų muzikos gerbėjas. Pirmasis Fever Ray singlas „If I Had a Heart“ skamba ne tik jo filme „Bet kokiu atveju Lorens“, bet ir gausybėje serialų: „Bręstantis blogis“, „Atstumtieji“ „Judantis objektas“, „Pasekėjai“, „Grynakraujai“ ir kituose. O seriale „Vikingai“ ši daina pradeda kiekvieną seriją.
6. Garso takelių autorė. Pati Karin Dreijer irgi neapsiriboja vien muzika, o dirba ir su kitais menais. Dar 2009 m. ji parašė garso takelį avangardiniam feministinės erotikos filmui „Purvini dienoraščiai“ ir su „Mt. Sims“ bei „Planningtorock“ muzikantais sukūrė operą „Rytojus, po metų“ pagal Charleso Darwino veikalus. Taip pat ji yra parašiusi muziką Ingmaro Bergmano filmo „Vilko valanda“ inscenizacijai teatre. 
7. Geidžiamas balsas. Grupė „Röyksopp“ yra artimi Fever Ray draugai ir kolegos. Karin vokalas skamba jų dainose „What Else Is There?“, „This Must Be It“, „Tricky Tricky“.
8. Protestuotoja. Savo naujojo albumo „Plunge“ idėjas K.Dreijer išsakė ir manifeste, kurį kiekvienas galėtų perskaityti skirtingai. „Seksas yra darbas, meilė yra darbas, darbas yra seksas, darbas yra meilė“, – rašoma internetinėje Fever Ray svetainėje. Kreivi geismai ir groteskas yra Fever Ray pasipriešinimas kapitalizmui ir kontrolei.
9. „Grammis“ laureatė. Karin turi daugybę Švedijos apdovanojimų „Grammis“ statulėlių. Štai ir šiemet ji tapo geriausia metų prodiusere. Tačiau nei viena, nei su broliu ji nėra nė karto pasirodžiusi šių apdovanojimų ceremonijoje.
Jau pačioje karjeros pradžioje vietoj savęs į renginį jie pasiuntė dvi feministes menininkes gorilų kostiumais – tai buvo protestas prieš vyrų dominavimą muzikos industrijoje.
10. Belytė būtybė. Fever Ray labai svarbu, kad kompiuterio iškraipytas jos vokalas nepanašus nei į vyro, nei į moters balsą. Tai jos įrankis ir jis neturi lyties. Visai neseniai socialiniuose tinkluose ji paskelbė, kad save vadina neutraliu įvardžiu (angl. xe). Dabar pagal šį jos norą perrašytas ir jos „Wikipedia“ puslapis.
11. Alter ego. Karin slaptosi nuo jūsų akių, prisidengdama įvairiomis kaukėmis, kostiumais, groteskišku makiažu ir šviesos efektais. „The Knife“ laikais ji net planavo gyvo koncerto metu nepasirodyti ant scenos.
Išleidusi pirmąjį albumą ji buvo tapusi gotiška blondine ragana, šviečiančiu skeletu, gurguliuojančia būtybe su tirpstančiu veidu. „Plunge“ estetika – kiek kitokia. Vaizdo klipuose ji vaidina plikagalvę sekso vergę ir lateksu apsitempusią monstrę. Scenoje taip pat ją ir jos grupės nares matysime įkūnijančias įvairius personažus. Beje, Fever Ray visada dėvi pirštines.
11. BDSM mėgėja. Didelę įtaką „Plunge“ estetikai padarė 8 dešimtmečio britų žurnalas „AtomAge“, kuriame užfiksuota gausybė savadarbių fetišistinių kostiumų. Plakatuose Fever Ray taip pat matome su sekso žaisliuku, tik jis įgavęs mėsainio pavidalą. Panašių atributų išvysime ir jos koncerte.
12. Feministė. „The Knife“ kadaise finansiškai parėmė Švedijos feministinę partiją. Karin nepriklauso jokiai partijai, tačiau jos muzika turi labai stiprią politinę žinutę. Ji nuolat kritikuoja Švedijos politiką, homofobiją ir ksenofobiją. Ji beveik visada dirba tik su moterimis arba queer asmenimis. Jei vienai dienai taptų politike, žada atverti visas valstybių sienas.
13. Naujų taisyklių diktuotoja. Fever Ray įkvepia stiprios moterys. Jos mėgstamiausių dainų grojaraštyje galima rasti Peaches (su ja Fever Ray kartais lyginama), M.I.A., Missy Elliot, Courtney Love. Kiekviena jų diktuoja naujas savo žanro taisykles. Tą patį daro ir Fever Ray. Kai išgarsėjo jos duetas „The Knife“, Skandinavijoje žaibiškai padaugėjo elektronikos grupių, kurių lyderėmis tapo merginos.
14. Grupės lyderė. Į šias koncertines gastroles Fever Ray išsiruošė ne viena, o su nauja kietų merginų grupe. Jos visos prisistatė atsakydamos į netikėtus anketos klausimus. Helena Gutarra: gimė Švedijoje, bet turi perujietiško kraujo, labiausiai norėtų nueiti į pasimatymą su vampyru, jos mėgstamiausia daina yra „Def Leppard“ „Love Bites“. Maryam Nikandish: gimė Irane, mėgstamiausia spalva – išraudusių skruostų, supergalia – matymas tamsoje. Mikaela Hansson: švedė, sau 18-metei patartų nieko nebijoti, jos mėgstamiausia kūno dalis – rankos. Diva Cruz: gimė Kolumbijoje, sau 18-metei patartų: „Džiaukis savo afrikietiškais plaukais, jie tokie gražūs! Neklausyk, jei kas sakys kitaip!“ Liliana Zavala: iš Argentinos, mėgstamiausia kūno dalis – liežuvis, kai niekas nemato – ji pasitaiso kelnaites, o į pasimatymą norėtų nueiti su žydru vienaragiu.
15. Pašlovinta tarp kritikų. Fever Ray yra išleidusi tik du albumus, bet abu jie atsidūrė metų albumų sąrašuose. „Neatsispiriamai didingas“ (NME), „haliucinacinis ir kupinas iššūkių“ („Popmatters“), „vienas geriausių metų albumų“ („The Guardian“), – taip kritikai rašė apie pirmąjį. O naujasis susilaukė dar didesnių pagyrų: „karščio ir radiacijos bangos, sklindančios iš kruvinų akių“ („Pitchfork“), „kiekviena daina – himnas įvairioms nepriklausomybės pusėms“ („Consequence of Sound“), „ji įsitvirtinusi alternatyvios muzikos olimpe, ir taip malonu girdėti atvirai queer ir politišką muziką, kuri nenukenčia nuo šių temų svorio“ („Drowned in Sound“).
pažintisMuzika^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.