Kas jis – lietuvius išgąsdinęs „Iron Maiden“ monstras Eddie?

2016 m. birželio 20 d. 11:24
Iki metalo legendų „Iron Maiden“ koncerto Kauno „Žalgirio“ arenoje liko vos kelios dienos. Jau šį ketvirtadienį, birželio 23-ąją, Lietuvoje grosianti grupė mūsų šalyje sukėlė triukšmą, dar nesugrojusi nė vienos koncerto natos. Triukšmo priežastimi tapo koncerto plakatai, kuriuos teko koreguoti.
Daugiau nuotraukų (1)
Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai nusprendus, kad „Iron Maiden“ plakatai gąsdina vaikus, jie pakeisti. Tai – vienintelė iš beveik keturiasdešimties „Iron Maiden“ šįmet lankomų šalių, kurioje kilo tokių problemų.
Pasaulinio turo „The Book Of Souls Tour“ plakatuose buvo vaizduojamas širdį išsiplėšęs grupės simbolis – monstras Eddie, lydintis „Iron Maiden“ dar nuo karjeros pradžios. Nuo 1980-ųjų šios pabaisos veidas puikuojasi ant visų „Iron Maiden“ albumų viršelių, jis nuolat vaizduojamas ant grupės marškinėlių ir kitos atributikos, apie jį sukurti net du kompiuteriniai žaidimai.
Be to, Eddie įvairiomis formomis pasirodo grupės koncertuose – kaip dekoracija, piešinys, vaizdo projekcija ekrane, robotas arba judantis padaras, kurį vaidina vienas statistų. Eddie laikomas ryškiausiu ir įsimintiniausiu metalo scenos simboliu, kuriuo žavisi ir kiti garsūs muzikantai.
„Paauglystėje nepažinojau nė vieno bičiulio, kuris nebūtų ant mokyklinių sąsiuvinių paišęs Eddie galvos“, – sako grupės „Slipknot“ dainininkas Corey Tayloras. „Jie turi kiečiausius marškinėlius ir albumų viršelius“, – pripažįsta ir „Metallica“ būgnininkas Larsas Ulrichas.
„Iron Maiden“ koncertų turo „The Book Of Souls Tour“ ištraukos:
Pabaisos veidas „Iron Maiden“ koncertuose atsirado dar prieš šiai grupei išgarsėjant. Muzikantų bičiulis iš meno mokyklos sukūrė didelę kaukę, iš kurios burnos koncerto pabaigoje buvo švirkščiamas netikras kraujas. Patobulinus ją, vaizdas tapo dar įspūdingesnis – iš pabaisos burnos veržėsi raudoni dūmai.
Debiutiniam grupės albumui Eddie atvaizdą 1980-aisiais sukūrė žinomas britų menininkas Derekas Riggsas, jau iki tol pagarsėjęs darbais su įvairiais muzikantais. Iš tikrųjų originali Eddie eskizo idėja buvo skirta pankroko muzikai, bet „Iron Maiden“ vadybininkai paprašė pridėti daugiau plaukų, kad vaizdas labiau tiktų metalistams. Taip atsirado pabaisa, dabar pažįstama milijonams „Iron Maiden“ gerbėjų.
Netrukus ji tapo ir neatsiejama grupės šou dalimi. Iš pradžių su Eddie kauke į sceną eidavo grupės vadybininkas Rodas Smallwoodas, vėliau pabaisa vis tobulėjo – nuo cirko artistų su kojūkais iki gigantiškų dekoracijų, iš akių šaudančių žiežirbas.
Ant kiekvieno „Iron Maiden“ albumo viršelio Eddie pasirodo vis kitoks, atspindėdamas muzikos temą. Nuo egiptietiškos mumijos iki iš kapų prisikėlusio zombio ir psichopato, kuriam atlikta lobotomija. Nuo faraono ar kiborgo iki ateivio iš kosmoso ir sunkvežimio vairuotojo. Eddie kuriančių dailininkų fantazijai nėra ribų.
Iki 1992 metų Eddie visada piešdavo Derekas Riggsas, tačiau vėliau grupės nariai nusprendė kreiptis į kitus dailininkus bei komiksų kūrėjus – tokius kaip Melvynas Grantas, Tomas Adamsas, Hugh Syme'as ir Markas Wilkinsonas.
Pastarasis sukūrė ir naujausio „Iron Maiden“ disko „The Book Of Souls“ viršelį bei pasaulinio turo plakatus, kurie sukėlė tokį didelį skandalą Lietuvoje.
Eddie juose vaizduojamas su išplėšta širdimi ir papuošalais, primenančiais senąją majų civilizaciją ir jos brutalius aukojimo papročius.
Beje, diskas „The Book Of Souls“, kurį grupė pristatys ir Kaune, praėjusią savaitę šventė pergalę prestižiniuose žurnalo „Metal Hammer“ apdovanojimuose „Golden Gods“ – jis buvo pripažintas geriausiu metų albumu.
„Iron Maiden“ daina „Death Or Glory“ iš dabartinio koncertų turo:
Nors Lietuvoje kilęs skandalas nuvilnijo viso pasaulio žiniasklaidos kanalais, Eddie yra įsivėlęs ir į dar daugiau triukšmo sukėlusias istorijas.
Pavyzdžiui, 1980-aisiais visa Anglijos spauda baisėjosi „Iron Maiden“ singlo „Sanctuary“ viršeliu, kuriame Eddie su peiliu palinkęs prie tuometinės Didžiosios Britanijos premjerės Margaret Thatcher kūno. Kito singlo „Women In Uniform“ viršelyje ta pati politikė pavaizduota gyva, su automatu tykanti „Iron Maiden“ simbolio. Kaip vėliau prisipažino pati grupė, šiuos skandalus ji sukėlė sąmoningai, siekdama reklamos.
Dar daugiau aistrų sukėlė 1982-aisiais išleistas albumas „The Number Of The Beast“, kurio viršelyje Eddie už virvučių tampo velnią.
Atsirado religinių organizacijų, kurios tame įžvelgė satanizmo apraiškų – JAV prieš „Iron Maiden“ koncertus net buvo viešai deginamos grupės plokštelės. Kartais jos buvo daužomos kūju, mat protestuotojai bijojo, kad šėtonas į juos įsismelks per rūkstančių plokštelių dūmus.
Grupę tai kaip reikiant prajuokino. „Tai visiška beprotybė. Tie žmonės net neskaitė dainų tekstų. Jie tiesiog aklai tikėjo ta nesąmone, kad mes esame satanistai“, – prisimena grupės narys Steve'as Harrisas.
Prabėgus beveik keturiems dešimtmečiams nuo pirmojo pasirodymo, Eddie ir toliau linksmina grupės gerbėjus. Milžiniška jo galva buvo pavaizduota ant lėktuvo, kuriuo didžiąją šių savo pasaulinių gastrolių dalį skraidė „Iron Maiden“. Internete grupė skelbdavo lėktuvo nusileidimo laiką – kad smalsuoliai prie oro uostų galėtų pamatyti šį neįprastą vaizdą.
„Iron Maiden“ klipas „Run To The Hills“:
Eddie kartu su „Iron Maiden“ muzikantais į Lietuvą atkeliauja pirmą sykį. Iki šiol mūsų šalyje niekada neviešėjusi grupė – vienas ryškiausių kolektyvų metalo istorijoje, kurio įrašai parduoti daugiau nei 90 milijonų egzempliorių tiražu.
Grupė yra apdovanota „Grammy“ (geriausio metalo atlikimo kategorijoje), „Ivor Novello“, „Kerrang!'“ ir daugybe kitų prestižinių muzikos apdovanojimų. „Brit Awards“ ceremonijoje 2009-aisiais „Iron Maiden“ išrinkta geriausia britų koncertine grupe. 2005-aisiais gastrolių JAV metu „Iron Maiden“ garbei atidengta žvaigždė Holivudo roko šlovės alėjoje. „Iron Maiden“ į Kauną atvyksta stipriausios sudėties. Scenoje lietuviai išvys grupės įkūrėją bosistą Steve'ą Harrisą, dainininką Bruce'ą Dickinsoną, gitaristus Dave'ą Murray, Adrianą Smithą ir Janicką Gersą, būgnininką Nicko McBrainą.
skandalasMuzikaIron Maiden
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.