Sunku surasti kitą muzikos grupę, kurios koncertas dėl neplanuotų trikdžių nukeliamas į pusę pirmos nakties, bet dėl to niekas nesiskundžia. Bet iš šio pasirodymo žiūrovai antrą valandą nakties skirstėsi šypsodamiesi. „Dar niekad nesu sulaukęs tiek padėkų“, – prisipažino „Lofto“ šeimininkas Viktoras Diawara.
Į maždaug dešimtmetį melomanams gerai žinomos grupės „Fink“ koncertą visi bilietai buvo išgraibstyti, iki renginio likus keletui dienų. Internete perparduoti bilietą prašė ir žinomi dainininkai, ir verslininkai.
„Visi čia užkulisiuose nerimauja, ar spės į „Fink“, – prisipažino šeštadienio vakarą labdaros organizacijos UNICEF vakare TV eteryje koncertavusi dainininkė Ieva Narkutė. Tarsi perduodama aplink britų koncertą kilusią džiugią isteriją.
„Fink“ lyderio Fino Greenallo istorija – spalvinga. Šiandien jam – 43-eji. Prieš keliolika metų jis karjerą pradėjo kaip didžėjus ir elektroninės muzikos kūrėjas, išleido įdomų tokio žanro debiutinį albumą. O tada dingo keletui metų ir grįžo visiškai pasikeitęs – su akustine gitara rankose, ryškiai juntama bliuzo įtaka ir tona jausmingo nuoširdumo balse ir dainų tekstuose.
Per pastarąjį dešimtmetį jis bendradarbiavo su JAV popžvaigžde Jonu Legendu, įrašė albumą su Amsterdamo karališkuoju orkestru, nusipelnė grupės „Radiohead“ liaupsių ir koncertuodamas išmaišė visą pasaulį. Šįkart į savo kelionių maršrutą įtraukė ir Lietuvą.
Groti paryčiais nėra jo įprotis, tačiau šįkart taip teko pasielgti dėl logistikos netikėtumų. Pasikeitus keltų grafikams, grupė nespėjo laiku atvykti iš Helsinkio.
„Lofto“ durys buvo atidarytos tik vienuoliktą vakaro, po pusvalandžio į sceną žengė jaukią, bet ne itin įsimintiną muziką grojanti britų grupė „She Drew The Gun“ – dainininkės iš Liverpulio projektas, nesugadinęs „Fink“ koncerto laukiančiųjų nuotaikos (bet tai geriausia, ką galima apie jį pasakyti).
Žilabarzdis F.Greenallas į sceną žengė prietemoje – joje ir išliko didelę koncerto dalį, lyg simboliškai sakydamas, jog muzika čia – kur kas svarbiau už vaizdą.
Kad jo kūryba Lietuvoje – mėgstama, įsitikinti jis turėjo daug progų. Žiūrovai plojimais pasitikdavo kone kiekvieną kūrinį, iš pirmų kelių akordų supratę, kokia daina jų laukia. Tiek pernai išleisto albumo „Hard Believer“ kūrinius („Pilgrim“, „White Flag“, „Too Late“), tiek senesnes, melancholiją ir romantiką mėgstantiems iki skausmo pažįstamas kompozicijas – tokias kaip „Yesterday Was Hard On All Of Us“, „Sort Of Revolution“ ar nuostabaus grožio „Berlin Sunrise“ (bisui paliktą odę Berlynui, kurį F.Greenallas dabar vadina namais). Net jei koncerte kai kurios dainos skambėjo trankiau nei įraše, visas jas jungia vienas bruožas – giedras liūdesys, kurio kupina visa „Fink“ kūryba.
„Šiandien šeštadienio vakaras, todėl tikėjomės, kad bus triukšminga“, – juokėsi dainininkas, pašnekesius su žiūrovais apribojęs keliais juokeliais ir lietuviškais „labas“ bei „ačiū“.
Nupasakoti „Fink“ paslaptį nėra lengva. Tai subtili, hipnotizuojanti, besikartojančių ritmų muzika su širdgėlos kupinais tekstais, kuriai pamėgti reikia laiko. Bet pamėgus nėra kelio atgal.
„Pamėgau jo muziką, kai gyvenau Didžiojoje Britanijoje. Jo daina skambėjo viename seriale, kurį mėgstu. Šis vakaras suteikė daug įkvėpimo ir apmąstymų. Muzikantai – tiesiog nuostabūs“, – sakė dainininkas Vaidas Baumila.
„Mėgstu jo dainas daug metų“, – pritarė atlikėja Erica Jennings.
„Pasikviesti „Fink“ norėjau jau keletą metų. Kur bebūčiau, Vilniuje, Paryžiuje ar Londone, apie šios grupės koncertus girdžiu tik gerus atsiliepimus. Neturėjau jokių abejonių, kad žmonės ateis pasiklausyti“, – džiaugėsi V.Diawara.
Pasimėgauti „Fink“ magija atėjo ir TV laidų vedėjos Beata Tiškevič bei Ugnė Skonsmanaitė, dainininkas Markas Palubenka, grupės „Colours Of Bubbles“ nariai, „Freaks On Floor“ dainininkas Justinas Jarutis, prodiuseris Leonas Somovas, politikas Gintaras Steponavičius bei daug kitų žinomų Lietuvos žmonių.
Gurkšnodamas alų, po koncerto F.Greenallas sakė, jog pirmoji viešnagė Lietuvoje jam labai patiko.
Jis užsiminė, kad marškinėlius ir albumus grupė koncerte gerbėjams siūlė už mažesnę kainą nei Vakaruose.
„Pirma, žmonės čia mažiau uždirba. Antra, esame čia pirmąsyk, todėl norime, kad kuo daugiau žmonių mus pamėgtų. Nes tikrai norėčiau čia sugrįžti. Publika – puiki, moterys – labai gražios. Nors žmona gal ir nenudžiugtų, kad taip kalbu“, – juokėsi dainininkas.
Vilniuje muzikantai viešėjo vos kelias valandas – paryčiais išvyko į Minską tęsti gastrolių.
Bet pažadėjo, kad į Lietuvą būtinai sugrįš. „Norisi kitą kartą aplankyti visas tris Baltijos šalis. Tai daug smagiau nei keliauti į kokią Skandinaviją. „Lofte“ viskas buvo taip gerai, kad šią pažintį būtinai reikia pratęsti“, – užsiminė F.Grenallas.