Jau devynioliktą sykį surengtam baltų kultūros ir alternatyvios muzikos festivaliui, atrodo, nebaisios jokios krizės ir bilietus perkančios publikos nuotaikų svyravimai. Ištikimus žiūrovus subūręs renginys šįmet priviliojo beveik šešis tūkstančius žmonių.
Juos vilioja ne tik proga pasiklausyti įdomių Lietuvos ir užsienio muzikantų, bet ir plati greta scenų rengiama programa, skirta visai šeimai.
Vaikų klegesio festivalyje daug – čia jiems rengiami įvairūs linksmi užsiėmimai, daugybė progų susipažinti su senosiomis lietuvių tradicijomis ir amatais.
Suaugusieji irgi turi ką veikti, keliose pagrindinėse scenose dar neprasidėjus muzikinei programai. Įvairių sporto šakų turnyrai, daugybė paskaitų su baltų kultūra susijusiomis temomis.
Anot festivalio rengėjo U.Liogės, festivalyje beveik niekada neužfiksuojama jokių incidentų, į šią muzikos ir tradicijų šventę renkasi žmonės, norintys ne tik smagiai, bet ir prasmingai praleisti savaitgalį.
Šįmet „Mėnuo Juodaragis“ buvo priverstas pakeisti vietą – iš Zaraso salos kraustytis į kitas erdves, mat festivalio įprastinėje teritorijoje šį savaitgalį vyksta vandens sporto varžybos.
Sprendimas buvo rastas už 20 kilometrų – erdvesnė Dūburio ežero sala puikiai tiko festivaliui, nors kai kurie dalyviai šiek tiek nervinosi dėl didelio atstumo tarp dviejų pagrindinių scenų.
Maudynės ežere, daugybė užkandinių, puikus oras ir daug įdomybių siūlantis festivalio Amatų kiemas – atvykusieji gavo tobulą paskutinį vasaros savaitgalį su daug muzikinių malonumų.
Ypatinga atmosfera kuriama nuo pirmojo žingsnio – festivalininkus salos miške pasitinka pravertos medinės durys su užrašu „namo“.
Jos atvertos dar ketvirtadienio vakarą, o penktadienį „Mėnuo Juodaragis“ pasiūlė pirmąją svaigią muzikos dozę.
Atidarymo apeigos sutartinių ritmu ir kolektyvo „Kūlgrinda“ pasirodymas pradėjo pagrindinę muzikinę programą, kurioje penktadienį koncertavo ir naujieji Vilniaus hipiai „Garbanotas bosistas“, ir gotikinio roko veteranai „Siela“, ir viena ryškiausių Lietuvos folkroko grupių „Skylė“, žiūrovus džiuginusi naujausio albumo „Vilko vartai“ kūriniais bei senomis dainomis.
Nuo pirties iki amuletų gamybos ir kūno marginimo apsauginiais ženklais – „Mėnuo Juodaragis“, kaip ir kasmet, kūrė magišką, praeities mistika apvilktą atmosferą, kuri kaip magnetas kasmet vilioja festivalio gerbėjus.
Šalia žalvariniais papuošalais pasipuošusių merginų čia sutiksi elektroninės muzikos, roko ir tamsios alternatyvos mėgėjus – tokia įvairove festivalis ryškiai išsiskiria iš visų konkurentų.
Dūburio salos pievos dar daugiau svečių sulaukė šeštadienį – būtent šiam vakarui rezervuotos ryškiausios festivalio žvaigždės iš užsienio.
Po pastaruoju metu itin madingų aktorių „Solo ansamblis“, pankiško džiazo grupės „Sheep Got Waxed“, avangardinio roko veteranų „Ir visa tai kas yra gražu yra gražu“, nepavargstančio panko Nėriaus Pečiūros, folkroko žvaigždžių „Žalvarinis“ į sceną kils keletas atlikėjų, gerai žinomų tarptautinėje arenoje.
Italų ambientinės muzikos magas Alio Die ir lietuviams jau gerai pažįstami rusai „Theodor Bastard“ – jų tikriausiai pakaktų, kad žiūrovai liktų patenkinti, tačiau po vidurnakčio laukia bene žymiausia grupė festivalio istorijoje.
Elektroninės industrinės muzikos dievukai „Laibach“, garsėjantys provokuojančiais pasirodymais ir dainų tekstais, muzikuoja jau daugiau nei tris dešimtmečius, tačiau iki šiol niekada nėra viešėję Lietuvoje.
Vakarų Europoje ir JAV gerai žinomi, garsioje britų leidykloje „Mute“ savo įrašus leidžiantys, ir prestižinėje Londono „Tate“ galerijoje, ir Šiaurės Korėjoje koncertavę slovėnai festivalyje išsiskiria itin kruopščiais reikalavimais techninei pasirodymo pusei.
Šeštadienio popietę į Dūburio salą atvykę ir repeticiją surengę garsūs muzikantai išvyko ilsėtis – kad naktį lietuviams visa jėga pristatytų dviprasmių idėjų ir muzikinės ekstravagancijos kupiną koncertą.