10 priežasčių, kodėl dar šiemet verta aplankyti šį archipelagą

2017 m. gegužės 1 d. 19:52
Liudas Dapkus, specialiai lrytas.lt iš Maltos
Ji prasmego į lagūnos vandenis maždaug tuo metu, kai baigiau pakuotis lagaminą. Žydrasis langas, Maltos pažiba, garsinusi šią Viduržemio jūros salą visame pasaulyje. Tačiau nuvykęs į šią seniai planuotą, bet vis atidėliotą kelionę įsitikinau: mažoji Malta visko turi gerokai daugiau, nei numaniau.
Daugiau nuotraukų (13)
Tai netgi ne sala, o archipelagas, kurį sudaro trys gyvenamos salos ir kelių visai mažos, tinkamos tik driežams ir paukščiams. Kol pigų skrydžių bendrovė nepersigalvojo ir tebeskraidina į Maltą iš Lietuvos tiesiogiai – verta tuo pasinaudoti. Štai dar kelios svarios priežastys, kodėl iš visų populiariųjų Europos krypčių ši yra išskirtinė.

1.Reginiai
Viena seniausiai žmogaus gyvenamų teritorijų Europos žemyne, Malta nepriklausoma valstybe tapo tik 1964 metais, o į ES įstojo kartu su Lietuva – 2004-aisiais. Vos pradėjus dairytis po sostinę Valetą apima tas „kažkur jau regėta“ jausmas. Taip, primena Italiją, tačiau tik iš pirmo žvilgsnio. Kuo toliau, tuo aiškiau darosi, kad šie miestai ir dantyti bokštai buvo statomi tam, kad būtų apsiginta nuo priešo, kuris visuomet ateina iš jūros. 
Tai – šventė akims tų, kurie mėgsta istoriją, įmantrius balkonus, siauras gatves raitytus raštus ir, žinoma, kryžius, kurie kaip akmeninės peteliškės tupi kone ant kiekvieno pastato fasado. Buvo čia ir Napoleonas, ir kiti karvedžiai. Karišką praeitį primena daugybė juodų patrankų krantinėse. Iš kai kurių vis dar iššaunama į orą vidudienį – turistų smagumui. 
2.Stebuklai
Nelabai toli nuo Maltos salos yra Gozo, apie kurią palyginti mažai kas girdėjo. Tiesa, salą prieš porą metų išgarsino filmas „Prie jūros“ su Angelina Jolie ir Bradu Bittu, kuris Maltoje turi didžiulį dvarą. Gozo saloje ant kaltos stūkso Ta‘ Pinu maldos namai, į kuriuos plūsta visi, tikintys stebuklinga gydomąja šių vietų jėga. 
Viena salė nukabinėta nebereikalingais ramentais, protezais, lėlytėmis, kurias atnešė nevaisingos moterys. Kita – pilna padėkų už išklausytas maldas ir išgijimus. Čia pat yra nuotraukų galerija, kurioje surinktos įstabios istorijos, taip pat ir ta apie Joną Paulių II, kurio lėktuvas vos nesudužo sugedus abiem varikliams, tačiau laimingai nusklendė iki Maltos. Įrengta ir tokio dangiško pašto dėžutė su paruoštais vokais – tik rašyk savo bėdas Aukščiausiajam. Ir lauk stebuklo. 
Vilniečiai didžiuojasi daugybe įvairaus stiliaus bažnyčių, bet Maltoje Dievo namų – gal triskart daugiau. Tiesa, visi jie panašaus barokinio stiliaus, išlikę daug romėniškų pastatų. Šiose salose yra kelios bažnyčios, kurios itin traukia tikinčiuosius, ar norinčius įtikėti. Viena jų dunkso Mostoje – tai miestelis salos šiaurėje. Garsiausias jo statinys – Rotonda arba tiesiog Kupolas. Įspūdingas pastatas, konstrukcijos dydžiu nusileidžiantis tik Stambului, Romai ir Londonui. 
Tačiau įdomiausia ne pati šio statinio architektūra, bet istorija, nutikusi 1942 metais, kai iš vokiečių lėktuvo numesta bomba pramušė kupolą ir nukrito į salę, kurioje buvo 300 maldininkų. Ji atsitrenkė į altorių, tačiau nesprogo ir nieko net nesužeidė. Tas sprogmuo ir istorinės nuotraukos dabar saugomos zakristijoje – gali apžiūrėti visi norintieji. 

3. Kava 
Vos išėjus iš Rotondos lietuvio svečio laukia dar vienas mažas stebuklas. Tai Kristinos Radvilavičiūtės jauki kavinė, kurią vietiniai pamėgo dėl itin kokybiško gėrimo. Kaip vėliau teko girdėti iš kelių žmonių, tai yra geriausia kava saloje ir blogiausia vieta palikti automobilį. Tad visi čia ateina pėsti – atstumai nedideli, oras geras.
Kristinos „Coffee Circus“ vaišina tik rinktinių rūšių kava iš Etiopijos, Nikaragvos, Burundžio, Gvatemalos ir kitų vietų, kur pupelės auga dideliame aukštyje, todėl pasižymi tobulu aromatu. Visi čia turi savo mėgstamus kavos puodelius, laukdami užsakymo dairosi į mielus suvenyrus ir lietuvišką trispalvę. „Man čia labai patinka, jaučiuosi kaip namuose“, – sakė Kristina, persikėlusi į Maltą prieš porą metų ir turinti ambicingų verslo plėtros planų.
Į „Coffee Circus“ po penkis ar daugiau kartų per dieną kavos užsuka kitas žinomas salos lietuvis – verslininkas, įmonės „Tomas International“ savininkas Tomas Mikalauskas. Kelionių, prekybos, tarpininkavimo ir kitokias paslaugas teikiantis tautietis kaip žuvis nardo tarp vietinių, atrodo, jis pažįsta visus ir visi jį pažįsta. Aštuonerius metus Maltoje gyvenantis Tomas čia yra nuveikęs nemažai, tai gali justi ir į tradicinį vietinio klausimą apie savo šalį atsakęs žodžiu „Lithuania“. O taip, žinau – čia jūsiškių daug, girdėjau apie Lietuvą, nori ten nuvažiuoti. 
4. Gomurys
Jei norite save ir savo artimą pamaloninti geru maistu – ši sala yra tai, ko reikia. Jūros maistas, bulvės, triušiai, desertas, vynas. Pasinaudoję T.Mikalausko patarimais lankėmės tradicinio maisto restoranuose. Vieni buvo ant jūros kranto, kiti – su vaizdu į pilį ar kalvas. Tačiau visus vienijo bendras bruožas – idealiai pagaminta žuvis, triušis ir tobuli desertai, dėl kurių teko leistis į kompromisus su kažko pritilusiu vidiniu sąžinės balsu.
Maltiečiai valgo daug. Daro tai ilgai ir su dideliu malonumu. Valgis čia – panašiai kaip kitose Viduržemio regiono šalyse yra ne biologinių poreikių tenkinimas, o ritualas, trunkantis tris valandas ar ilgiau. Tiesa, pasirinkimas skubantiems – tiesiog gatvėje pačiupti iš kiosko rasotą šviežiai spaustų sulčių buteliuką ir miltinį vietos gardumyną už porą eurų. Pirmyn. Gal vakare išalksite ir atsigriebsite.
Tiesa, jums turbūt nepavyks išvykti iš šios salos neparagavus vyne troškinto triušio – jie tai daro su išmone ir meile, tad bent paragaukite. Nors man jūros gėrybės ten pasirodė labiau vertos dėmesio.

5. Raumenys 
Šitaip ir šitiek valgant ima nerimauti ne tik sąžinė. Kūnui reikia duoti darbo, todėl atvykėlio paslaugoms – tūkstančiai stačių ir įvijų laiptų, pakrantės promenadų, kalnų takų. Tik įsijunk savo programėlę „Endomondo“ ir skaičiuok degančias kalorijas, o gal pavyks sulyginti rezultatą?
Kaip pasakojo vietos lietuviai, sporto klubų jų saloje paprasčiausiai nėra. O jei keletas ir veikia, jie mažai kam įdomūs. Salos gyventojų figūros linkusios į linksmą apvalainumą, tačiau nutukusių žmonių nemačiau. Paslaptis? Jokios paslapties. Valgo kokybišką maistą, daug daržovių, o kadangi mašinos labai brangios ir jų laikyti beveik nėra kur – daug kas tiesiog vaikšto. Ir mažai dėl ko nervinasi, nes tokiame klimate to sau leisti ilgai negali.
Galbūt dėl visų šių priežasčių, o gal ir dėl dar kelių man nežinomų faktorių Maltos gyventojai pagal amžiaus trukmę pirmauja Europoje. Tiesa, tų gyventojų vos 300 tūkstančių. Tuo tarpu turistų saloje per metus apsilanko net dešimt kartų daugiau. 

6. Paleolitas
Man saloje itin patiko viena dalykas – atvykus pavasarį dar galima rasti ne taip plačiai išmintų turistinių takų. Žinoma, žmonių visur labai daug, tačiau yra įdomių vietų, kur jų yra mažiau. Pavyzdžiui, pirmųjų salos gyventojų palikimas čia kažkodėl menkai reklamuojamas. Garsiausia vieta – Gigantija Gozo saloje, seniausi žinomi žmogaus suręsti statiniai. 
Virš kalvų prieš 5500 metų iškilę šventyklų akmenys yra senesni ir už Egipto piramides, ir už garsųjį Stounhendžą Anglijoje. Čia turistų yra, tačiau kitose neolito laikotarpio gyvenvietėse ir urvuose gali tyrinėti tolimą protėvių istoriją netrikdomas minių trepsėjimo ir fotoaparatų blyksčių.
Nustatyta, kad juos surentė žmonės, atplaukę iš kaimyninės Sicilijos Agridžento kaime – kapavietėse rasta obsidaino įrankių. Šios medžiagos Maltoje nėra, ji buvo iškasta kitoje saloje.
Maltoje verta nusileisti ir į katakombas rabato mieste – tai išrausta gerokai vėliau, bet labai įdomu. Vienas tų urvų toji šventa vieta dar tada, kai saloje atsidūrė šv. Paulius. Vėliau šie ganėtinai klaustrofobiški požemiai buvo naudojami kaip krikščionių slėptuvės per įvairias negandas.
7. Holivudas
Jei seni akmenys jau nusibodo, verta pasižvalgyti į klestinčią dabartį. Tai – Maltos kino filmų industrija, veikiau Holivudo aptarnavimo cechas, turintis labai įdomias ir įspūdingas tradicijas. O kaip kitaip gali būti šalyje, kurioje buvo nufilmuoti „Sostų karai“, „Žudikų brolija“, „Gladiatorius“, „Titanų kovos“, „Troja“ ir dešimtys kitų. 
Pažintį pradėkite nuo keistos vietos ant jūros kranto. Tai – vadinamasis Jūrininko Papajaus kaimas, pastatytas kaip filmo dekoracija dar 1980 metais, bet nenugriautas ir dabar džiuginantis tiek mažus, tiek didesnius turistus. Čia savo karjerą pradėjo aktorius Robinas Williamsas, todėl po jo dramatiškos mirties į Maltą sugužėjo reporteriai, kad nusifilmuotų Papajaus trobelę, kurioje jis kadaise „gyveno“. 
Holivudas myli Maltą, o ši daro viską, kad meilė truktų amžinai. Todėl įstatymo numatyta tvarka filmų kūrėjams grąžinama 25 proc. produkcijai skirtų pinigų. Dar 2 proc. galima atgauti filme kaip nors gražiai ir palankiai paminėjus Maltą. Po kiekvieno filmavimo pagrindiniai aktoriai atsako į kelis klausimus pagirdami gražią salą, o vėliau šie garsenybių pakalbėjimai rodomi visam pasauliui viliojant turistus ir filmų kūrėjus. 
Malta šioje srityje yra pažengusi tiek toli, kad turi net du didžiulius baseinus laivams. Ten galima sukurti audrą, štormą, uraganą ar pasakų grožio lagūną vos kelių klavišų paspaudimu. Nemažai jūrinių scenų nufilmuota ne kur nors kitur, o būtent čia, mažoje saloje.
8. Šedevrai
Akis ganyti galima ne tik į amfiteatrus, kur su priešais galynėjosi Russelas Crow ar paplūdimius, kur susituokė Drakonų motina. Malta – dailės šedevrų sandėlys, į kurį plūsta tūkstančiai meno gerbėjų iš viso pasaulio. Šioje paveikslų galaktikoje ryškiausiai spindi italo genijaus Caravaggio žvaigždė.
Dailininkas, šimtmečiu aplenkęs savo epochą, garsėjo audringu gyvenimo būdu. Mėgėjas išgerti ir pasimušti, šis italas tapė kitaip nei visi kiti. Jo drobės švyti ne angelų sparnų dulkėmis ar mistiškais ūkais, bet vaiskiu arteriniu krauju. Jis piešė gyvenimą, koks jis yra, išradęs tiems laikams neregėtą tapymo techniką – chiaroscuro, kuomet pagrindinis objektas iš tamsaus fono išplėšiamas ryškia šviesa. 
Malta turi tik du jo darbus. Bet abu – išskirtinės reikšmės. Šventasis Jeronimas, rašantis plunksna ant stalo pasidėjęs žmogaus kaukolę tiesiog hipnotizuoja įtaigumu. Bet tik apsigręžk – ir išvysi penkis kartus didesnę ir sudėtingesnę drobę. Garsiausią jo darbą. Tai – „Šv. Jono Krikštytojo nukirsdinimas“. Milžiniška, visą sieną užimanti kompozicija, kurios atvirai smurtinis siužetas verčia stabtelėti toje salėje dar kelioms minutėms apmąstant, kokio storio yra sluoksnis, skiriantis žmogų nuo jame tūnančio žvėries. 
9. Gamta
Salose ankštoka, bet gamtos visgi esama. Daugiausia jos – ant Maltos kalvų, taip pat kaimyninėse Komino ir Gozo salose. Pastaroji yra labai žalia, rami ir turi vos keliasdešimt tūkstančių gyventojų. Tuo tarpu Komino – visai laukinė. Ten gyvena tik trys žmonės ir yra vienas viešbutis. 
Salos išraižytos daugybės takų, kviečiančių leistis į kelionę ir patyrinėti vietas, kurias kadaise atrado tie, kurie čia atsikraustė Akmens amžiaus laikais. Raižyti krantai, įspūdingi urvai, arkos, grotai – gali save įtikinti, kad čia kažkur paslėptas vieno tų šitas vietas taip mėgusių piratų lobis. Kai nuo žemės virpesių ir vėjo šuorų subyrėjo Žydrasis langas, maltiečiai prisiminė, kad Gozo saloje yra dar keletas panašių objektų. Apžiūrėjome. Ne visai tai, bet tiks, Prie jų jau rikiuojasi turistų mašinos ir greitai bus nutiesti geresni keliai.
Pliažų Maltoje nėra daug, tačiau tie keletas – puikaus smėlio, beveik kaip Palangoje, jei jau lygintume su Europa. Čia tyvuliuoja skaidriausias Viduržemio baseine vanduo, todėl sąlygos labai palankios nardymui, yra daugybė jus po vandeniu (ir atgal) nugabenti pasiryžusių mokyklų. Jei yra noro ir laiko. 
Šilčiausias vanduo – rugsėjį ir spalį.
10. Šiurpuliai
Malta – seniai žmogaus kojų mindoma žemė, todėl čia kone kiekvienas akmuo spinduliuoja istorinius faktus ir užkoduotus prisiminimus. Tam, kuris bent truputį domėjosi tamplieriais, kryžiuočiais, slaptomis draugijomis ir riterių istorijomis – tai tikras rojus.
Tačiau ilgą salos istoriją sudaro daugybė suodinų ir sukruvintų puslapių. Čia yra Bažnyčios teismo muziejus, kuriame kai ką parodys ir labai smulkiai paaiškins, kuri buvo baisesnė – Ispanų ar Romos inkvizicija. Čia yra požemiai su žmonių kaulais, daugybė ginklų ir kitų kovos už išlikimą priemonių.
Taip pat ir slėptuvių bei katakombų kuriose nelaimingieji mėgindavo gelbėtis nuo eilinių užkariautojų. Būtinai išgirsite narsuolio istoriją, kuris artėjant vergų grobikams išžudė savo šeimą ir pats žuvo beviltiškame mūšyje. 
O išėję iš visų tų drėgnų šiurpių rūsių įkvėpsite sūraus jūros dvelksmo, atsuksite veidą saulei ir dar sykį padėkosite likimui, kad gyvenate štai tokiu ramiu ir maloniu laikotarpiu, kai į Maltą galima atvykti kaip turistui, o jus visi sutinka maloniai šypsodamiesi.
Liudas Dapkus, specialiai lrytas.lt iš Maltos
 
saloskryptisKelionės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.