Pagrindinė neseniai prasidėjusio šio muzikinio turo per Europą žvaigždė – garsi britų klasikos, miuziklų ir popmuzikos dainininkė Sarah Brightman.
Kartu su ja koncertuoja grigališkojo choralo stiliumi dainuojanti grupė „Gregorian“ ir trys operos atlikėjai.
Populiari dainininkė S.Brightman į Lietuvą atvyko trečią kartą – 2004-aisiais ji koncertavo Vilniuje, o 2014-aisiais – Kaune. Tačiau šis vizitas kitoks – S.Brightman į Kauną atvyko su specialia programa, skirta gražiausioms žiemos šventėms.
Per kalėdines gastroles po Europą „Royal Christmas Gala“, kurios praėjusią savaitę prasidėjo Danijoje, 57 metų dainininkė pasirodo su simfoniniu orkestru ir scenos bendražygiais.
Karališkais pavadintuose koncertuose skamba kalėdinės dainos, klasikinės arijos ir populiariausi S.Brightman bei „Gregorian“ repertuaro hitai.
S.Brightman tituluojama populiariausiu visų laikų sopranu. Per pastaruosius trisdešimt metų jos įrašai parduoti daugiau nei 32 milijonų egzempliorių tiražu.
Dainininkė yra pelniusi 180 Auksinio ir Platininio disko apdovanojimų, laimėjusi „Grammy“ statulėlę, patekusi į Guinnesso rekordų knygą už geriausiai parduodamą dainą Vokietijos istorijoje, pernai jai įteiktas svarbus valstybinis Italijos ordinas.
Dabar net sunku tai įsivaizduoti, bet 1976-aisiais į popmuzikos sceną ji žengė kaip menkai kūną prisidengusių merginų popgrupės „Hot Gossip“ narė.
1981-aisiais S.Brightman gavo vaidmenį garsiojo kompozitoriaus Andrew Lloydo Webberio miuzikle „Katės“ – taip prasidėjo svaiginama atlikėjos karjera.
Tarp dainininkės ir kūrėjo įsiplieskė jausmai – 1984-aisiais Sarah, išsiskyrusi su pirmuoju vyru, ištekėjo už A.L.Webberio. S.Brightman dainavo keliuose garsiuose jo miuzikluose, tarp jų – ir „Operos fantome“, kuriame pagrindinis moters vaidmuo sukurtas specialiai jai. 1990-aisiais pora išsiskyrė, tačiau santykiai išliko draugiški.
„Jo parašytos dainos tapo svarbia mano gyvenimo dalimi, iki šiol jas atlieku koncertuose, žiūrovams patinka. Tai buvo gražiausia muzikinė partnerystė mano gyvenime“, – „Lietuvos rytui“ sakė S.Brightman.
Po skyrybų jos karjera dar labiau įsibėgėjo – Sarah leido ir popmuzikos, ir klasikos arijų albumus, jos koncertai virto įspūdingais šou, kupinais teatrališkų sprendimų.
Popmuzikos sceną užkariauti jai padėjo naujas mylimasis – vokiečių prodiuseris Frankas Petersonas, kuris parašė milžiniškos sėkmės sulaukusią dainą „Time To Say Goodbye“.
Ją S.Brightman atliko su italu Andrea Bocelli.
Su F.Petersonu Sarah išsiskyrė po dešimties metų draugystės, tačiau nesipyksta – į šias gastroles vyksta su jo suburta grupe „Gregorian“, kurios koncertuose pasirodo jos jaunesnioji sesuo dainininkė Amelia Brightman.
Su Placido Domingo, Jose Carreru ir kitais operos šviesuliais dainavusi Sarah tapo ryškia pasauline žvaigžde – ji buvo pirmoji atlikėja, pakviesta dainuoti dviejų olimpiadų atidarymo ceremonijose: 1992-aisiais Barselonoje ir 2008-aisiais Pekine.
Ir pasiekusi muzikos olimpą Sarah išlieka mandagi ir paprasta, mylinti gyvenimą, nors jis jai negailėjo liūdnų akimirkų.
Ji neslepia, kad kelis sykius bandė pastoti, bet vienas nėštumas baigėsi pavojingomis komplikacijomis, du – persileidimais.
„Man tiesiog nebuvo lemta turėti vaikų“, – prieš keletą metų liūdnai pripažino S.Brightman.
Pastaruosius kelerius metus Sarah vardas tarptautinės žiniasklaidos antraštėse puikavosi ne tik dėl muzikos.
Prieš ketverius metus ji išleido albumą „Dreamchaser“ ir surengė gastroles, kuriose vyravo kosmoso tema. Mat S.Brightman skelbė, kad taps kosmoso turiste ir 2015-aisiais iš Kazachstano stepių pakils į įspūdingiausią gyvenimo kelionę. Ji ketino vykti į Tarptautinę kosminę stotį ir 160 kartų apskrieti mūsų planetą.
UNESCO taikos ambasadore paskelbta dainininkė šiuo skrydžiu žadėjo agituoti už taiką, taupų Žemės išteklių naudojimą. Dainininkė netgi lankė specialias treniruotes ir rimtai ruošėsi.
„Fiziškai teko patirti neįprastų dalykų – buvo atliekami bandymai, kaip laikausi esant nesvarumo būklei, kaip ištverčiau kosmoso „jūros ligą“.
Norėčiau susisiekti su Žeme ir padainuoti kartu su ten esančiu dainininku, choru ar orkestru.
Ta pati daina sklistų iš Žemės ir kosmoso. Manau, tai būtų gražu ir ypatinga“, – „Lietuvos rytui“ tada pasakojo S.Brightman.
Tačiau 2015-ųjų gegužę dainininkė paskelbė, kad nutraukė treniruotes ir nebeskris į kosmosą dėl asmeninių priežasčių. Sklandė gandai, kad ją sulaikė kelionės kaina – keliasdešimt milijonų eurų.
Kartu su S.Brightman koncertuojanti grupė „Gregorian“ – gerai pažįstama Lietuvos publikai ir ne sykį čia rengusi sėkmingas gastroles.
Buvusio dainininkės mylimojo F.Petersono projekte pasirodo vienuolių abitais pasidabinę Londono bažnyčių dainininkai, grigališkojo choralo stiliumi atliekantys žinomus roko ir popmuzikos hitus.
Jų pasirodymai – visada teatrališki ir kupini humoro. Kartais atlikėjai dainuoja rankose laikydami elektrinius pjūklus, kartais įsivelia į teatrališką dramą, gundomi scenoje pasirodančios moters.
Kai kam tai gali atrodyti kaip visiška nesąmonė. Bet prodiuseris pataikė tiesiai į dešimtuką – 1999-aisiais išleistas albumas „Masters Of Chant“, kuriame skambėjo „Metallica“, „Dire Straits“, Erico Claptono ir kitų kūriniai, tapo tikra pramogų pasaulio sensacija.
Pernai ši grupė netgi dalyvavo Vokietijos atrankos į „Euroviziją“ finale.
Daug kam atrodė, kad tai – puiki idėja, juk grigališkojo choralo stiliumi dainuojančių atlikėjų šiame konkurse niekada nebuvo.
Tačiau grupės dainai „Masters Of Chant“ nepavyko pelnyti kelialapio į „Euroviziją“.
Būtent „Gregorian“ ir pradėjo koncertą Kaune. Kritus didelei užuolaidai ir užgrojus orkestrui, scenoje pasirodė aštuoni „vienuoliai“ - pasisveikinę lietuviškai, jie sudainavo seną britišką giesmę „Land Of Hope And Glory“, tada atliko tris kūrinius iš savo naujausio albumo.
Koncerto scenografijos ašis – apšvietimo efektai ir keliolika gigantiškų kandeliabrų, apšviečiančių sceną.
Per ketvirtąją dainą scenoje su „Gregorian“ pasirodė juodai apsirengusi moteris – žiūrovų plojimai iškart tapo garsesni, mat daug kas pamanė, kad tuoj dainuos S.Brightman. Tačiau tai buvo jaunesnioji dainininkės sesuo.
Po „Gregorian“ dainų sceną užėmė kiti koncerto svečiai – operos atlikėjai amerikietis Fernando Varela, graikas Mario Frangoulis ir rumunas Narcis Ianau.
Ypač daug plojimų sulaukė pastarasis – įspūdingas aukštas jauno kontratenoro balsas visiškai nuginklavo kauniečius.
Nuo „Jingle Bells“ iki „Despacito“ ir kalėdinių giesmių – per pirmąją koncerto valandą žiūrovai išgirdo labai įvairių kūrinių, tačiau įsibėgėjus renginiui pradėjo kamuoti klausimas – kur dingo S.Brightman?
Pasirodo, pagal šio koncerto planą ši atlikėja pasirodo tik po pertraukos – antrojoje „Royal Christmas Gala“ dalyje. Iš anksto žiūrovai to nežinojo, todėl per pertrauką iš salės ėjo kiek sutrikę.
Kai kurie net vieni kitų klausinėjo, ar scenoje koncerto pradžioje buvo S.Brightman, nesupratę, kad dainavo jos sesuo, ir ar tai viskas, ką garsioji dainininkė šiandien parodys.
Be to, S.Brightman pasielgė netipiškai – paprastai ryškiausios koncerto žvaigždės leidžia fotografuoti kelias savo pasirodymo dainas.
S.Brightman nusprendė kitaip – fotografai iš arenos buvo išsiųsti dar koncerto pradžioje, mat dainininkė kategoriškai atsisakė būti įamžinta scenoje.
Sklando kalbos, kad fotografuotis ji ypač nemėgsta po skandalingų istorijų prieš kelerius metus, kai britų spauda negailestingai kritikavo jos išvaizdą ir neva atliktas plastines operacijas.
Pagrindinė vakaro žvaigždė į sceną žengė įspūdingai – lyg žiemos karalienė, pasidabinusi puošnia balta suknele ir spindinčiu galvos apdangalu.
„Labas vakaras, jaučiuosi pagerbta sugrįžusi į Kauną šiuo nuostabiu metų laiku“, - su lietuviais pasisveikino Sarah.
Ji sudainavo keletą puikiai žinomų kūrinių – tarp jų Kalėdų giesmę „Silent Night“, „Ave Maria“, buvusio sutuoktinio A.L.Webberio specialiai jai parašytą ariją „Pie Jesu“, kurią atlikti kartu į sceną pakvietė jaunąjį rumuną Narcį Ianau.
Po kūrinio „La Luna“, kuriam skambant ekrane spindėjo Mėnulis, o kandeliabrai nuo lubų leidosi į sceną, S.Brightman pakeitė baleto šokėjų pora iš Londono, sušokusi šokį iš baleto „Spragtukas“.
Po jų koncertą tęsė „Gregorian“ - šįkart be orkestro, vien balsais sudainavo porą kalėdinių giesmių, nuo scenos žengę į salės vidurį ir sustoję tarp žiūrovų.
Po jų dėmesio centre trumpam atsidūrė keltiško folkloro muzikantų grupė – prie dūdmaišiais ir gitaromis grojančių muzikantų prisijungė šokius trypiantys „Gregorian“ „vienuoliai“.
Į sceną grįžo raudona suknele pasidabinusi S.Brightman, padainavusi ABBA kūrinį „Arrival“, kalėdinę dainą „I Believe In Father Christmas“ (su į sceną vėl žengusiais šokėjais).
Koncertą ji baigė efektingai - atlikdamas baigusi savo ryškiausius hitus.
Pagrindinę miuziklo „Operos fantomas“ ariją Sarah sudainavo su M.Frangouliu - sceną užplūdus dūmams, net ir aukščiausias šio dramatiško, nuostabaus kūrinio natas atliko taip, kad žiūrovai stojosi nuo kėdžių ir plojo gerą minutę. Akivaizdu, kad prabėgę dešimtmečiai visiškai nepaveikė S.Brightman balso - jis vis dar skamba efektingai.
"Metas atsisveikinti", - šyptelėjo Sarah ir koncertą baigė daina „Time To Say Goodbye“.
Tačiau tai dar nebuvo viskas – ekrane įsižiebė Niujorko Laisvės statula, į sceną grįžę „Gregorian“ sudainavo airių grupės „The Pogues“ kalėdinį hitą „Fairytale Of New York“.
Prie jų netrukus prisijungė ir S.Brightman – dainai „Hymn“ „Gregorian“ į rankas paėmė gitaras, o išjungus šviesas, jų rankose neonu sužibo angliškai užrašytas žodis „ačiū“.
Bet ir tai dar nebuvo viskas – S.Brightman sudainavo XVIII amžiaus krikščionišką himną „Amazing Grace“, o koncertą vainikavo visų jo dalyvių sudainuota Johno Lennono kalėdinė daina „Happy Xmas (War Is Over)“.
Beveik trijų valandų trukmės koncertas galėjo sukelti dvejopų minčių.
Tie, kurie į koncertą ėjo vien dėl S.Brightman, galbūt neapsidžiaugė tuo, kad iš kone trisdešimties skambėjusių dainų ji atliko maždaug trečdalį.
Tačiau tie, kurie norėjo išgirsti kalėdines dainas ir pajusti švenčių nuotaiką, nenusivylė – jaukus ir solidus muzikinis vakaras, nekvepiantis ypatingu šou ar triukais. Tačiau kartu su tą vakarą iškritusiu sniegu tapęs tikrai gražia įžanga į penktadienį prasidedančią kalendorinę žiemą.