Nuo Zaraso ežero salos iki Galapagų salų – 11 760 kilometrų. Labai tikėtina, kad nė vienas Lietuvoje rengiamo festivalio dalyvis nėra ten nusibeldęs.
Tačiau tai nesutrukdė festivaliui pasirinkti egzotišką pavadinimą ir kasmet pasistengti sukurti laisvą, siautulingą, muzikinių atradimų kupiną renginį.
Penktadienį ir šeštadienį į Zarasus traukia gros kelios dešimtys grupių iš Lietuvos ir užsienio. Jų pasiklausyti per savaitgalį susirinks apie 4 tūkstančius žiūrovų. Tai didžiausias šio savaitgalio muzikos festivalis Lietuvoje.
Renginio istorija kiek paini. Iki 2011-ųjų „Galapagai“ vadinosi Roko naktimis. Pasikeitus pavadinimui, roko programoje mažėjo, o pernai Roko naktys atsiskyrė ir šįmet antrus metus vėl vyks kaip atskiras festivalis – toje pačioje Zaraso saloje po savaitės.
Į „Galapagus“, kaip ir kasmet, šįkart atvyksta keletas žinomų atlikėjų iš užsienio – penktadeinio vakarą pasirodysiantys australų grupės „Pendulum“ didžėjai, šeštadienio vakarą grosiantys JAV repo veteranai „Mobb Deep“, Latvijai „Eurovizijoje“ atstovavusi Aminata
Žinomi vardai, nors Lietuvos festivalių afišose šįmet yra ir garsesnių. Tačiau ne mažiau svarbus „Galapagų“ akcentas, anot jo rengėjo Algirdo Barniškio-Blėkos, yra pati „Galapagų“ nuotaika – laisva, padūkusi ir draugiška.
„Festivalio veidą kuria ne tik atlikėjai, bet ir žiūrovai.
Nemažai mūsų publikos į „Galapagus“ važiuoja kasmet dėl ypatingos energijos ir atmosferos.
Kai tarp šalies festivalių tokia didelė konkurencija, tai džiugina“, – sakė A.Barniškis.
Pirmieji žiūrovai „Galapagų“ palapinių miestelyje įsikūrė penktadienio popietę – jų iškart laukė katapultos atrakcionai, šuoliai ant gigantiško batuto, maudynės Zaraso ežere.
Popiet festivalio scenas okupavo jauni Lietuvos atlikėjai – nuo „indie“ vilčių „Condor Avenue“ iki vienos geriausiai žinomų šalies roko grupių „Freaks On Floor“.
Tiesa, prasidėjus vakaro koncertams, erdvė prieš pagrindinę sceną, kurioje grojo šįmet geriausia roko grupe M.A.M.A. ceremonijoje pripažinti „Colours Of Bubbles“, atrodė tuštoka.
„Dauguma festivalio publikos susirenka vėliau. Kita vertus, tiesa – žiūrovų nebus daugiau nei pernai. Visiems Lietuvos festivaliams kenkia skandalai – tokie kaip mirtis „Sūpynėse“, po „Radistai Village“ paskendęs žmogus.
Anksčiau būdavo, kad tėvai savo paauglius vaikus atveždavo, palikdavo festivalyje. Dabar taip nebėra, tai blogai. Žmonės galvoja, kad festivaliuose nesaugu, bet tai nėra tiesa“, – pripažino A.Barniškis.
Renginys stengiasi neprisirišti prie vieno muzikos žanro. Tačiau vienas geriausiai žinomų Lietuvos reperių Lilas juokavo, kad „Galapagai“ užtikrintai virsta hiphopo festivaliu – šįmet čia pasirodys net keliolika šio žanro atlikėjų.
Šįmet išskirtinis „Galapagų“ bruožas – pirmieji kartai. Pavyzdžiui, Latvijos dainininkė Aminata, kuriai šįmet Lietuva „Eurovizijoje“ skyrė daugiausia balų, būtent „Galapaguose“ pirmąsyk už savo šalies ribų surengs solinį koncertą.
„Šiaip mes privengiame „Eurovizijos“ muzikos. Bet Aminatą pakvietėme būtent todėl, kad jos kūryba nutolusi nuo šio konkurso šablonų“, – sakė A.Barniškis.
Dar viena naujovė – prodiuserio Leono Somovo solinis projektas. „Galapaguose“ vėlų šeštadienio vakarą jis gros su keliais bendražygiais iš Švedijos, su kuriais bendradarbiauja jau porą metų. Tai bus pirmoji proga gyvai išgirsti šią valandos trukmės programą.
Penktadienio vakarą audringą vakarėlį scenoje surengė britų „beatbox“ žanro žvaigždė – žmogus-orkestras, balsu ir garso efektais įdomiausius garsus skleidžiantis atlikėjas ThePetebox.
„Kasmet Lietuvoje lankausi bent kartą. Įsimylėjau šią šalį. Jūs man padėjote dar kartą tai padaryti“, – nuo scenos sakė britas.
Po jo pagrindinę festivalio sceną užėmė veteranai – britai „Toploader“, grojantys lengvą melodingą roką.
Dar 1999 metais hitu „Dancing In A Moonlight“ (grupės „King Harvest“ dainos perdirbiniu) išgarsėję britai vėliau skyrėsi ir taikėsi, o dabar vėl koncertuoja, nors ir negali pasigirti tokiu populiarumu, kaip tais senais laikais.
Su „Coldplay“, „Muse“, „Bon Jovi“, Robbie Williamsu ir kitais grojusi, legendiniame Vemblio stadione koncertavusi grupė dabar tenkinasi mažesnėmis scenose. Tačiau „Galapaguose“ jų energingas pasirodymas turėjo patikti daug kam – net ir tiems, kurie nėra anksčiau girdėję grupės dainų.
Penktadienio vakaro kulminacija „Galapaguose“ tapo Lietuvos hiphopo lyderių „G & G Sindikatas“, jaunųjų „indie“ roko vilčių „ba.“ koncertai ir australų grupės „Pendulum“ narių pasirodymas prie didžėjaus pulto.
Didžiausią pirmojo „Galapagų“ vakaro žiūrovų minią surinko „G & G Sindikato“ reperiai – savo pasirodymą paįvairinę pučiamųjų grupės „Mood Sellers Band“ grojimu.
Iš visų salos užkaborių susirinkusi minia kėlė į viršų rankas, mojavo į ritmą ir tiesiog ėjo iš proto – primindama, kad dėl šios grupės neatsitiktinai varžosi pusė Lietuvos festivalių.