„Euroviziją“ laimėjo Ukraina, D.Montvydas užėmė devintą vietą

2016 m. gegužės 14 d. 21:49
Ramūnas Zilnys, specialiai lrytas.lt, Stokholmas
Donato Montvydo „eurovizinis“ nuotykis šeštadienį pasiekė finišo liniją. Stokholmo „Globe“ arenoje surengtas 61-ojo „Eurovizijos“ konkurso finalas, kuriame su kitų 25 valstybių atlikėjais į kovą stojo ir lietuvių dainininkas.
Daugiau nuotraukų (111)
„Išsimiegojau puikiai, šiandien turės būti geriausias mano pasirodymas.
Net jei liksiu paskutinis, nesijaudinsiu. Bet norisi pakovoti dėl kuo aukštesnės vietos. Tikiu, kad mūsų daina ir pasirodymas – tikrai ne prastesnio lygmens nei daugumos čia dalyvaujančių“, – prieš finalą sakė D.Montvydas.
Jo žodžiai išsipildė – finale Lietuvos atstovas užėmė devintąją vietą. Tai antras geriausias rezultatas Lietuvos istorijoje – po grupės „LT United“, kuri yra pelniusi šeštąją vietą.
„Eurovizijos“ konkurse triumfavo Ukraina, antroji – Australija, trečioji – Rusija. Daugiausia žiūrovų simpatijų konkurse sulaukė Rusija, komisijų narių – Australija.
Lietuvos komisija daugiausia balų skyrė Australijai, antrąją vietą – Gruzijai, trečiąją – Ukrainai.
Lietuvos žiūrovai daugiausia balų skyrė Latvijai, antrąją vietą – Ukrainai, trečiąją – Rusijai.
Susumavus 26 šalių žiuri ir žiūrovų balsus rezultatai atrodė taip:
1. Ukraina – 534 tšk.
2. Australija – 511 tšk.
3. Rusija – 491 tšk.
4. Bulgarija – 307 tšk.
5. Švedija – 261 tšk.
6. Prancūzija – 257 tšk.
7. Armėnija – 249 tšk.
8. Lenkija – 229 tšk.
9. Lietuva – 200 tšk.
10. Belgija – 181 tšk.
11. Nyderlandai – 153 tšk.
12. Malta – 153 tšk.
13. Austrija – 151 tšk.
14. Izraelis – 135 tšk.
15.Latvija – 132 tšk.
16. Italija – 124 tšk.
17. Azerbaidžanas – 117 tšk.
18. Serbija – 115 tšk.
19. Vengrija – 108 tšk.
20. Gruzija – 104 tšk.
21. Kipras – 96 tšk.
22. Ispanija – 77 tšk.
23. Kroatija – 75 tšk.
24. Jungtinė Karalystė – 62 tšk.
25. Čekija – 41 tšk.
26. Vokietija – 11 tšk.
Finalo pradžia – lyg madų šou. Scena kaip podiumu žengė ekstravagantiškai pasipuošę modeliai ir visų šalių atlikėjai.
Vakaro vedėjams Petrai Mede ir praėjusių metų konkurso laimėtojui Månsui Zelmerlöwui paaiškinus balsavimą ir jo taisykles (vakaro pabaigoje atskirai bus skelbiami kiekvienos šalies komisijos rezultatai, o tada prie jų pridėti susumuoti visų šalių žiūrovų skirti taškai), šou pradėjo Belgija. Su „Skamp“ ir „Saulės kliošu“ lietuvių jau lyginama dainininkė Laura Tesoro scenoje – ir vėl energinga, spindinčiais drabužiais, daug šokanti ir visus viliojanti į spalvingą „disco“ ir fanko muzikos vakarėlį. Geresnės nuotaikos pradžiai nesugalvosi.
Linksmybes keitė lyrika – 23-ejų čekė Gabriela Gunčikova sudainavo lyrišką švedų parašytą dainą „I Stand“.
Pasirodymo esmė – apšvietimo ir vaizdo projekcijų žaidimai, scenos grindis ir ekraną nušviečiant rombams. Užkulisiuose buvo kalbama, kad iš pusfinalio į finalą ši mergina žengė komisijos balsų dėka. Beje, čekės pasirodymas labai patiko ir D.Montvydo pritariančiosioms vokalistėms.
Tame pačiame viešbutyje, kaip ir Donatas, gyvenančiam olandui Douwe Bobui buvo iš anksto prognozuojama, kad jis tikrai turėtų puikuotis finalo geriausiųjų dešimtuke. Pusę miesto centro jis išklijavo savo lipdukais ir „Eurovizijoje“ išdalijo kelis tūkstančius šalikų, bet tikroji stiprybė – dainininko šypsena, paprastumas ir linksma daina „Slow Down“ su ryškiais kantri stiliaus elementais.
Azerbaidžanietė Samra vieningai tituluojama viena gražiausių konkurso moterų, tačiau jos vokaliniai duomenys – kur kas mažiau įspūdingi. Bet nėra neišsprendžiamų problemų – pritariant stipriai vokalistei, bene svarbiausias kūrinį „Miracle“ atlikusios Samros darbas buvo gerai atrodyti – o ji tai sugeba puikiai. Aptemptas aukso spalvos kostiumas, žiežirbų lietus, šokėjai – tipiškas, bet ryškus „eurovizinis“ pasirodymas.
Dėl vengro Freddie dūsauja pusė „Eurovizijoje“ dirbančių moterų. Prikimusio balso gražuolis sudainavo dramatišką dainą „Pioneer“, bandydamas Europą nuginkluoti ne tik muzika, bet ir žvilgsniu. Jo pasirodymo metu scenos grindys virto nuo saulės suskeldėjusia dykuma – iki finalo vengras joje nepasiklydo.
 Italė Francesca Michielin turi savo šalies estrados grandais ir San Remo festivalio aukso fondu dvelkiančią dainą „No Degree Of Separation“ – ilgesingą, švelnią ir galinčią patikti įvairaus amžiaus klausytojams. Už nugaros ekrane spindi spalvingas medis – kaip iš pasakos. Gal kiek senamadiška, bet gražu.
Izraelietis Hovi Staras užkulisiuose visur vaikšto su palyda ir vėduokle rankoje – homoseksualumo neslepiantis talentingas vokalistas yra ekstravagantiškiausias konkurso dalyvis. Jo dramatiška daina „Made Of Stars“ – viena ryškiausių konkurse, tą patį galima pasakyti ir apie kristalais blizgančias aprangos detales. Net ir be žiežirbų lietaus ir akrobačių, kurios pasirodė scenoje, šis pasirodymas tikriausiai būtų įsimintas.
Linksmuolė iš Bulgarijos Poli Genova jau yra sykį vedusi vaikų „Euroviziją“, pati kovojusi suaugusiųjų „Eurovizijoje“ (tąsyk – nesėkmingai), o dabar sugrįžo su tikslu kitais metais didžiausią Europos dainų konkursą perkelti į savo šalį. Noras – drąsus, tačiau Polinos daina „If Love Is A Crime“ šią vasarą tikrai bus Pietų Europos kurortų hitas – atsispirti linksmam jos ritmui ir dainininkės energijai būtų sunku.
Švedas Fransas vadinamas vienu konkurso favoritų – jaunas vaikinas stovi prie juodo ekrano, kuriame vis įsižiebia dainos žodžiai, ir tiesiog gražiai dainuoja lyrišką kūrinį „If I Were Sorry“, kurį jau transliuoja daugybė Europos radijo stočių. Puikus Švedijos ėjimas – šis pasirodymas yra tikra atgaiva tiems, kurie pavargo nuo daugybės scenoje mirgančių efektų.
Kita jauna konkurso žvaigždė – japoniškais komiksais ir animacija besižavinti vokietė Jamie-Lee, kuri su spalvingais drabužiais ir perukais pati atrodo kaip lėlė iš animacinių filmukų. Daina „Ghost“ – modernaus popskambesio, tačiau vaizdas scenoje – toks keistas, kad dainininkės galimybėmis šoktelėti į lentelės viršūnę „Eurovizijos“ gerbėjai iš anksto smarkiai abejojo.
Visai kitaip buvo vertinamas prancūzas Amiras. Žavus, besišypsantis, savimi pasitikintis dainininkas be jokio ypatingo šou sudainavo vasarišką, mielą kūrinį „J'ai cherche“. Po daugybės metų, kai Prancūzija likdavo lentelės dugne, buvo tikimasi, kad jis gali net ir laimėti visą konkursą. Bet kuriuo atveju – tai viena šilčiausių konkurso dainų, pelniusi ir nemažas D.Montvydo simpatijas.
Lenkas Michalas Szpakas dėl savo aprangos ir šukuosenos konkurse jau lyginamas su D'Artanjanu ir kitais Alexanderio Dumas knygų herojais. Daina „Colour Of Your Life“, atlikta su styginių grupe, – labai dramatiška ir kiek verksminga. Pusfinalyje M.Szpakas kelias ryškias jos natas plėšė „pro šalį“ – šįkart jis atrodo kiek tvirčiau.
Australės Dami Im pergale taip tvirtai tikima, kad prieš finalą netilo ginčai, kur ši šalis rengs konkursą, kai laimės (juk į Sidnėjų ar Melburną atlikėjai tikra nesibels). Kol kas dominuojanti versija – tai bus Vokietijoje. Daina „Sound Of Silence“ – melodinga, moderni, lyg nužengusi iš Beyonce repertuaro. Pati Dami Im – savimi pasitikinti, puikiai dainuojanti ir žavi. Pasirodymo metu ji sėdi ant kolonos ir ranka stumdo aplink skriejančias vaizdo projekcijas. Numeris, dėl kurio pergalės tikrai niekas nepyktų.
Kipriečiai „Minus One“ kartu su gruzinais finale laiko roko frontą. Grėsmingai atrodantys muzikantai groja narvuose, ekrane šmėžuoja vilkų nasrai, kūrinys „Alter Ego“ – energingas ir trankus.
Serbės Sanjos Vučic patekimas į finalą daug kam buvo staigmena. Dramos jos pasirodyme pakanka, aplink sukasi šokėjas, bet pati daina vis dar neatrodo verta „Eurovizijos“ finalo scenos.
Akimirka, kurios taip laukė D.Montvydas, atėjo. Šiltas žvilgsnis į kamerą, šokio judesiai, pagal ritmą įsižiebianti scena, šuolis – Lietuva jau puikiai žino, kaip atrodo šis pasirodymas. Belieka tikėtis, kad jis atrakino ir kitų šalių žiūrovų širdis.
Tiesa, dalis žiūrovų susirūpino, kad D.Montvydo šuolis nebuvo tinkamai nufilmuotas, tačiau  Donato vadybininkas Martynas Tyla patikino, kad viskas padaryta tinkamai ir taip, kaip buvo planuota. 
Dainą „Lighthouse“ atliekanti kroatų atlikėja Nina Kraljič pasirodymą pradeda su keistos formos suknele, įkvėpta japoniško kimono. Ją supa keli pritariantieji vokalistai su gobtuvais, kurie kartais išlenda iš tamsos ir nuplėšia Ninos drabužius. Galiausiai ji lieka su daug spindinčių detalių turinčia suknele, kuri pasirodymo pabaigoje dar ir nušvinta aukso spalva. Vaizdą įsimeni, o štai dainą – sunkoka.
„Eurovizijos“ užkulisiuose jau kelias dienas diskutuojama, kur kitais metais vyks konkursas – Sankt Peterburge, Maskvoje ar Sočyje. Tačiau prieš tai rusui Sergejui Lazarevui dar reikia laimėti. Puikus reginys ir prastoka daina „You Are The Only One“ – taip dažniausiai vertinamas ruso pasirodymas. Su ekranais jis žaidžia puikiai, laipioja ir sekundės tikslumu reaguoja į vaizdo projekcijas, bet pasirodymo pabaigoje atrodo pavargęs ir išsekęs, lyg būtų kelias valandas šienavęs ar kilnojęs svarmenis.
 Ispanai, beje, irgi tiki savo šalies dainininkės Barei pergale. Bet turbūt tik jie. Dainininkė stengiasi, tačiau kūrinys „Say Yay!“ atrodo parašytas atbulomis rankomis, o per repeticiją demonstruotas triukas, kai atlikėja pasirodymo viduryje krenta scenoje, daug ką nuteikė keistai.
Latvis Justas laikomas vienu iš konkurso favoritų – jaunuolis su odine striuke Europą užburia ne tik prikimusiu balsu ir moderniai pulsuojančia daina „Heartbeat“ (parašyta pernykščio konkurso žvaigždės Aminatos), bet ir gaivališku, net kiek isterišku elgesiu antroje pasirodymo dalyje. Latvija – antrus metus iš eilės geriausiųjų dešimtuke? Visko gali būti.
Ukrainietė Džamala Rusijos žiniasklaidos kaltinama, kad „Eurovizijos“ scenoje dainuoja apie Krymo aneksiją. Ji pati sako, kad graudi, užburianti daina „1944“ yra apie Josifo Stalino vykdytus Krymo totorių trėmimus, vykdytus prieš septynis dešimtmečius, nuo kurių nukentėjo ir jos močiutė. Kaip yra iš tiesų, kiekvienas gali daryti savo išvadas – bet pasirodymas su tamsiais apšvietimo tonais ir ekrane augančiu medžiu taikliai atspindi liūdną dainos nuotaiką.
Maltietė Ira Losco, kuri „Eurovizijoje“ kartą jau užėmė antrąją vietą, turi ritmingą dainą „Walk On Water“, aplink dūkstantį šokėją (kaip iš Loreen pasirodymo prieš ketverius metus) ir daug noro reklamuotis. Kelias dienas iki finalo ji tai darė intensyviai – girdamasi, kad Malta yra labai tolerantiška lytinėms mažumoms ir siuntinėdama nuorodą, kurioje legendinės grupės ABBA narys Bjornas Ulvaeusas giria jos dainą. Ar tai padės – pamatysime.
Gruzinai Nika Kočarovas ir „Young Georgian Lolitaz“ jau pelnė alternatyvios muzikos gerbėjų simpatijas „Eurovizijoje“. Lyg iš Londono klubo scenos nužengę rokeriai yra puikiai nufilmuoti, gerai perteikia britiško roko įvaizdį, net jei kūrinio „Midnight Gold“ melodija nėra labai įsimenanti. Nemėgstančiųjų „eurovizinio“ popso balsai – garantuoti.
Austrė Zoe su savo daina „Loin d'ici“ – vienintelė tik prancūziškai šįmet dainuojanti atlikėja (net prancūzų dainininkas Amiras dalį savo kūrinio traukia angliškai). Po gruzinų pasirodymo ši saldi daina ir visomis spalvomis šviečianti scena sukuria tokį didelį kontrastą, jog negali atsistebėti, kokia įvairi gali būti „Eurovizija“.
 Britai jau ne pirmus metus burba, kad yra nepelnytai nuvertinti „Eurovizijoje“. Neaišku, kaip tai pakeisti turėtų „Joe & Jake“ – du jauni berniokai, paprastai atliekantys savo labai paprastą dainą „You're Not Alone“. Paprastumas – gerai, bet čia jo kiek per daug.
Ir vėl kontrastas – konkursantų pasirodymus baigia armėnė Iveta Mukučian, į savo dainos „LoveWave“ pristatymą sudėjusi tiek efektų (nuo ugnies šūvių iki hologramų), jog gali apraibti akys. Armėnai mano, kad šįmet gali laimėti „Euroviziją“. Visos kitos šalys apie savo dainininkus mano taip pat.
finalasMuzikaDonatas Montvydas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.