Kretingos apylinkės, menančios vyskupo M. Valančiaus veiklą ir gyvenimą

2019 m. lapkričio 19 d. 09:51
Nors žinomas vyskupas, švietėjas, rašytojas, istorikas ir blaivybės sąjūdžio organizatorius Motiejus Valančius labiausiai siejamas su Varniais, tačiau iki 15 metų būsimasis kunigas gyveno Nasrėnų kaime, Kretingos rajone. Būtent Kretingos apylinkės žymios šią asmenybę menančiais ženklais.
Daugiau nuotraukų (12)
Čia įkurtas vyskupo atminimui skirtas muziejus, išlikusi Šv. Lauryno bažnyčia, kurioje M. Valančius buvo pakrikštytas. Šv. Lauryno bažnyčia stovi Kalnalio kaime, kuris įsikūręs vaizdingoje vietovėje, apjuostoje plačių Salanto ir Kūlupio slėnių, Kalnaliu vadinamos aukštumos kyšulyje.
Anksčiau šioje vietoje buvusi Klausgalvių kaimo koplyčia, kuriai sunykus, kunigaikščio A. Oginskio rūpesčiu 1777 m. pastatyta bažnyčia. 1882 m. bažnyčia sudegė nuo žaibo iškrovos. Kunigas S. Jucevičius ir parapijiečiais pasistengė, kad jau po metų buvo pastatyta dabartinė (taip pat medinė) bažnyčia, o 1884 m. – varpinė.
Bažnyčia ir varpinė yra įtrauktos į valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą. Paėjėjus tolėliau, už bažnyčios klebonijos stūkso 15 m aukščio apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria kerinčios Kalnalio apylinkės: Salanto senslėnio ir Imbarės piliakalnio panorama.
Šioje Šv. Lauryno bažnyčioje 1801 m. kovo 1 d. pakrikštytas būsimasis Žemaičių vyskupas, švietėjas, rašytojas, istorikas, blaivybės sąjūdžio organizatorius Motiejus Kazimieras Valančius. Visai netoliese, tai pačiai parapijai priklausančiame Nasrėnų kaime, būsimas vyskupas užaugo. 1969 m. čia įkurtas jo gimtinės muziejus. Muziejuje veikia dvi ekspozicijos. Vyskupo Motiejaus Valančiaus memorialinė ekspozicija supažindina lankytojus su Valančiaus vaikystės ir mokslo metais, Žemaičių vyskupo gyvenimu ir įvairia veikla, literatūra apie Motiejų Valančių.
Čia taip pat eksponuojamos autentiškos M. Valančiaus knygos, nuotraukos, jo asmeniniai daiktai: stalo įrankiai, sofa, kuria jis naudojosi, gyvendamas Varniuose, skrynia, kurią Motiejus Valančius padovanojo knygnešiui Pranciškui Straupui (Stropui) 1868 m.
Dar viena etnografinė ekspozicija įrengta XVIII a. statytoje penkių kamarų klėtyje. Čia yra šeimininkės, mergos, vaikio, rakandų kamaros ir grūdinė. Kamarose eksponuojami senoviniai namų apyvokos daiktai, įrankiai, tekstilė. Rakandų kamaroje vyksta audimo pamokėlės, rengiamos tautodailininkų parodos. Ekspozicija klėtelėje veikia tik vasaros sezono metu – nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d.
Muziejaus sodybą puošia vyskupo Motiejaus Valančiaus veiklą įprasminančios tautodailininkų skulptūros, o netoliese žaliuoja 200-osioms šio šviesaus žmogaus gimimo metinėms 1995 m. pasodintas 200 ąžuoliukų ąžuolynas. Jame – Raimundo Puškoriaus sukurtas kryžius. Ąžuolyno prieigose stovi ir balto akmens paminklas Žemaičių vyskupui Motiejui Valančiui (skulptorius Kęstutis Balčiūnas).
Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus darbuotojai stengiasi išsaugoti šios ypatingos asmenybės kūrybinį palikimą, puoselėti ir ateities kartoms perduoti jo pasaulėžiūrą, dvasios indėlį.
Kasmet čia organizuojama Motiejaus Valančiaus raštų meninio skaitymo šventė, į kurią kviečiami dalyviai iš visos Lietuvos.
Taip pat muziejuje vykdoma edukacinė, projektinė veikla, kiti renginiai, skirti žemaitiškoms tradicijoms, papročiams, žemaičių kalbai saugoti ir puoselėti.
Daugiau Lankytinų vietų Kretingos rajone rasite apsilankę internetinėje svetainėje adresu www.zemai.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.