Netoli Vilniaus centro jau keletą mėnesių stovi paminklas J.Lennonui, sukurtas skulptoriaus Jono Gencevičiaus.
Penktadienio vakarą šalia jo skambėjo muzika – pirmą sykį rengiamas nedidelis festivalis, skirtas J.Lennono gimtadieniui švęsti.
Festivalio rengėjas, J.Lennono skulptūros sumanytojas Saulius Paukštys tikisi, kad renginys taps kasmete tradicija.
Vakare susirinkusiems miestiečiams grojo ne tik jauni atlikėjai, bet ir keletas Lietuvos muzikos žvaigždžių.
Specialų pasirodymą surengė dainininkė Jurga Šeduikytė ir dar keletas žinomų muzikantų.
Pasidžiaugti J.Lennonui skirta švente atėjo dirigentas Donatas Katkus, radijo laidų vedėja Daiva Tamošiūnaitė, valdininkė Nijolė Statkutė, politikas Arvydas Anušauskas su žmona Lina ir kiti žinomi žmonės.
„Kviečiau koncertuoti ir daugiau muzikantų, bet ne visi sutiko. Galbūt yra tokių, kuriems tai nelabai įdomu.
Kita vertus, aš matau, kad šio muzikanto idėjų ir dabar pilna meno kūriniuose, gal kartais jaunimas net nenujaučia, kad įkvėpimo semiasi būtent iš Johno“, – svarstė menininkas S.Paukštys.
Įvairios su buvusiu legendinės grupės „The Beatles“ nariu susijusios sukaktys kiekvienais metais minimos įvairiose šalyse, kartais šventėse dalyvauja ir muzikanto artimieji – našlė Yoko Ono, sūnūs Seanas ir Julianas.
„Į savo festivalį dar nekvietėme Johno giminaičių ar bendražygių – reikia pažiūrėti, kaip jis pavyks. Bet ateityje tikrai norėčiau pabandyti pakviesti svarbių svečių iš užsienio“, – neslėpė S.Paukštys.
Miestiečiai, atėję į nemokamą renginį, galėjo ne tik pasiklausyti muzikos, bet ir paragauti karšto vyno, sausainių pagal J.Lennono ir Y.Ono receptą. Tai, regis, yra tiesiog meniškas pokštas.
„Kaip visi žinome, Johnas dalyvaudavo lietuvio Jurgio Mačiūno sukurtuose „Fluxus“ meno performansuose. Jie ten visko prisigalvodavo – net ir pasaulio gelbėjimo programų.
Pagal „Fluxus“ logiką, kas galėtų neigti, kad vynas ir sausainiai yra tokie, kokius gėrė ir valgė J.Lennonas?
Kita vertus, apie karštą vyną jis yra užsiminęs ir savo dienoraštyje“, – juokėsi S.Paukštys.
Festivalio kulminacija – fejerverkai nuo šalia esančių namų stogo pagal grupės „The Beatles“ dainą „Revolution“.
J.Lennono paminklas – jau antro užsienio muzikanto pagerbimas, prie kurio prisidėjo menininkas S.Paukštys. Jis buvo ir vienas paminklo JAV muzikantui Frankui Zappai sumanytojų.
„Ar daugiau paminklų muzikantams nesugalvosiu? Negaliu tvirtai pažadėti. Jei kils aiški idėja ir atsiras ją palaikančių, visko gali būti.
Bet šią minutę tokios idėjos galvoje tikrai nėra“, – patikino menininkas.
Jau keletą mėnesių stovintis J.Lennono paminklas, pagamintas pagal garsaus fotografo Roberto Whitakerio darytą muzikanto nuotrauką, sulaukė įvairių vertinimų.
Kai kuriems J.Lennono gerbėjams pavaizduotas veidas neatrodo panašus į šio muzikanto.
„Visiems neįtiksi. Dalis žmonių J.Lennoną įsivaizduoja tik ilgais plaukais ir su akiniais.
Bet pastebėjau įdomų dalyką. Vieną Johno akį dengia gėlė, ją paliesti – simbolinis, laimę nešantis veiksmas. Ta gėlė jau kiek nuzulinta – vadinasi, vilniečiai eina ir prideda prie jos ranką“, – džiaugėsi Saulius.