Nuo tradicijos iki modernumo
Daugų technologijos ir verslo mokykla įsikūrusi ramiame Didžiulio ežero pusiasalyje. Čia įstoję mokiniai gali rinktis iš skirtingų profesinio mokymo programų, pavyzdžiui, automobilių mechaniko, apskaitininko, svečių aptarnavimo darbuotojo, socialinio darbuotojo padėjėjo, žemės ūkio gamybos verslo darbuotojo.
Jau daugiau nei dešimtmetį mokykloje vykdoma ir Individualios priežiūros darbuotojo mokymo programa, tačiau Alytaus apskrityje vis dar labai trūko socialinės gerovės švietimo srities išsilavinimą turinčių darbuotojų. Kol vieni suko galvą, kaip jų gauti, Daugų technologijos ir verslo mokykla viską paėmė į savo rankas ir nuo 2020-ųjų ėmė mokyti slaugytojo padėjėjo specialybės.
Tai nebuvo labai paprasta, mat reikėjo sukurti šios srities praktinio mokymo centrą. Mokyklos atstovai suprato: tiesiog būtina iš esmės modernizuoti mokymo bazę. Įgyvendinusi Europos Sąjungos finansuotą projektą, mokykla įsigijo modernią įrangą, skirtą socialinės gerovės švietimo srities profesinio mokymo programų vykdymui. Toji įranga ugneles akyse įžiebė ne tik mokiniams, bet ir aplinkiniams verslininkams: dabar čia galima rasti ir robotą humanoidą, ir specializuotą automobilį, tvarstymo stimuliatorių, akrilinį veidrodį, burbulų bokštą, šviesos stalą ir dar daug ką.
Projektą, finansuotą Europos Sąjungos lėšomis, įvertino ir Finansų ministerija, pernai apdovanojusi mokyklą konkurse „Europos burės“. Mokyklos pavaduotoja ugdymui Ona Aleksandravičienė dar dabar džiaugiasi dėl tokio įvertinimo.
„Džiaugiamės ir didžiuojamės šiuo įvertinimu, jis vainikavo intensyvų dvejų metų darbą. Tai mus sustiprino ir sudarė galimybes dar labiau pasitikėti savimi, nebijoti siekti užsibrėžtų tikslų ir juos įgyvendinti“, – portalui lrytas.lt pasakojo O.Aleksandravičienė.
Dėl vietos – ir džiaugsmai, ir vargai
Apie profesinį išsilavinimą svajojantys žmonės dažniausiai renkasi didžiųjų miestų mokyklas – nedažnas pagalvoja krimsti mokslus kokiame nors mažame miestelyje. O pagalvoti verta – ir mokslus, ir ramybę siūlanti Daugų technologijos ir verslo mokykla įsikūrusi prie ežero, viename gražiausių Dzūkijos kampelių – Daugų miestelyje, kurį pastaruoju metu labai pamėgę ir turistai.
„Miestelyje visi gali geriau pažinti vieni kitus, o tai skatina stipresnį bendruomenės jausmą. Mažesnėse vietovėse dažnai mažiau nusikalstamumo, todėl mokykla yra saugesnė. Galima reikšti daugiau individualaus dėmesio kiekvienam mokiniui“, – vardijo O.Aleksandravičienė.
Kadangi mokykla įsikūrusi ežero pusiasalyje, stengiamasi susilieti su lauko aplinka, integruotis į kraštovaizdį.
„Išskirtinė mūsų mokyklos aplinkos kokybė ne tik atitinka žmogaus poreikius, tačiau savo gamta juos ir pralenkia, nes mokytis mokykloje, esančioje ežero pakrantėje, yra ypatingas jausmas“, – šypsojosi O.Aleksandravičienė.
Be to, mokykla turi ir 60 hektarų žemės ūkio naudmenų, kur užsiimama ekologiniu ūkininkavimu.
„Labai svarbu ugdyti sąmoningą, tvariai mąstantį, besirūpinantį gamtos išsaugojimu pilietį“, – tikino pavaduotoja.
Tačiau pašnekovė pripažino: netrūksta ir iššūkių. Vienas jų – mažėjantis gyventojų, o kartu ir mokinių skaičius.
Laboratorijos su robotais ir burbulų bokštu
Alytaus mieste bei rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, yra ir dar viena problema – sparčiai senstanti visuomenė. Dėl to vis labiau trūksta socialinės gerovės išsilavinimą turinčių darbuotojų.
„Juk kiekvienas savo artimajam norime sudaryti kuo geresnes, komfortabilias ir saugias gyvenimo sąlygas. Tačiau ne visuomet turime galimybę patys tai užtikrinti, todėl dažnai pasitelkiame šias paslaugas teikiančias įstaigas“, – kalbėjo pavaduotoja.
Jautį už ragų griebti nutarė pati mokykla. 2012 metais ji įgijo licenciją vykdyti Individualios priežiūros darbuotojo, o 2020 metais – Slaugytojo padėjėjo profesinio mokymo programas. Nors idėja – labai graži, tačiau švietimo bendruomenė netruko suprasti, kad trūksta vietos, kur mokiniai galėtų užsiimti praktinių įgūdžių tobulinimu. Todėl reikėjo iš esmės modernizuoti praktinio mokymo bazę. Tai buvo įgyvendinta per dvejus metus – nuo 2019 iki 2021 metų – trukusį projektą.
Mokykla per šį laikotarpį įsigijo naujos ir modernios įrangos bei įrengė net keturias išskirtines laboratorijas. Kalbų mokymo laboratorijoje mokinių laukia programinė ir garso įranga, skirta užsienio kalbų mokymui ir kalbos sutrikimų gydymui. Socialinės globos ir pagalbos laboratorijoje galima rasti specializuotą automobilį, skuterį, neįgaliųjų vežimėlių, vaikštynių, specialią vonios ir tualeto įrangą. Labiausiai pribloškianti slaugomo asmens priežiūros laboratorija. Čia įsikūręs robotas humanoidas-paciento stimuliatorius, paciento globos manekenai, defibriliatorius su manekenu, funkcinės lovos su gydymo čiužiniais, tvarstymo stimuliatorius. Ketvirtoji laboratorija – multisensorinis ir žaidimų kambarys, kuriame yra akrilinis veidrodis, burbulų bokštas, spalvų atpažinimo mokomoji sistema, terapinis kamuolys, lytėjimo žaidimai, šviesos stalas.
„Įkurtose laboratorijose mokosi Slaugytojo padėjėjo, Individualios priežiūros darbuotojo modulinių profesinio mokymo programų mokiniai, vyksta neformalusis suaugusiųjų ugdymas. Gimnazijų mokiniai dalyvauja profesinio orientavimo veiklose ir patys išbando modernią įrangą. Verslo ir nevyriausybinių organizacijų atstovai taip pat rodo didelį susidomėjimą projekto metu įsigyta įranga, siunčia savo darbuotojus mokymams, konsultuojasi dėl tokios įrangos įsigijimo savo įstaigoms“, – pasakojo O.Aleksandravičienė.
Finansavo Europos Sąjunga
Projektą finansavo Europos Sąjunga, biudžetas siekė daugiau nei 299 tūkst. eurų.
„Mokyklai tai labai reikšmingos investicijos, nes sudarė galimybę mažinti socialinius, ekonominius išsivystymo skirtumus tarp regiono ir didžiųjų Lietuvos miestų“, – teigė O.Aleksandravičienė.
Pavaduotoja pabrėžė – projektas tikrai pavyko, nes sukurta mokymo bazė užtikrins aukštos kokybės socialinės gerovės ir sveikatos priežiūros švietimo sričių profesinio mokymo paslaugų teikimą.
„Džiaugiamės, kad gebėjome tiksliai ir konkrečiai susidėlioti prioritetus, tikslines grupes, į ką bus orientuojamasi projekto metu bei puikiai atliepti visuomenės poreikius. Įgyvendinto projekto sėkmę matuojame įvertinę jo kuriamą naudą žmogui, nes nupirkta įranga tarnauja mokymo tikslais. Projektas buvo sėkmingas, gauta nauda gerokai pranoko lūkesčius“, – sakė ji.
Daugų technologijos ir verslo mokykla planuoja ir toliau dalyvauti projektinėje veikloje, o prioritetą skirs mokyklos ekologinio ūkio technikos modernizavimui ir skaitmenizavimui.
Kviečiame registruoti savo projektą Europos burės 2024 konkurse – REGISTRACIJA.