Iš pirmų lūpų: kas Armėnijoje nudžiugino dainininkę J. Ritčik?

2016 m. gegužės 24 d. 11:56
Kai savaitgalį Lietuvos miestuose vyko Gatvės muzikos diena, grupės „4Fun“ nariai šios šventės virusą skleidė Armėnijoje.
Daugiau nuotraukų (10)
„4Fun“ atstovavo Lietuvai Jerevane surengtoje Gatvės muzikos dienoje. Po šios kelionės grupės dainininkė Julija Ritčik pasidalino savo įspūdžiais, kuriuos pateikiame lrytas.lt skaitytojams.
„Gatvės muzikos diena (GMD) Jerevane, Armėnijoje – tai mažų mažiausiai skambėjo intriguojančiai. Mes visomis keturiomis, kaip sakoma, už idėją, kad GMD geografija plėstųsi kuo toliau ir kuo daugiau žmonių pasaulyje muzikuotų ir džiaugtųsi muzika vienu metu įvairiausiuose pasaulio kampeliuose. Be to, Armėnijoje būti dar neteko, tad nutarta – skrendame.
Jerevane mus pasitiko pats gerbiamas Lietuvos Respublikos ambasadorius Armėnijoje Erikas Petrikas, kuris sugalvojo ir įgyvendino GMD Jerevane idėją bei labai šiltai ir neformaliai rūpinosi mumis visos trumpos, bet intensyvios viešnagės metu. Kokio įstabaus ir egzotiško grožio yra Jerevanas, spėjome pamatyti net vidurnaktį pro automobilio langą, kol važiavome į viešbutį pačiame Jerevano centre, Charles'o Aznavouro aikštėje (šeštadienį ten vyko ir GMD baigiamasis koncertas).
Pirmoji GMD Jerevane įvyko kaip Europos dienos šventinių renginių dalis ir taip pat buvo skirta Lietuvos ir Armėnijos diplomatinių santykių atkūrimo 25-mečiui paminėti (Lietuva buvo pirmoji šalis, oficialiai pripažinusi Armėnijos nepriklausomybę). Gerbiamas ambasadorius minėjo, kad iš pradžių GMD idėja nebuvo entuziastingai sutikta Jerevano savivaldybės, mat, jų nuomone, žodis „gatvės“ kelia tik neigiamas asociacijas (nusikalstama veikla ir panašūs dalykai). Lietuvos ambasados komandai teko pakovoti už autentiško renginio pavadinimo ir simbolikos naudojimą.
GMD grojimai vyko šeštadienį, gegužės 21d., Jerevano centrinėse gatvėse nuo 16 iki 20 val., o užbaigė renginį trijų valandų koncertas didžiojoje scenoje, kur pasirodė gausybė Armėnijos žvaigždžių. Beje, iškilmingas baigiamasis koncertas buvo iškeltas Jerevano organizatorių kaip būtinoji GMD sąlyga, nors Lietuvos pusė ir bandė įtikinti, kad GMD idėja kaip tik yra neformalus muzikavimas. Tačiau kultūriniai skirtumai – reiškinys, su kuriuo nepasiginčysi, tad net didžioji dalis gatvėse pasirodžiusių muzikantų buvo žinomi muzikos kolektyvai bei muzikos mokyklų, konservatorijos, vaikų ir jaunimo muzikos studijų ir centrų auklėtiniai kartu su savo mokytojais, kurie, kaip teko girdėti, kruopščiai ir griežtai atrinko dalyvius bei pasirodymų programas, trakduodami GMD kaip viešą pasirodymą po atviru dangumi. Tačiau buvo be galo smagu matyti muzikuojant tiek juos, tiek drąsius jaunus ir vyresnio amžiaus žmones, tiesiog susižavėjusius idėja ir išėjusius groti į gatves. Beje, buvo labai žavinga girdėti gatvėse armėnišką muziką, atliekamą tautiniais instrumentais.
Didysis baigiamasis koncertas irgi paliko nemenką įspūdį. Ko verta vien tai, kad scenoje pasirodė Brazilijos ambasadorius Armėnijoje Edsonas Marinho Duarte Monteiro, atlikęs kelias dainas duetu su žavinga jauna mergina ir pasinaudojęs proga priminti susirinkusiems apie artėjančias Olimpines žaidynes Rio de Žaneire bei pakviesti visus į Braziliją. Prie paskutinės Brazilijos ambasadoriaus dainos energingu improvizuotu šokiu prisidėjo ir mūsų ambasadorius Erikas Petrikas, tuo metu pakilęs į sceną.
„4Fun“ misija Jerevano GMD buvo pabendrauti su Armėnijos žiniasklaida, pasidalinti GMD idėjomis bei pradėti baigiamąjį koncertą. Kadangi organizatorių galimybės kviestis grupę iš Lietuvos buvo ribotos, atsovavome savo šaliai ir gupei tik dviese su Laimonu Staniulioniu, todėl pasirinkome akustiškai atlikti kelias savo dainas lietuviškai ir angliškai, taip pat pristatėme ir naujausią, dar niekur neskambėjusią mūsų dainą „Tereikia tik“, kurią netrukus planuojame įrašyti studijoje.
Bijojome, kad grandiozinis baigiamasis koncertas bus pernelyg oficialus GMD kontekstui, bet labai apsidžiaugėme supratę, kad klydome. Koncerto pasirodymai buvo labai įvairūs: estrados žvaigždės (turėjome progą ir vėl apsikabinti bei nusifotografuoti su Hayko, kuris, kaip ir mes, 2007 metais dalyvavo „Eurovizijos“ dainų konkurse Helsinkyje), klasikinės muzikos atstovai, džiazo kolektyvai, nutrūktgalviški „Alexandropol Orchestra“ iš antro pagal dydį Armėnijos miesto Giumri (jie kiek priminė mūsų „InCulto“ bei „Antikvarinius Kašpirovskio dantis“), beje, juos atrado bei pakvietė į renginį būtent organizatoriai lietuviai; Satenik Hakobyan, grojanti paslaptingą ir užburiančią muziką retu elektroniniu instrumentu „theremin“ (taip pat vadinamu „termenvox“), kurį pamatę visi nori išbandyti (net koncerto vedėjas neatsispyrė pagundai), bet mažai kas moka juo groti.
Visų dalyvių neišvardysime, tik vėl pagirsime Lietuvos organizatorius, kurie, puikiai suvokdami GMD dvasią, suteikė progą užlipti į didžiąją sceną keliems neprofesionaliems muzikantams, kuriems dėl įvairių priežasčių nepavyko užsiregistruoti bei pasirodyti gatvės grojimuose.
Koncertą vainikavo legendinio ir be galo visų jerevaniečių mylimo džiazo pianisto Levono Malkhasyano trio. Žmonės pasakojo, kad šis garbaus amžiaus virtuozas yra visiškas savamokslis ir iki šiol nepažįsta natų rašto. Mums tai pasirodė labai simboliška Gatvės muzikos dienos pabaigai: juk muzika iš tiesų yra ne apie natas, o apie žmogaus jausmus ir norą juos perteikti garsais. Ir jei yra jausmų, bet kas gali jais pasidalinti per muziką. Ir dar pagalvojome, kad kol yra miesto merų, galinčių išeiti groti į gatves (tokių, kaip turi Klaipėda), ambasadorių, nebijančių dainuoti ir šokti viešai, bei žmonių, norinčių eiti į gatves ir groti (o susidarė įspūdis, kad jų tikrai daug, tik Armėnijoje tai dar nėra įprasta – grojimams prasidėjus matėme susirūpinusius policininkus, kurie būriavosi aplink grojančius bei skambinosi su valdžia, kad įsitikintų, ar tai tikrai leistina bei suderinta), tol yra vilties, kad mūsų šiuolaikinis pasaulis vis dėlto nėra prasta vieta gyventi.
Ir dar labai džiaugėmės, kad mūsų maža šalis turi tokias didžias idėjas, o mūsų žmonės, net kai jų yra mažai (Lietuvos ambasadoje Armėnijoje dirba vos keli lietuviai), turi begalinį ryžtą tas idėjas platinti. Labai dėkojame Lietuvos Respublikos ambasados Armėnijoje kolektyvui bei visiems dirbusiems savanoriams už puikiai surengtą GMD Jerevane ir nuoširdžiai tikime, kad tai tik tradicijos pradžia. 2017 m. GMD „Drum Together“ Lietuvoje labai papuoštų būrys armėnų muzikantų, grojančių tautiniais būgnais“, – pasakoja J.Ritčik.
„4Fun“ pasirodymas Jerevane:
atviraiMuzikaGatvės muzikos diena
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.