Žygis į Angliją: ko ten ieškojo A. Orlova ir kiti muzikantai?

2016 m. gegužės 30 d. 06:40
Ramūnas Zilnys („Lietuvos rytas“)
Lietuva vis dar neturi nė vieno popmuzikos ar roko atlikėjo, kuris būtų populiarus Vakaruose. Praėjusią savaitę dar kartą pabandyta tai pakeisti.
Daugiau nuotraukų (7)
Didžiosios Britanijos miestas Braitonas turi mažiau nei 300 tūkstančių gyventojų, tačiau kasmet aplankomas milijonų turistų.
Juos čia traukia daugybė barų ir restoranų, paplūdimys ir vaizdingos uolos, o bent sykį per metus – ir vienas svarbiausių Europos muzikos festivalių.
„The Great Escape“ – daugybę įtakingų muzikos rinkos žaidėjų priviliojantis renginys, kuriame į sceną žengia kylantys atlikėjai iš daugelio šalių.
Šįmet pirmą sykį per festivalio istoriją išskirtinio dėmesio sulaukė Lietuva, kuriai Braitone atstovavo net keletas žinomų atlikėjų.
Lietuvos favoritai nesiveržia
Lietuvoje didžiausias arenas surenka Marijus Mikutavičius, Džordana Butkutė, Leonas Somovas ir Jazzu, tačiau, atrodo, kad į tarptautinį pripažinimą rimčiau pretenduoja visai kiti atlikėjai.
Tie, kurie Lietuvoje tenkinasi mažesnėmis salėmis, tačiau yra arčiau alternatyvaus skambesio, pastaraisiais metais dominuojančio Vakarų festivaliuose.
Pernai „The Great Escape“ koncertavo grupė „Garbanotas bosistas“.
Šiemet iš Lietuvos į Braitoną keliavo net keletas artistų – liūdesio dievaitė Alina Orlova, indiroko grupės „Deeper Upper“ ir „Condor Avenue“, vienas įdomiausių jaunų Lietuvos kolektyvų „Without Letters“.
Kitaip tariant, atlikėjai, kuriems Lietuvoje būtų sudėtinga parduoti daugiau nei tūkstantį bilietų į savo koncertą. Bet Vakarų kritikams ir specialistams jie – kur kas įdomesni negu tai, kas Lietuvoje dažniausiai transliuojama radijo stočių.
„Paradoksas, bet taip yra. Kol kas daugumos lietuvių muzikinis skonis skiriasi nuo Vakarų Europos. Yra populiarių Lietuvos artistų, kurie neturi galimybių sudominti užsieniečių.
Bet tai normalu, vakarietiškos tendencijos pas mus ateina pamažu“, – sakė Lietuvos muzikos verslo asociacijos vadovas Vaidas Stackevičius.
Dėmesys – už pinigus
Net keletas atlikėjų iš Lietuvos į „The Great Escape“ sceną pateko neatsitiktinai.
Festivalis kruopščiai atsirenka artistus, o norinčių groti kasmet būna kelis kartus daugiau, nei tie keli šimtai, kurie gauna galimybę pasirodyti.
Šįmet Lietuva ir Latvija buvo paskelbtos šalimis, kurioms teks išskirtinis dėmesys. Tai reiškia, kad iš šių valstybių buvo pakviesta daugiau atlikėjų, nei įprasta, jie ryškiau išskirti visoje renginio reklamos medžiagoje.
Malonumas, žinoma, ne už dyką. Tokie festivaliai yra nemenkas verslas – už reklamą, technines paslaugas Lietuva ir Latvija turėjo sumokėti per 16 tūkstančių eurų.
Didžiąją dalį Lietuvai tenkančios sumos dalies tikriausiai turės padengti išvyką rengę Lietuvos muzikos vadybininkai ir agentai, susibūrę į Lietuvos muzikos verslo asociaciją.
„Iš muzikantų pinigų tikrai neprašysime. Jauniems atlikėjams net keli šimtai eurų yra didžiulė suma“, – pripažino V.Stackevičius.
Muzikantai tryško įspūdžiais
Kodėl muzikantai veržiasi į Braitoną? Tai vieta, kurioje susirenka didžiausių pasaulio muzikos festivalių rengėjai, įrašų leidėjai, muzikos kritikai ir radijo stočių vadovai. Patik jiems – ir tau gali atsiverti durys, apie kokias anksčiau nė nesvajojai.
Tarp atlikėjų, kurie anksčiau pasinaudojo šia galimybe, yra šiuo metu populiariausia pasaulio dainininkė Adele, roko grupė „The Kooks“, pernai sausakimšame Trakų pilies kieme koncertavęs dainininkas Passenger ir daugybė kitų.
Lietuvos atlikėjai Braitone surengė po du tris pasirodymus, bet to, Lietuva buvo pristatyta renginyje muziejuje.
„Gerai praleistas laikas, naujos pažintys, rimtas indėlis į mūsų karjerą“, – džiaugėsi „Deeper Upper“ muzikantai.
Tris pasirodymus Braitone surengusi grupė „Without Letters“ džiaugėsi, kad sulaukė BBC radijo dėmesio, o išgirsti jos koncertus ragino ir įtakingas interneto žurnalas „The Line Of Best Fit“, ir festivalio rengėjas, britų muzikos verslo legenda Martinas Elbourne’as.
Be to, iš karto po pasirodymų šie lietuviai sulaukė britų koncertų agentūros pasiūlymų surengti keletą pasirodymų Didžiojoje Britanijoje ir Airijoje.
A.Orlova džiaugėsi pirmą sykį pamačiusi Braitoną – gražų miestą, kuriame gyvena ir vienas jos dievukų, australų dainininkas Nickas Cave’as.
„Festivalis patiko, norėčiau į jį dar sugrįžti, o apie karjerą ar verslą negalvoju, tai – mano vadybininko reikalai“, – juokėsi atlikėja.
„Galva svaigsta nuo šio savaitgalio patirties. Nedažnai Anglijoje po pasirodymo išgirsti įvertinimą – jūs esate geriausia indiroko grupė šiame festivalyje“, – džiaugėsi „Condor Avenue“.
Rezultatų teks palaukti
„The Great Escape“ rengėjai žada Lietuvos atlikėjus kviesti ir kitąmet – taip pat į festivalio konferencijos programą įtraukti pranešėjų iš mūsų šalies.
Vertinti, kas tai – tikra nauda muzikantams ar brangus turizmas, gana keblu.
Kita vertus, būtent tokie festivaliai į platesnius vandenis išplaukti padėjo estams „Ewert & The Two Dragons“ ir latviams „Carnival Youth“, kurie šiuo metu dažnai koncertuoja Vakaruose ir išleido albumą JAV.
„Kad būtų matyti konkretesni rezultatai, reikia bent pusmetį palaukti. Tada galėsime įvertinti, ar Lietuvos atlikėjai sulaukė įdomesnių pasiūlymų, užmezgė naudingų pažinčių.
Lenkai ir suomiai, kuriems ankstesniais metais šiame festivalyje buvo skirta išskirtinė pozicija, tvirtino, kad justi didesnis dėmesys šalies atlikėjams.
Bet kuriuo atveju grupėms tai – labai svarbi patirtis ir paskatinimas“, – neabejojo V.Stackevičius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.