Pašėlę „Gogol Bordello” lietuvius laistė ir muzika, ir vynu

2014 m. gegužės 28 d. 22:22
Ramūnas Zilnys
Jie vis tiek dainuotų linksmai, net jei šeimą užgriūtų nelaimės, o banko griūtis iššluotų visas sąskaitas. Nepataisomi optimistai iš JAV „Gogol Bordello“ trečiadienio vakarą surengė koncertą Vilniuje – dainuodami, rėkdami, lakstydami ir sunkdami paskutinius prakaito lašus iš patenkintų žiūrovų.
Daugiau nuotraukų (1)
„Gogol Bordello“ - pavyzdys, kaip pirmasis geras įspūdis gali įstrigti ilgam. 2009-aisiais ūsuotas pankas Eugene'as Hützas su savo komanda sugrojo koncertą festivalyje „Be2gether“, tapusį vienu geriausių pasirodymų to vos keletą metų gyvavusio renginio istorijoje.
Lyg mistiškų linksminamųjų prisirijęs ukrainietis (prieš porą dešimtmečių emigravęs į JAV) Eugene'as scenoje išsikrovė taip, kad jo kvailiojimas tą koncertą mačiusiems iki šiol stovi prieš akis.
Galima spėti, kad nemažai jų trečiadienį į Teatro areną atėjo antrai „Gogol Bordello“ magijos serijai. Iš trijų Baltijos sostinių, kurias nuo savaitės pradžios aplankė grupė, Vilniuje šios grupės pasiklausyti atėjo daugiausia gerbėjų. Mažiausia – Taline, ir tai dar viena gera tema anekdotams apie karštą šios šalies gyventojų temperamentą.
„Gogol Bordello“ į Vilnių planavo atvykti dar kovą, bet koją tada pakišo trauma – ranką susilaužė grupės perkusininkas Pedro Erazo. Teko atšaukti eilę koncertų, tačiau pasirodymas Vilniuje buvo perkeltas į gegužės pabaigą.
Šįkart jiems nebesutrukdė niekas. Po „apšildančios“ grupės iš Barselonos „Che Sudaka“ pasirodymo palaukę pusvalandį, du su puse tūkstančio žiūrovų jau rėkė, sveikindami Eugene'ą, jo ištikimąjį bendražygį smuikininką Sergejų Riabcevą ir kitus šio keliaujančio „bordelio“ veikėjus.
Tiems, kurie niekada negirdėjo šios grupės, jos fenomeną paaiškinti – ne taip jau paprasta. Prieš penkiolika metų iš emigrantų, nepritapėlių ir pogrindžio menininkų suformuota komanda groja kažką per vidurį tarp pankroko, ukrainietiško folkloro, Emiro Kusturicos filmų melodijų, dainuoja angliškai, rusiškai ir ispaniškai. Ir viską daro su tokiu užsidegimu ir fantazija, kad praėjusiame dešimtmetyje išleistas diskas „Super Taranta!“ kritikų buvo vieningai minimas tarp metų geriausiųjų.
Jei reikia lietuviško atitikmens – sudėkite„InCulto“ su Marijaus Mikutavičiaus perdainuota turkiška daina „Ar mylėsi tu mane?“, padauginkite iš penkiasdešimties kartų, tada gal šiek tiek ir priartėsite prie tos energijos, kurią scenoje sutveria „Gogol Bordello“.
Koncerte gali pasijusti kaip trečią nakties vestuvėse, kurių dalyviai turi itin daug sveikatos. 41-erių Eugene'as, regis, yra nepavaldus metams – scenoje duodasi kaip paauglys ir, kaip pats kartą paskaičiavo, per vakarą taip sulaksto dešimtis kilometrų. Charizma – nenupasakojama, šio žmogaus niekaip neįsivaizduotum dirbančio banke – bohemiškas plevėsa iki kaulų smegenų.
Kiti muzikantai taip pat gauna savo penkias minutes šlovės – šokėja ir pritariančioji vokalistė Elizabeth Sun vis ieško scenos plotelio, kad galėtų išsišėlti be stabdžių, baltarusis akordeonistas Paša Niumeris veržiasi į scenos priekį, iš Ekvadoro kilęs perkusininkas Pedro Erazo demonstruoja reperio sugebėjimus. Tiesiog darni ir kiek pamišusi šeima, kurios nariai – iš septynių valstybių.
Į Vilnių atvykę „gogoliai“ šį kartą pristato pernai išleistą albumą „Pura Vida Conspiracy“. Jo daina „We Rise Again“ ir pradėjo koncertą. Scenos dekoracijos – minimalios, tik audeklas su naujausio albumo viršeliu. Tikrasis šou čia – ne prožektoriai ar fejerverkai, o patys gaivališki „Gogol Bordello“.
Publika įsišėlo nuo pirmų minučių – seno hito „Not A Crime“ su užkrečiančia smuiko melodija neįmanoma klausytis sudėjus rankas. „Gogol Bordello“ galbūt nėra muzikaliausia į Lietuvą užsukusi grupė, bet tiek iškeltų rankų ir tokios linksmos publikos beprotybės neteko matyti nuo... ankstesnio grupės koncerto „Be2gether”. Visi mitai apie lietuvišką santūrumą griuvo – įkaitę vaikinai plėšėsi nuo kūno marškinėlius, merginos ropštėsi jiems ant pečių.
“Wonderlust King”, “Companiera”, “Trans-Continental Hustle” - gerai žinomų dainų vilniečiams trečiadienio vakarą svečiai paruošė sočiai. Nekalbant jau apie didžiuosius hitus – tokius kaip „Pala Tute“, kurią su grupe prieš septynerius metus Londone plėšė Madonna, ar „Start Wearing Purple“. Iki pusės dar koncerto viduryje išsirengęs Eugene'as surado net kelis panaudojimo būdus buteliui raudono vyno, kurio paprašė koncerto rengėjų - daužė juo didžiulį Elizabeth laikomą būgną, gėrė iš kakliuko ir dosniai laistė arčiausiai scenos susigrūdusių žiūrovų galvas.
Beveik dviejų valandų koncertą vilniečiams numatę muzikantai tikrai neturėtų sulaukti priekaištų, kad „neatidirbo“. Atvirkščiai – matant šį pasirodymą, sunku suvokti, kaip jie tas dvi valandas ištveria.
Tikriausiai paslaptis – ne tik uždirbami nemaži pinigai, bet ir beprotiška meilė savo reikalui.
„Kartais net pačiam juokinga, kaip smarkiai mėgaujamės įvairiais paaugliškais pomėgiais, nerūpestingais, kartais net kvailais poelgiais“, - prieš koncertą lrytas.lt sakė „Gogol Bordello“ lyderis, po pasirodymo ketinęs eiti pasilinksminti į vieną Vilniaus klubų.
Tiesa, koncerto rengėjai užsiminė, kad įvaizdį reikia atskirti nuo tikrovės - linksmą girtuoklį vaizduoti mėgstantis grupės lyderis prieš koncertą ilgai miegojo, o užkulisiuose nuolat sportuoja ir mankštinasi.
Viena, dėl ko sutarė visi - grupės elgesyje nėra nė lašo pasipūtimo. Nesudėtingus reikalavimus koncerto rengėjams pateikę "Gogol Bordello" prisiminė ir savo ankstesnę viešnagę - į koncertą ir užkulisius pakvietė žmones, su kuriais susipažino festivalyje "Be2gether".
Kai koncerto pabaigoje „Gogol Bordello" dainavo „Alcohol" ir „Lost Innocent World", buvo aišku - net jei madingiausi grupės laikai praėjo, sugebėjimu bendrauti su publika jai vis dar yra mažai lygių. Grupei nusilenkus, įsijungė šviesos, salėje liko du su puse tūkstančio šypsenų ir prakaito tvaikas. Užkulisiuose buvo keliami lietuviško alaus bokalai už koncerto sėkmę, o smuikininkas S.Riabcevas prisijungti prie vakarėlio pasikvietė Lietuvoje gyvenančius bičiulius ir giminaičius, apie kuriuos yra ne kartą užsiminęs.
Antras vizitas Lietuvoje tikriausiai nebus paskutinis – užkulisiuose dar trečiadienio vakarą „Gogol Bordello“ šlovino Lietuvą, kuri „visada buvo kiečiausia šalis Rytų Europoje, o dabar – dar kietesnė“.
Girdint, kaip tūkstančiai lietuvių žodis žodin rėkia dainų apie emigrantų gyvenimą ir egzistencinį liūdesį tekstus, abejonių neliko – šioje šalyje „Gogol Bordello“ tikrai turi pakankamai bendraminčių. Kuriems vakarų su „Gogol Bordello“ chaoso dvasia niekada nebus per daug.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.