Britų žvaigždė Tricky vilniečius ir stebino, ir liūdino

2016 m. vasario 5 d. 23:02
Penktadienio vakarą Vilniaus menų fabrike „Loftas“ koncertavęs britų atlikėjas Tricky vadinamas įvairiai, bet tarp tų apibūdinimų nebūna žodžių „paprastas“ ir „lengvai prognozuojamas“.
Daugiau nuotraukų (18)
Prieš du dešimtmečius išgarsėjęs žymios grupės „Massive Attack“ bendražygis (vos prieš savaitę su ja išleidęs naują dainą) Tricky yra vadinamas vienu triphopo stiliaus, apjungiančio repavimą ir tamsius elektroninius garsus, pradininkų.
Išleidęs daugiau nei dešimt albumų, dažnai labai skirtingų, Tricky (tikrasis vardas – Adrianas Thawsas) garsėja ne tik dėl muzikos, kuria žavėjosi Bjork, Davidas Bowie ir kuri puikiai tiktų Davido Lyncho garso takeliams.
Nerami siela – jis sėdėjo kalėjime už vagystes, mėgsta rūkyti kanapes, dar prieš dešimtmetį atrodė kupinas paranojos ir pykčio.
Vėliau juo nuotaika (nors ir ne muzikoje) tapo šviesesnė – medikai pagaliau išsiaiškino, kad muzikantas turi retą ligą, keliančią pilvo skausmus. Paskyrė tinkamus vaistus, ir Tricky pradėjo dažniau šypsotis.
Hitų „Hell Is Round The Corner“, „Overcome“, „Evolution Revolution Love“ autorius į Lietuvą pirmą sykį užsuko 2008-aisiais – koncertavo šviesaus atminimo festivalyje „Be2gether“. 2014-aisiais jis grojo Latvijos festivalyje „Positivus“, kuriame lankosi ir daug lietuvių. Tas pasirodymas buvo įdomus, bet, švelniai tariant, keistokas – kone pusę koncerto Tricky praleido nusisukęs nuo žiūrovų ir kažką rūkydamas. Ką būtent, gal geriau nežinoti.
Būtent tas pasirodymas užkulisiuose buvo minimas kaip viena priežasčių, dėl kurių bilietai į Tricky koncertą Vilniuje šįkart buvo perkami vangiai. Į koncertą susirinko apie 600 žiūrovų. Tikriausiai bus nuostolių, bet ne tokių baisių, kokie galėjo būti.
Tricky – žmogus, kuris pageidauja užkulisiuose visada turėti bokso trenerį, per „Be2gether“ iki paryčių šlaistėsi su žiūrovais, o kartą Rusijoje pareikalavo iš salės išmesti nepatikusį žurnalistą, kitaip koncertas neįvyks.
Koncerto Vilniuje rengėjai turėjo būti pasiruošę bet kam, tačiau ketvirtadienio vakarą į Vilnių atvykęs britas elgėsi pavyzdingai – net sugebėjo anksti ryte atsikelti ir dalyvauti tiesioginėje TV laidoje.
Prieš jo koncertą grojo Tricky „sielos broliai ir sesuo“ iš Lietuvos – akivaizdžiai jo muziką mėgstanti grupė „Fusedmarc“, kuri yra tam tikra prasme vienas labiausiai liūdinančių šalies muzikos reiškinių.
Ne todėl, kad jos muzika būtų liūdna ar neįdomi. Atvirkščiai. Bet kai įdomiai, šamaniškai, gaivališkai ir intriguojančiai grojanti grupė kone dešimtmetį neprisiruošia išleisti pirmojo albumo, o į viešumą išlenda tik epizodiškai, norisi kramtyti nagus iš pykčio.
Pasiklausyti Tricky į „Loftą“ atėjo nemažai žinomų muzikos pasaulio žmonių – nuo „LRT Opus“ vadovo Dariaus Užkuraičio iki grupių „ba.“, „Golden Parazyth“, „Biplan“, ŽAS narių.
Pats „tamsusis triphopo genijus“ (dar vienas iš dažnai vartojamų apibūdinimų) į sceną išėjo apie vienuoliktą vakaro – su gitaristu ir būgnininku, iškart leisdamas suprasti, kad šis koncertas bus minimalistinis.
Į publiką po pirmo instrumentinio kūrinio atsisukęs atlikėjas pradžiugino visus, kai pasigirdo jo vizitine kortele tapęs murmėjimas į mikrofoną – pagal naujausio albumo „Skilled Mechanics“ garsus.
Bendravimo su publika – beveik jokio, bet Tricky niekada negarsėjo prakalbomis ir bandymu įtikti.
Kiek liūdniau, kad jo grupėje, skirtingai nei anksčiau Lietuvoje ir Latvijoje, nėra vokalistės – moteriškas balsas skamba daug įstabių Tricky kūrinių, tad be jo dainos prarado nemažai spalvų. Pavyzdžiui, kūrinys „Overcome“ iš muzikantą išgarsinusio albumo „Maxinquaye“ skambėjo lėkštai ir neefektingai, nors kituose kūriniuose padėtį šiek tiek taisė neblogai dainuojantys Tricky grupės muzikantai.
Koncertui įsibėgėjus, Tricky nusimetė džemperį, pradėjo isteriškai mosikuoti rankomis, nuvertė mikrofono stovą – žodžiu, darė tai, ką dažniausiai daro per koncertus. Įsijautimas į muziką ar klounada tai yra, niekas tiksliai neatsakys. Bet norisi tikėti, kad tai kažkas daugiau nei vaidyba – mikrofoną į grindis ir savo kūną daužantis, lyg dvasių apsėstas besiraitantis muzikantas atrodo visiškai užvaldytas savo meno ir paniręs į transo būseną.
Tricky muzika kuria hipnozę, ir atrodė, kad lietuviai jai pasidavė – plojimai po kiekvieno kūrinio vis garsėjo, tačiau po kiek laiko prasidėjo ir švilpimas, kai muzikantai nuo scenos nuėjo, koncertui net nepersiritus per 50 minučių ribą.
Po kelių minučių grįžęs Tricky nuramino – galbūt tai buvo tiesiog „parūkymo pertrauka“, po kurios laukė dar beveik pusvalandis muzikos. Tamsi, nerimą kelianti, agresyvi, ironiška jo kūryba liejosi toliau, arčiausiai scenos susigrūdę žiūrovai plojo ir atrodė patenkinti. Tiesa, klausimai, ką galvoti apie šį koncertą, niekur nedingo.
Tiems, kurie mėgsta ir domisi jo muzika, galėjo būti džiugu ne tik girdėti šiuos kūrinius, bet ir scenoje savo akimis matyti keistos muzikos ikoną. Bet užsukusiems tik iš smalsumo galėjo būti nuobodu.
Be to, kiek glumino tokia menka grupės sudėtis – didelė dalis muzikos liejosi iš fonogramos. Lyginant su pasirodymu „Be2gether“ – itin kuklus ir prastokas pasirodymas, kuris nemažą dalį žiūrovų nuliūdino, o gal net supykdė.
Tricky – sudėtinga asmenybė, bilietas į jo koncertą – visada loterija. Laimėta ar pralaimėta šį kartą – kiekvieno žiūrovo atsakymas tikriausiai skirtingas.
MuzikaTrickymenų fabrikas Loftas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.