Koncertas, lauktas dešimtmečius: pilnutėlę Kauno areną drebino legendinė grupė „Queen“

2017 m. lapkričio 17 d. 20:56
Papildyta
Kaip britų grupės „Queen“ muzika skamba be legendinio dainininko Freddie Mercury? Tai savo ausimis pirmą kartą galėjo išgirsti tūkstančiai lietuvių, penktadienio vakarą susirinkę Kauno „Žalgirio“ arenoje.
Daugiau nuotraukų (35)
Kitą savaitę sukaks 26 metai nuo tos dienos, kai gaivališkasis dainininkas F.Mercury mirė nuo AIDS.
Vieni sako, kad „Queen“ koncertai be jo išskirtinio balso negali prilygti šlovingai praeičiai, ir ignoruoja toliau muzikuojančios grupės pasirodymus.
Kiti teigia, jog koncertai, kuriuose tebegroja du F.Mercury bendražygiai, yra puiki proga prisiliesti prie roko legendos ir gyvai išgirsti dainas, kurios sužavėjo milijonus. Tokių Lietuvoje netrūksta – į Kaune surengtą „Queen“ koncertą buvo parduoti beveik visi bilietai.
300 milijonų parduotų įrašų, vieta Rokenrolo šlovės muziejuje, daugybė muzikos apdovanojimų – „Queen“ istorijoje daug įspūdingų faktų, tačiau jie nublanksta prieš jausmą, kurį kelia šios grupės dainos.
„Bohemian Rhapsody“, „Somebody To Love“, „We Are The Champions“, „We Will Rock You“ – tai jau net ne dainos, o ne vienos roko gerbėjų kartos himnai.
Yra sakančių, kad roko istorijoje apskritai nėra įdomesnės ir talentingesnės grupės už šiuos britus, sugebėjusius į savo kūrybą įpinti ir operos bei disko elementų.
Niekas nesiginčija, kad manieringas, energingas, išsižioti verčiančiais nuotykiais už scenos ribų garsėjęs F.Mercury buvo „Queen“ vizitinė kortelė.
Įvairiose apklausose jis ne kartą rinktas geriausiu visų laikų roko dainininku, kurio pamėgdžioti beveik neįmanoma.
Ką jau kalbėti apie jo kasdienį gyvenimą, aprašytą daugybėje knygų, – nuo orgijomis virtusių gimtadienio vakarėlių iki meilės istorijų ir su moterimis, ir su vyrais.
Nors paskutinius 25 gyvenimo metus jis nuo bičiulių nebeslėpė homoseksualios orientacijos, viešai apie tai niekada neprabilo.
Kokainas, alkoholio upės, prabanga ir beprotiški įnoriai užkulisiuose buvo F.Mercury legendos dalis.
Po F.Mercury mirties atrodė, kad nuo 1970-ųjų rašyta „Queen“ muzikinė istorija baigta, tačiau grupė sugrįžo net keliomis skirtingomis formomis.
Grupės nariai pasirodydavo įvairiuose išskirtiniuose koncertuose ir apdovanojimų ceremonijose su skirtingais vokalistais.
Sugrįžti į sceną grupę ragino net geras F.Mercury bičiulis Eltonas Johnas, kartą pasakęs: „Turėti tokių dainų ir nekoncertuoti – tas pat, kaip garaže laikyti dulkantį automobilį „Ferrari“.“
2002-aisiais didelės sėkmės sulaukė miuziklas pagal grupės dainas „We Will Rock You“.
Tačiau sugrįžti į sceną ir rengti pasaulines gastroles „Queen“ pasiryžo tik 2005-aisiais. Tuo metu grupėje jau buvo likę du iš keturių narių – gitaristas Brianas May ir būgnininkas Rogeris Tayloras. Bosininkas Johnas Deaconas nuo grupės reikalų nusišalino dar 1997-aisiais ir nuo to laiko su „Queen“ nebeturi nieko bendra.
Sklandė gandai, kad naujuoju „Queen“ vokalistu svajojo tapti britų popžvaigždė Robbie Williamsas, pats savo koncertuose ne kartą atlikęs šios grupės dainas.
Tačiau B.May ir R.Tayloras pasirinko kitaip. Su „Queen“ kelerius metus koncertavo kitas žinomas britų rokeris – dainininkas, buvęs grupių „Free“ ir „Bad Company“ vokalistas Paulas Rodgersas.
Koncertai sulaukė didelio susidomėjimo, Ukrainoje grupė netgi grojo prieš 350 tūkstančių žiūrovų minią.
Dviprasmiškai atrodė tai, kad P.Rodgerso balsas ir dainavimo maniera yra visiškai kitokia negu F.Mercury. Tačiau toks ir buvo grupės sumanymas, suvokiant, kad Freddie sceninės magijos niekas negali atkartoti.
Dar 2009-aisiais JAV TV šou „Amerikos dievaitis“ grupė pasirodė su vienu jo lyderių, jaunu amerikiečių dainininku Adamu Lambertu. Pasirodymas sulaukė puikių vertinimų, o „Queen“ nariai užsirašė vokalisto telefono numerį ir nusprendė ir toliau dirbti kartu.
2011 metais grupė su Adamu pasirodė MTV Europos apdovanojimų ceremonijoje, 2012-aisiais surengė keletą koncertų Europoje, o nuo 2014-ųjų nuolat gastroliuoja kartu ir net užsimena apie galimybę su juo sukurti naujų dainų.
Pernai vasarą grupė su A.Lambertu koncertavo Taline – į šį pasirodymą vyko ir tūkstančiai gerbėjų iš Lietuvos.
35 metų A.Lambertas – ryški JAV popmuzikos figūra. 2012-aisiais jo albumas „Trespassing“ pakilo į pirmąją vietą JAV populiariausių įrašų sąraše.
Taip jis pateko į istoriją – tapo pirmuoju tokias aukštumas pasiekusiu atlikėju, neslepiančiu savo homoseksualumo.
A.Lamberto balsas – puikus, elgesys scenoje – dramatiškas ir ekstravagantiškas.
Koncertuose jis ant galvos dedasi karūną – šį šou elementą mėgo ir F.Mercury.
Nenuostabu, kad daug kas lygina jį su Freddie, o komplimentų negaili ir „Queen“ gitaristas B.May.
„Mūsų dainas atlikti nelengva. Reikia didelio diapazono balso. Daug talentingų vokalistų tiesiog negali atlikti šių dainų taip, kaip jos parašytos. O Adamas gali – ir labai lengvai. Net miegodamas galėtų.
Jeigu Freddie būtų gyvas, manau, jis pažiūrėtų į šį vaikiną ir pasakytų – oho, gerai“, – apie A.Lambertą sakė 70-metis muzikantas.
Į Lietuvą „Queen“ nariai privačiu lėktuvu iš Amsterdamo atvyko ketvirtadienio vakarą – apsistojo Vilniaus viešbutye „Kempinski“, draugiškai bendravo su būriu juos pasitikusių gerbėjų.
Lietuvoje likti po koncerto jie neketino – iškart po pasirodymo buvo suplanuotas grupės skrydis iš Kauno į Helsinkį, kur koncertas vyks sekmadienį.
Ši „Queen“ stotelė Kaune – vienintelis šio turo koncertas Baltijos šalyse. Tiesa, Latvijoje ir Estijoje grupė jau yra grojusi ankstesnių gastrolių metu.
Koncerto Kaune diena grupei – ypatinga. Mat būtent šiandien išleistas ypatingas garsaus „Queen“ albumo „News Of The World“ leidimas, skirtas jo 40-mečiui.
Pilnutėlėje „Žalgirio“ arenoje „Queen“ į sceną žengė kiek po aštuntos vakaro.
Žiūrovus pasveikino vaizdo projekcijos pagal garsiojo stadionų himno „We Will Rock You“ garsus – sieną sudaužantis kumštis
Sceną dengęs gaubtas ekranas pakilo į palubę, sceną apgaubė dūmai, į ją įžengė ir patys „Queen“ nariai, arenoje sukeldami džiugių šūksnių ir plojimų audrą.
„Hammer To Fall“, „Stone Cold Crazy“, „Tie Your Mother Down“, „Another One Bites The Dust“ - koncertą grupė pradėjo trim energingais hitais.
Su užsidegimu būgnus kalantis R.Tayloras, dėl žilų plaukų kupetos net iš arenos palubės gerai atpažįstamas B.May, manieringai judantis A.Lambertas – net ir be vaizdo projekcijų ir apšvietimo efektų, kurių scenoje – per akis, „Queen“ prikausto dėmesį.
Balsas – išties įspūdingas, bet iškart supranti, koks sudėtingas A.Lamberto uždavinys. 
F.Mercury sugebėjimų scenoje pakartoti neįmanoma, amerikietis to lyg ir nebando daryti. Jo balsas – gerokai šaižesnis ir kitokios spalvos, nei legendinio „Queen“ dainininko. Tačiau tikriausiai nejučiomis devyni iš dešimties atėjusių į areną juos lygina.
Kita vertus, negali paneigti – tokiose dainose, kaip koncertui įsibėgėjus nuskambėjusi „Killer Queen“, net ir aukščiausias natas A.Lambertas „paima“ puikiai. 
O ir jaučiasi scenoje labai laisvai – laksto į minią nusidriekusiu gitaros formos podiumu, kaišioja liežuvį, provokuojančiai glosto mikrofono stovą, publiką gašlokai vadina „kalėmis“. Žodžiu, kvailioja ne mažiau, nei scenoje mėgdavo tai daryti Freddie.
Po keleto pirmųjų dainų pasidarė akivaizdu, kad lietuviai juo patikėjo – areną drebinantys plojimai skambėjo po kiekvienos dainos.
"Aš esu Freddie gerbėjas, kaip ir jūs, pažadėkite man, kad švęsime "Queen" ir Freddie kartu", - su žiūrovais pasisveikino A.Lambertas.
Vaizdas scenoje – puikus. Galingas apšvietimas, gigantiškas ekranas, dūmų kamuoliai – tokio   dydžio ir sudėtingumo scenografinius sprendimus Lietuvos arenose yra rodžiusios nebent grupės „Rammstein“ ir „Muse“.
Koncertui persiritus į antrą pusę, balsus parodė ir „Queen“ senbuviai.
Būgnininkas R.Tayloras sudainavo „Queen“ kūrinį „I'm In Love With My Car“, o gitaristas B.May sukūrė vieną jautriausių vakaro akimirkų.
Grupės baladę „Love Of My Life“ jis sudainavo vienas, grodamas akustine gitara. Kūrinio pabaigoje ekrane trumpam pasirodė F.Mercury – ir pasigirdo nepamirštamas jo balsas.
Minia pratrūko šaukti, o B.May atrodė susigraudinęs ir net nubraukė ašarą.
„Ačiū, ačiū, ačiū. Labas vakaras. Kaip laikotės?“ - žiūrovų lietuviškai klausė „Queen“ įkūrėjas.
„Mes čia pirmą kartą. Ar galite patikėti? Ir tikrai nesitikėjome tokio sutikimo. Ačiū jums. Ačiū už telefonų švieseles“, - ką tik pamatytu įspūdingu vaizdu, kai visas arenos tribūnas nušvietė telefonai, negalėjo patikėti B.May.
Netrukus jo rankose atsidūrė asmenukių lazdelė, kaip juokavo B.May, „turbūt išrasta Lietuvoje“.
Ištiesęs ją, gitaristas kelias minutes sukiojosi į šonus ir stengėsi nusifotografuoti su visa arenoje susirinkusia minia.
Netrukus dėmesio centre vėl atsidūrė R.Tayloras – sugrojo būgnų „mūšį“ su kartu šiame ture koncertuojančiu antruoju būgnininku, tada su A.Lambertu padainavo hitą „Under Pressure“ ir be jo – dainą „A Kind Of Magic“.
Odinę striukę į blizgančius marškinius iškeitęs A.Lambertas į sceną grįžo su „Queen“ hitu „I Want To Break Free“, o tada gavo penkias minutes šlovės ir savo kūrybai – sudainavo savo hitą „Whataya Want From Me“.
Koncerto pabaigoje pasipylė nauji scenos triukai – po ilgesingos dainos „Who Wants To Live Forever“ B.May sugrojo galingą gitaros soluotę, aukštai virš scenos pakilęs ant judančios platformos, kuri vaizdo efektais sukūrė iliuziją, lyg gitaristas stovėtų ant ištiestos plaštakos.
Dainą „Radio Ga Ga“ A.Lambertas sudainavo, pasidabinęs raudonu odiniu kostiumu, arenos erdvę skrodžiant raudoniems ir baltiems lazeriams. Didžiuliuose ekranuose buvo rodomi vaizdai iš vokiečių režisieriaus Fritzo Lango prieš 90 metų sukurto filmo „Metropolis“ (kurie buvo panaudoti ir šios dainos klipe).
Atsisveikinimui „Queen“ sugrojo galbūt pačią žymiausią savo dainą „Bohemian Rhapsody“ - ji virto savotišku A.Lamberto ir iš įrašo „dainavusio“ F.Mercury duetu.
Grupei atsisveikinus, minia riksmais, plojimais ir trypimu netrukus iškvietė ją biso.
Ekrane vėl pasirodė F.Mercury - dainuojamomis trumpomis frazėmis užvedęs visą minią dainuoti kartu, o gliausiai su šypsena skėlęs žiūrovus prajuokinusį keiksmažodį "f... you".
Pabaigai lietuviai dar gavo nemirtingą baladę „We Are The Champions“ ir visus ploti kartu privertusią „We Will Rock You“, kuriai skambant ritmo pojūtį savyje atranda net ir patys nemuzikaliausi žmonės. 
Bisui karūna, kaip mėgdavo F.Mercury, pasidabinęs A.Lambertas, B.May, R.Tayloras ir trys grupei talkinantys muzikantai nusilenkė ir atsisveikino - apsigaubę Lietuvos vėliava, "pavaišinę" žiūrovus konfeti lietumi ir palikdami salėje didelę įspūdžių dozę ir daug klausimų.
Pirmasis – ar „Queen“ su A.Lambertu ir be jo yra tas pats? Žinoma, ne. F.Mercury – per ryškus talentas, kad jo vietą kažkas galėtų užimti.
Tačiau „Queen“ su A.Lambertu daro svarbų darbą – dovanoja džiaugsmą šimtams tūkstančių gerbėjų, kurie trokšta gyvai išgirsti šias dainas, tęsia grupės legendą naujai kartai – salėje, daug kas stebėjosi, netrūko jaunų žmonių.
Ir daro tai galingai – beveik dviejų su puse valandos trukmės koncertuose, kurie reginiu ir atliekamos muzikos skambesiu nė kiek nenusileidžia jaunų roko žvaigždžių šou.
Galų gale, tai – būdas bent trumpam pajusti roko legendos dvelksmą. Juolab, kad šis kartas Lietuvoje tikriausiai yra ne tik pirmas, bet ir paskutinis.
B.May šįmet sukako septyniadešimt. Socialiniuose tinkluose jis pasidalino Gedimino kalno nuotrauka - su pažadu jį apžiūrėti iš arčiau kitą sykį, jei Dievas leis.
Užuomina aiški. Mažai tikėtina, kad po dešimtmečio „Queen“ dar keliaus į pasaulinius turus, dar mažiau tikėtina, kad visuose planetos kampeliuose graibstoma grupė į Lietuvą sugalvos grįžti greičiau.
Tie, kurie „Queen“ koncertą pamatė penktadienį, gali jaustis išskirtinio įvykio liudininkais. O tie, kuriems „Queen“ be F.Mercury – ne „Queen“, irgi neturėtų liūdėti. Jo balsas juk visada išliks įrašuose.
legendaMuzikaQueen
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.