Plateliai – vienas gražiausių Žemaitijos nacionalinio parko kampelių. Miestelio pasididžiavimas – Platelių ežeras, išsiskiriantis vaizdingu kraštovaizdžiu, smėlėtais krantais, skaidriu ir švariu vandeniu, kuris kasmet privilioja nardymo entuziastus. Pačiame ežere yra 7 salos, kurios apipintos įvairiais mitais, padavimais ir legendomis. Visos salos apaugusios medžiais, vešliais krūmais.
Nuo pat jachtklubo gerai matyti centrinėje ežero dalyje žaliuojanti didoka Veršių sala. Ji bei Briedsalė ir Pilies salos, Auksalės ir Kreiviškių pusiasaliai paskelbti valstybinės reikšmės hidrografiniais gamtos paminklais.
Įdomiausia yra Pilies sala. Lietuvos kunigaikščiams priklausiusi pilis čia stovėjo jau XV a. Salą su Šventorkalniu, kuriame buvo senoji Platelių gyvenvietė, jungė ilgas medinis tiltas, kurio polius giedrą dieną buvo galima pamatyti vandenyje. Viena didžiausių naujovių ežere, be galimybės plaukioti jachtomis, plaustais, vandens dviračiais ar įprastomis valtimis, – permatomos valtys. Būtent tokią pramogą išmėginau ir aš, tikrai likau sužavėta, o jei tokia valtele irstytis naktį, tai išvis vaizdas neįtikėtinas, nes visos valtys apšviestos diodinėmis švieselėmis.
Be vandens pramogų ir ramaus poilsio prie ežero, Plateliai garsėja ir įspūdingomis istorinėmis vietomis. Joms lankyti pasirinkau kiek neįprastą būdą – dviratį. Aplink Platelių ežerą driekiasi naujai sutvarkyta 24 km dviračių trasa, kurią įveikti gali tikrai kiekvienas. Maršrutas labai spalvingas ir įvairus, vingiuojantis tiek miesteliais, tiek ežero pakrante ar miškingomis vietovėmis. Taip pat įrengta ne viena sustojimo ir poilsio vieta, kurioje informaciniai stendai, suoleliai ar kitokios poilsio zonos, galima rinktis ir ne vieną jaukią kavinukę.
Tad kokiuose objektuose verta stabtelėti aplink Platelių ežerą?
Platelių dvaras iki XVIII a. pabaigos buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės nuosavybė, vėliau, iki 1940 m., priklausė prancūzų grafų Choisseulių de Gouffier giminei. XIX a. čia gyveno ir kūrė Sofija Tyzenhauzaitė de Šuazel-Gufjė – pirmoji moteris rašytoja, istorinėje Lietuvoje rašiusi prancūzų kalba.
Valdant Šuazeliams Platelių dvaras buvo svarbus Žemaitijos kultūros, politikos ir ūkio centras. Architektūrinę ir kraštotvarkinę vertę turinti XIX–XX a. pr.
Platelių dvaro sodyba su išlikusiais pastatais ir parku yra valstybės saugoma kultūros vertybė. Buvusiose dvaro arklidėse įkurta Užgavėnių ekspozicija, dvaro svirne – Žemaitijos nacionalinio parko ekspozicija, parodų salė, rūsyje – amatų centras, jaujoje – kultūros namai.
Nuo Platelių ežero apžvalgos aikštelės atsiveria ežero panorama su Pliksalės, Pilies, Veršių salomis, Šventorkalnio pusiasaliu ir Plokštinės miškais. Taip pat nevalia praleisti Siberijos apžvalgos bokšto, nuo kurio matyti Platelių ir Beržoro ežerai, Siberijos pelkė – viena vertingiausių pelkių Žemaitijos nacionaliniame parke.
Dėmesio vertas objektas istorijos mėgėjams – Beržoro Šv.Vyskupo Stanislovo bažnyčia, statyta 1746 m., tai vienas seniausių medinių sakralinės architektūros pastatų Lietuvoje.
Galiausiai vienas įdomiausių ir įspūdingiausių objektų – Šaltojo karo ekspozicija. Tai vienintelė Europoje ekspozicija, įrengta viename pirmųjų Sovietų Sąjungos buvusiame požeminiame balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse.
Muziejaus istorinė ekspozicija pasakoja apie penkis dešimtmečius trukusį Šaltąjį karą. Čia buvo dislokuotos 4 vidutinio nuotolio balistinės raketos SS-4, apginkluotos 2 MT galios termobranduolinėmis galvutėmis.
Vasara baigėsi, bet prasidėjo neblogas ruduo, tad keliaukime po Lietuvą ir toliau, įdomių ir neatrastų vietų užteks dar ilgam.